×

Czy dziecko w brzuchu mamy płacze i uśmiecha się? Jak rozwija się jego zmysł słuchu?

Zastanawiamy się, czy dziecko w brzuchu mamy płacze i uśmiecha się. Co i kiedy zaczyna słyszeć? Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu w podręcznikach pediatrycznych można było przeczytać, że płód w brzuchu mamy jest zupełnie nieświadomy tego, co się wokół niego dzieje. Współczesne badania jednak dowodzą, że mała istotka nie tylko czuje, otwiera oczy, śni, ale również odbiera bodźce dźwiękowe i to zanim ukształtuje mu się aparat słuchu.

Kiedy rozwija się zmysł słuchu u dziecka, będącego w łonie matki?

Jeszcze nie tak dawno twierdzono, że płód i noworodek w ogóle nie słyszą! Jednak kilka lat temu naukowcy dowiedli, że aparat słuchowy i ośrodek słuchu w mózgu nienarodzonego dziecka wykształca się w pełni w 24. tygodniu ciąży. W dodatku są przekonani, że maleństwo odbiera bodźce dźwiękowe znacznie wcześniej.

Zastanawiasz się, jak to możliwe? Otóż, już 14-tygodniowa istotka w Twoim brzuszku może „słyszeć” całym ciałem, bowiem płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, odbierane przez odpowiednie receptory na skórze.

Płód reaguje na dźwięki zmianą aktywności ruchowej i czynności serca. Gdy słyszy intensywne i głośne dźwięki, częstość skurczów jego serca zwiększa się, a gdy melodia jest łagodna – dziecko uspokaja się.

Co dziecko w brzuchu mamy słyszy?

Do maleństwa dochodzi cała gama dźwięków, tj.:
– bicie serca mamy,
– przepływ krwi w naczyniach krwionośnych,
– bulgotanie w jelitach,
– odgłosy dobiegające z żołądka.

Słyszy również odgłosy dochodzące z zewnątrz – innych ludzi, muzykę i różnego rodzaju hałas. Jednak odbiera je w mniejszym natężeniu niż Ty, ponieważ fale dźwiękowe są częściowo odbijane i wytłumiane przez Twoją skórę i ubranie.

Ulubionym dźwiękiem dla maluszka jest bezapelacyjnie głos mamy, który słyszy na dwa sposoby. Fale dźwiękowe z jej ust docierają do niego przez powietrze, a drgania przechodzące przez ciało kobiety podczas mówienia, skutecznie przenoszą jej głos do uszu dziecka. I chociaż nie rozumie ono wypowiadanych słów, to przygotowuje się do posługiwania się językiem ojczystym (poprzez słuchanie jego melodii i rytmu).

Badania dowiodły również, że dzieci uspokajają się słuchając głosu mamy, a także, że dziewczynki reagują na bodźce dźwiękowe nieco wcześniej niż chłopcy.

Czy dziecko w brzuchu płacze?

Okazuje się, że tak, ale spokojnie, żadnych wrzasków dochodzących ze swojego brzuszka nie usłyszysz w ciąży. Maluszki robią to bezgłośnie. W dodatku rozpoznanie, czy dziecko w łonie mamy płacze jest dosyć trudne.

Naukowcy są pewni, że maluch doskonali umiejętność płakania jeszcze zanim pojawi się na świecie. I chyba nie powinnyśmy się tym dziwić, bo to ważne narzędzie komunikacji noworodka. Pewne odruchy płaczu nienarodzonego dziecka, tj. marszczenie noska i drżenie dolnej wargi, można zaobserwować na badaniu ultrasonograficznym już w 28 tygodniu ciąży.

Nie powinno nas to jednak niepokoić, chyba, że jest związane z palącą matką

Czy dziecko uśmiecha się w łonie mamy?

Informacja, że dziecko już w Twoim brzuszku może płakać jest nieco przygnębiająca. Na szczęście okazuje się, że maleństwo potrafi również uśmiechać się. Tę umiejętność trenuje już od 26. tygodnia ciąży, co czasami można zobaczyć podczas kontrolnego badania USG 3D lub 4D.

Jednak nie jest to świadomy odruch wyrażający zadowolenie, lecz grymas twarzy, będący reakcją na procesy fizjologiczne zachodzące w ciele maluszka. Prawdziwy uśmiech możemy zobaczyć na maleńkiej buzi dopiero po 3-4 tygodniach życia.

Czy dziecko w brzuchu płacze, uśmiecha się i skacze? Naukowcy to badają, ale mamusie swoją intuicję mają?

Źródła: www.mjakmama24.pl
Fotografie: Freepik.com, Imgur.com

Monika

Gdy zostałam mamą, spełniło się jedno z moich największych marzeń.

Jednak początki macierzyństwa były dla mnie trudne, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest wsparcie i konkretna pomoc na początku tej wyjątkowej drogi.

Chciałabym dostarczać Ci rzetelne informacje na temat ciąży, rozwoju niemowląt i dzieci. Pokazywać zabawne zdjęcia, przytaczać wzruszające historie. Razem z Tobą tworzyć serwis MegaMamy, bo właśnie takie jesteśmy...

[M]łode, przynajmniej duchem.
[E]lokwentne, gdy się wyśpimy.
[G]odne podziwu i wyjątkowe.
[A]trakcyjne, zwłaszcza dla swych dzieci.

Po prostu MEGA! ?

Może Cię zainteresować