Kategorie Ciąża i poródPoradyZdrowie

8 codziennych nawyków, które powodują bezpłodność u mężczyzn

Dopiero od 20 lat zaczęto poważnie traktować temat niepłodności u mężczyzn. I chociaż to para stara się o dziecko, to zazwyczaj tylko kobieta robi komplet badań i zaczyna o siebie lepiej dbać. A przecież „do tanga trzeba dwojga”. Dlatego tak ważna jest również zmiana codziennych nawyków, które powodują bezpłodność u mężczyzn. Dowiedz się, czego powinien unikać Twój partner, aby niedługo zostać tatusiem.

8 codziennych nawyków, które powodują bezpłodność u mężczyzn:

#1 Nadmierne spożywanie alkoholu

Jeśli planujecie zostać rodzicami, również Twój mężczyzna powinien ograniczyć spożywanie alkoholu. Picie większej ilości niż 60 ml dziennie napojów wyskokowych może znacznie obniżyć poziom testosteronu i powodować zaburzenia erekcji.

bezpłodność u mężczyzn
Freepik.com

#2 Palenie papierosów

Jeśli Twój partner regularnie pali papierosy, to jego płodność może być obniżona. Palenie powoduje bowiem zmniejszenie liczby plemników, a co za tym idzie, zmniejsza się szansa na zapłodnienie.

bezpłodność u mężczyzn
Freepik.com

#3 Życie w ciągłym stresie

Ostatnie badania wykazały, że stres może wpływać również na zdrowie seksualne, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy na niego narażeni codziennie i w znacznym stopniu. Warto zatem namówić męża na jogę i medytację albo znaleźć inny sposób na odstresowanie się.

bezpłodność u mężczyzn
Freepik.com

#4 Noszenie zbyt obcisłych spodni

Wiadomo, że każdy chce wyglądać stylowo i moda rządzi się własnymi prawami. Jednak obcisłe ubrania mogą zaburzyć produkcję plemników. Ciasne spodnie uniemożliwiają prawidłowe krążenie krwi, zwłaszcza w okolicy pachwin i kolan. Ucisk genitaliów oraz osłabienie krążenia wpływa znacząco na jakość wytrysku.

bezpłodność u mężczyzn
Freepik.com

#5 Używanie pasty do zębów, która zawiera szkodliwe dodatki

Wykazano, że pasty do zębów i filtry przeciwsłoneczne, to produkty niebezpieczne dla płodności mężczyzn. Szkodliwe substancje chemiczne zawarte w tych produktach (m.in. triklosan) mogą mieć zły wpływ na plemniki, które stają się mniej zdeterminowane w wyścigu do komórki jajowej.

bezpłodność u mężczyzn
Freepik.com

#6 Unikanie badań kontrolnych

Nie tylko Twoje hormony odgrywają ważną rolę podczas starania się o ciążę, ale również Twojego mężczyzny. Dlatego zachęć go do regularnego badania krwi i poziomu hormonów. Niski poziom testosteronu przyczynia się do wytwarzania małej liczby plemników. Jeśli staracie się o dziecko, należy sprawdzić poziom wszystkich hormonów płciowych w organizmie.

bezpłodność u mężczyzn
Freepik.com

#7 Ignorowanie problemu związanego z erekcją

Zaburzenia erekcji nie są kwestią małego ego albo wstydu, ale mogą być oznaką problemów ze zdrowiem. Są one bardzo częste u współczesnych mężczyzn. Jednak można je skutecznie leczyć.

bezpłodność u mężczyzn
Freepik.com

#8 Przetrenowanie

Jeśli Twój partner uprawia sport, to świetnie! Jednak trzeba pamiętać, że nadmierny wysiłek fizyczny i dawanie z siebie 200% na treningach nie jest już takie korzystne dla organizmu. Może to pośrednio obniżyć ilość testosteronu. Ponadto, przyszły tatuś powinien również trzymać się z daleka od sterydów, bo mogą one powodować kurczenie się jąder…

bezpłodność u mężczyzn
Freepik.com

Bezpłodność u mężczyzn staje się coraz większym problemem. Jednak zmiana pewnych nawyków znacznie zwiększy Waszą szansę na powiększenie rodziny i będziesz mogła wyczekiwać pierwszych objawów ciąży?

Źródło: curejoy.com | Fotografie: curejoy.com
Fotografie: Freepik.com
×