Kategorie Ciąża i poródZdrowie

Znajduje się w plastikowych opakowaniach i w ciąży może uszkadzać mózg dziecka

Nasza świadomość na temat tego, co nam szkodzi, jest już całkiem spora. Dlatego też znacznie większa część konsumentów sprawdza plastikowe opakowania i ich skład. Wszystko po to, aby dowiedzieć się czy nie ma w nich bisfenolu A (BPA). Jednak jak się okazuje, nawet jeśli nie znajdziemy go w składzie, to nie mamy się z czego cieszyć na 100%. Producenci mają zamiennik, który jest równie szkodliwy, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę… Bisfenol S jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

bisfenol S niebezpieczny dla kobiet w ciąży
freepik.com

Wam także wydawało się, że jeśli na etykiecie plastikowego opakowania lub butelki napisane jest: „BPA Free”, to wszystko jest okej? Mnie tak, aż do teraz. Właśnie przeczytałam, że wcale nie ma się z czego cieszyć w takim przypadku i wciąż trzeba być ostrożnym. Niestety, producenci zamiast bisfenolu A, który oznacza się BPA, dodają bisfenol S o oznaczeniu BPS. Jak się okazuje, to wcale nie lepiej, bo jest równie szkodliwy. Najbardziej narażone na jego negatywne działanie są kobiety w ciąży.

Przypomnę tylko, czym jest bisfenol A

Prawdopodobnie większość z Was wie, że Bisfenol A jest związkiem, którego używa się do produkcji ogromniej większości plastikowych produktów. Oczywiście najbardziej szkodzi nam, jeśli znajduje się w opakowaniach na żywność. Właśnie z tego powodu w Unii Europejskiej nie wolno go używać w takich przypadkach. Zabronione jest to również w przypadku produkcji butelek dla niemowląt oraz zmniejszono też jego stężenie przy produkcji zabawek.

Przerażający jest fakt, że ostatnie badania brytyjskich naukowców pokazują, że związek ten znajdował się w moczu prawie 90% młodych ludzi poddanych badaniu na wyspach. Należy dodać, że Europejska Agencja Chemikaliów informuje, że BPA jest substancją, która ma negatywny wpływ na naszą płodność. Niektórzy twierdzą też, że jest mocno rakotwórczy.

Czy Bisfenol S jest szkodliwy? Bbisfenol S niebezpieczny dla kobiet w ciąży!

Mogłoby się wydawać, że producenci mieli na uwadze dobro konsumentów i poszli po rozum do głowy, usuwając szkodliwy związek. Jednak nic bardziej mylnego. Zamiast tego próbowali wszystkich przechytrzyć i zaczęli używać bisfenolu S. Jednak nie udało się to. Kanadyjscy naukowcy bardzo szybko wykazali szkodliwy wpływ tej substancji na organizm człowieka. Jak się okazuje, że już w kilka minut po tym, jak dostanie się do naszego wnętrza, bardzo źle wpływa na pracę naszego serca! To jeszcze nie wszystko. Wiadomo też, że zwiększa on ryzyko poronienia, wystąpienia chorób łożyskowych, a także wystąpienia komplikacji po urodzeniu dziecka. Bisfenol S niebezpieczny dla kobiet w ciąży jest więc szczególnie…

Co więcej, BPS przenika również przez łożysko i wpływa na dziecko. Zmniejsza między innymi produkcję serotoniny, a jej brak może upośledzać rozwój mózgu dziecka.

Sama nie raz mówię pół żartem, pół serio, że teraz to wszystko jest niezdrowe, ale powiem Wam szczerze, że jestem tym naprawdę przerażona. Oprócz tego nie mogę zrozumieć ludzi, którzy są tak zaślepieni chęcią zysku, że nie mają problemu z tym, aby truć innych. Oczywiście nie mówię tu tylko o BPA czy BPS…

bisfenol S niebezpieczny w ciąży
freepik.com
×