×

Koronawirus, a ciąża. Zagadnienie, które najbardziej nurtuje panie spodziewające się dziecka

Ciąża a koronawirus – jestem pewna, że niejedna z Was zastanawia się nad tym zagadnieniem i chciałaby dowiedzieć się czegoś na ten temat. W końcu sytuacja, w jakiej znalazły się teraz ciężarne, jest zupełnie nowa. Na początku muszę jednak zaznaczyć, że w związku z tym, że COVID-19 jest zupełnie nowym wirusem, nie ma na jego temat jeszcze zbyt wielu publikacji, zwłaszcza tych, które dotyczą kobiet ciężarnych. Poszperałam jednak w sieci i postarałam się znaleźć najważniejsze informacje.

Ciąża a koronawirus – informacje ogólne

Jak już wcześniej wspomniałam, ilość informacji na temat zakażenia wirusem u kobiet ciężarnych jest bardzo ograniczona. Jednocześnie do tej pory nie stwierdzono, aby ciężarne były w o wiele większym stopniu narażone na zakażenie się nim. Ważne jest jednak to, że światowe organizacje takie jak American College Obstetricians and Gynaecologists (ACOG) czy też Royal College Obstetricians and Gynecologists (RCOG) zaznaczają jedno. Dużo wskazuje na to, że inne infekcje, takie jak grypa czy SARS, wykazują ryzyko powikłań i zgonów wśród kobiet spodziewających się dziecka. Dlatego uznaje się, że ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

Ciąża a koronawirus. Stwierdzenie koronawirusa u kobiety ciężarnej

Na początek należy zaznaczyć, że jeśli podejrzewasz, że dzieje się cokolwiek złego z Tobą lub maluszkiem w okresie kwarantanny, musisz pilnie skontaktować się ze swoja położną lub lekarzem prowadzącym, oczywiście telefonicznie. Oni powinni udzielić Ci dalszych porad, co do tego, jak postępować.

Jeżeli okaże się, że kobieta ciężarna jest zakażona, co dzieje się dalej? Opiszę Wam zalecenia Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Perinatologii.

Jak dobrze wiecie, w naszym kraju kilka szpitali przeznaczono wyłącznie do opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem. W tych własnie miejscach muszą być wyznaczone specjalne pomieszczenia dla kobiet w ciąży o potwierdzonej chorobie, a także takie dla ciężarnych z podejrzeniem zakażenia.

Jak wygląda opieka nad kobietą ciężarną zarażoną koronawirusem lub z podejrzeniem? Przede wszystkim ma ona pozostać pod czujnym okiem interdyscyplinarnego zespołu specjalistów (m.in. ginekologa-położnika, perinatologa, a także osoby służącej wsparciem psychologicznym). Hospitalizacja chorej ciężarnej wymaga specjalnego sprzętu do monitorowania stanu jej i dziecka, czyli między innymi aparatów USG oraz KTG. Niestety już wiadomo, że w takim przypadku nie ma mowy o porodach rodzinnych.

Konsultanci Krajowi w Dziedzinie Położnictwa i Ginekologii, Neonatologii, Prezesa Polskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego zalecają również, aby porody w czasie panującej epidemii odbywały się poprzez cesarskie cięcie:

W przypadku potwierdzonego zakażenia wirusem COVID-19 należy rozważyć rozwiązanie pacjentki cięciem cesarskim ze wskazań epidemiologicznych, poza sytuacją gdy poród jest zaawansowany, przebiega dynamicznie lub rokuje zakończenie w przeciągu krótkiego czasu

Ciąża a koronawirus – ryzyko dla płodu

Jak już wcześniej wspominałam, wszędzie podkreśla się, że mało jest informacji na temat koronawirusa i ciąży. Jednak do tej pory nie ukazały się żadne dane, które sugerują na przykład zwiększone ryzyko poronienia w przypadku infekcji COVID-19. Co więcej, nie ma też dowodów na to, że wirus dostaje się do maleństwa, dlatego uważa się, że mało prawdopodobne jest to, iż infekcja u matki może powodować wystąpienie wad wrodzonych u dziecka. Niestety, zaobserwowano przypadki przedwczesnych porodów u kobiet zakażonych wirusem, ale podkreśla się, że nie jest jasne, czy powodowała je infekcja.

Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem u ciężarnych?

Kochane Mega Mamy, po raz kolejny trzeba powtórzyć, że najważniejsza jest oczywiście ścisła higiena. Ręce należy myć bardzo często i oczywiście wodą z mydłem, a także używać środka dezynfekującego na bazie alkoholu. Oczywiście najlepszym wyjściem jest pozostawanie w domu tak długo, jak tylko się da. Wskazane są spacery, o ile macie takie miejsca, gdzie nie ma innych ludzi.

Więcej szczegółowych informacji na temat koronawirusa i ciąży znajdziecie na stronie Fundacji Rodzić Po Ludzku.

Źródła: www.rodzicpoludzku.pl
Fotografie: imgur.com, pixabay.com

Może Cię zainteresować