×

20 cennych porad, by rekonwalescencja po cesarskim cięciu przebiegała sprawniej

Poród to ciężka praca i ogromny ból, ale na końcu tej drogi czeka słodka nagroda – nowy członek rodziny. Nie jest to łatwe doświadczenie, szczególnie, gdy kończy się „cesarką”. O ile sam zabieg nie jest bolesny ze względu na podane znieczulenie, to rekonwalescencja po cesarskim cięciu jest dłuższa niż po porodzie naturalnym i wiąże się z szeregiem uciążliwych dolegliwości.

20 cennych porad, by rekonwalescencja po cesarskim cięciu przebiegała sprawniej

Jeśli jesteś po cesarskim cięciu, zapewne masz ograniczone ruchy i ciężko Ci opiekować się maleństwem. Istnieją jednak wskazówki, dzięki którym szybciej dojdziesz do siebie.

#1

 
Nie obwiniaj się, że urodziłaś poprzez cesarskie cięcie, a nie drogami natury. W gruncie rzeczy, to nie ma znaczenia i tak jesteś MegaMamą! A osoby, które uważają inaczej po prostu omijaj szerokim łukiem.

#2

Gdy cewnik zostanie usunięty, Staraj się ruszać jak najwięcej (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku). To znacznie przyspieszy odzyskiwanie sił. Długotrwałe leżenie jest w tym przypadku tam samo niekorzystne, jak nadmierny wysiłek fizyczny.

#3

 
Nie martw się, że masz bliznę, która powstała na skutek cesarskiego cięcia. Zaakceptuj ją, bo to znak Twojego macierzyństwa.

#4

 
Nie ignoruj zaleceń lekarza i przyjmuj ​​leki oraz środki przeciwbólowe, które Ci przepisał.

#5

 
Nie przejmuj się obwisłym brzuchem. Twoja macica potrzebuje czasu, aby się obkurczyć. Z biegiem czasu brzuszek zmieni swój wygląd!

#6

 
Nie dotykaj nacięcia bez powodu, przynajmniej dopóki szwy nie zostaną ściągnięte, a rana się nie zaleczy.

#7

 
Nie schylaj się niepotrzebnie i nie rób skłonów. To może negatywnie wpłynąć na proces gojenia się rany, a przede wszystkim sprawiać Ci ból.

#8

 
Pamiętaj, aby nie ćwiczyć zbyt wcześnie. Po takim zabiegu ciało kobiety potrzebuje znacznie więcej czasu, by dojść do formy. Lepiej nieco poczekać przed wprowadzeniem intensywnych treningów, bo uzyskanie ładnej figury za wszelką cenę nie jest warte komplikacji zdrowotnych.

#9

 
Nie bój się prosić o pomoc. Dzięki niej będziesz mieć więcej czasu na sen, posiłek lub prysznic i szybciej się zregenerujesz.

#10

 
Nie chodź po śliskiej podłodze, unikaj sytuacji i miejsc, w których może dojść do upadku. To może bardzo źle wpływać na gojenie się ran.

#11

 
Do swojej diety włącz dużo warzyw i unikaj ciężkostrawnych potraw. Po takim zabiegu bardzo ważne jest to, co spożywasz, zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Pozwoli Ci to również uniknąć zaparć.

#12

 
Kiedy szwy są jeszcze „świeże”, śmiech nie jest najlepszym lekarstwem. Pamiętaj o tym.

#13

 
Staraj się nie kaszleć zbyt mocno. Taki wysiłek wywołuje dodatkowe ciśnienie, na które musisz uważać podczas gojenia się ran na brzuchu.

#14

 
Energicznie kichanie może powodować ból w okolicy nacięcia. Jeśli więc czujesz, że zaraz to się stanie, ściśnij płatki nosa. Nie rób jednak tego w trakcie kichania, ponieważ wtedy zatykanie nosa i ust może spowodować pewne obrażenia w obrębie górnych dróg oddechowych.

#15

 
Podnoszenie ciężkich przedmiotów po cesarce jest ściśle zabronione. Nawet jeśli wydaje Ci się, że czujesz się już na siłach, nie wolno Ci tego robić przez co najmniej kilka tygodni.

#16

 
Nigdy nie ignoruj ​​chęci załatwiania swoich potrzeb. Chociaż wstawanie z łóżka jest na początku bolesne, nie odwlekaj wizyty w toalecie. W przeciwnym wypadku możesz się nabawić zapalenia pęcherza.

#17

 
Nie noś pasów wyszczuplających, szczególnie bez konsultacji ze specjalistą. Może to powodować komplikacje, a brzuszek i bez tego zmniejszy się w swoim czasie.

#18

 
Nigdy nie ignoruj ​​objawów, takich jak gorączka, ból głowy i nudności, zwłaszcza w ciągu kilku tygodni po operacji. Może to być oznaka powikłań bądź różnych infekcji, które trzeba wykluczyć u lekarza.

#19

 
Wreszcie, bardzo ważna rzecz, powolny powrót do seksu. Lekarze sugerują, że 6 tygodni to optymalny czas, aby zacząć wracać do normalności. Nie zmuszaj się jednak, jeśli nie jesteś jeszcze na to gotowa.

#20

 
Nie martw się o bliznowacenie. Obecnie lekarze mają ogromną wiedzę i umiejętności w przeprowadzaniu cesarskiego cięcia, a blizny z czasem staną są praktycznie niewidoczne.

Brzuch po ciąży rzadko kiedy wygląda dobrze. Zazwyczaj potrzebna jest dosyć długa rekonwalescencja – zarówno po cesarskim cięciu, jak i naturalnym porodzie. Daj sobie czas w powrocie do formy

Fotografie: Instagram.com

Może Cię zainteresować