Kategorie Ciąża i poródIII trymestrPoród

Co dzieje się z macią w czasie porodu? Pokazała to za pomocą balona i piłeczki

Liz Chalmers jest byłą położną. Jakiś czas temu nagrała filmik, w którym pokazała, co dzieje się z macicą w czasie porodu. Jej nagranie obejrzało już ponad 10 milionów osób. Myślę, że warto je zobaczyć, dlatego postanowiłam Wam je pokazać.

co dzieje się z macicą w czasie porodu
facebook.com

Co dzieje się z macicą w czasie porodu? Skurcze przepowiadające

Zdarza się, że przyszłe mamy, których termin porodu zbliża się wielkimi krokami, mogą odczuwać nietypowe skurcze. Nie ma w tym nic dziwnego, że czują się zaniepokojone. Wiele z nich obawia się przez nie poronienia lub też przedwczesnego porodu. Właśnie z tego powodu Liz Chalmers postanowiła, że nagra filmik, który wiele wyjaśni ciężarnym i jednocześnie uspokoi ich znaczną część.

Co takiego zobaczycie w krótkim filmie? Balon, który ma imitować macicę oraz jej szyjkę, a także piłeczkę pingpongową, imitującą dziecko. Z ich pomocą była położna chciała pokazać, jak działają skurcze na macicę oraz maleństwo. Nagranie rozpoczyna się od wytłumaczenia ciężarnym wielu rzeczy na temat skurczy, które często je niepokoją. Zazwyczaj pojawiających się po 20. tygodniu ciąży, a nazywającymi się skurczami Braxtona Hicksa.

Podkreśla, że zaczynają się one od dna macicy i trwają bardzo krótko, bo około 30 sekund, a do tego są raczej nieregularne. Właśnie dzięki nim maluszek układa się w odpowiedniej pozycji, a szyjka macicy wzmacnia się. Ponadto, przygotowują one organizm ciężarnej kobiety do przyszłych skurczy porodowych. Na filmiku dokładnie widać, że skurcze te nie są w stanie wywołać akcji porodowej.

Akcja prodowa

Poród inicjują dopiero skurcze rozwierające. Liz zademonstrowała, że zaczynają się one w górnej części macicy i właśnie tam trwają najdłużej. Pojawiają się one już w regularnych odstępach. Jak wiele z Was pewnie już doskonale wie, na początku co 10 minut. Z kolei kiedy zaczynają występować co 5 minut i trwają około minuty, możemy być pewne, że akcja porodowa już się rozpoczęła. Jak odczuwają je kobiety? Wiele z nich opisuje je jako rozpieranie, inne jako bardzo silny ból miesiączkowy, a jeszcze inne jako opasywanie brzucha taśmą.

Pamiętajcie jednak, by mimo wszystko nie lekceważyć, kiedy w ciąży poczujecie się inaczej niż zwykle. Skonsultujcie wtedy swój stan z lekarzem prowadzącym lub położną.

Stomp Out Boring Childbirth Classes

If you're pregnant or have ever been pregnant you MUST watch this… 😲 Check out all our pregnancy videos: http://www.channelmum.com/parenting/pregnancy/Credit: Liz Chalmers

Opublikowany przez ChannelMum.com Wtorek, 31 października 2017

Źródła: www.facebook.com
Fotografie: www.facebook.com
×