Czy dziecko w brzuchu robi kupki i puszcza bąki? Odpowiedź może Cię zaskoczyć
Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się, kiedy wreszcie na świecie powitasz swoje upragnione dzieciątko. Ten czas się dłuży, szczególnie pod koniec trzeciego trymestru, ale doskonale wiesz, że najpierw maleństwo musi urosnąć w Twoim brzuszku. Niektórzy myślą, że dziecko w łonie mamy przez 9 miesięcy tylko śpi. A my same (chociaż często wstydzimy się do tego przyznać) zastanawiamy się, czy dziecko w naszym brzuchu robi kupki i siku?
Czy dziecko, będąc w łonie mamy sika?
TAK. Oczywiście nie od razu, tylko w okolicach 11 tygodnia ciąży, gdy nerki dziecka są w pełni uformowane i podejmują pracę. Jednocześnie pojawia się odruch połykania, bo zanim maleństwo zacznie sikać, musi mieć co przetworzyć.
Nie ma zbyt dużego wyboru (w zasadzie nie ma go wcale ?), dlatego połyka płyn owodniowy, którym jest otoczony w brzuszku mamy. Substancja ta po przedostaniu się przez usta dziecka, trafia do jego organizmu, gdzie jest trawiona, filtrowana przez nerki a następnie „wysikiwana”.
Taka czynność jest powtarzana kilkukrotnie w ciągu doby, a wydalany mocz maluszka niewiele się różni od samego płynu owodniowego. W związku z tym, nie stanowi to żadnego zagrożenia dla dziecka. To naturalny proces.
Poziom płynu owodniowego jest monitorowany w trakcie ciąży. Zbyt niski może wskazywać, że nerki dziecka pracują nieprawidłowo, a zbyt wysoki może wskazywać, że dziecko ma problemy z połykaniem.
Czy dziecko w brzuchu robi kupki?
Odpowiedź w tym przypadku może nie być do końca oczywista. Wprawdzie dziecko już w łonie mamy zaczyna trawić i wydalać, to jednak nie dochodzi do defekacji, czyli usuwania niestrawionych resztek pokarmu w postaci kału.
Są jednak pewne wyjątki. I chociaż zwykle dziecko nie robi kupy w brzuchu mamy, to nie jest to wykluczone. Zdarza się bowiem, że maluszek wypróżni się przed pojawieniem się na świecie. Zazwyczaj wtedy, gdy dziecko jest przenoszone albo ulega nadmiernemu stresowi przed lub w trakcie porodu.
Jeśli to nastąpi, lekarz będzie musiał szczególnie uważnie obserwować dziecko po urodzeniu, aby upewnić się, że smółka nie dostała się do jego płuc. To mogłoby spowodować zakażenie.
Czy dziecko w brzuchu puszcza bąki?
TAK, to możliwe. Chociaż nie nazwałabym tego tak dosadnie jak „pierdzenie” ?, to jednak dziecko może wypuszczać drobne pęcherzyki gazu. I to jest jak najbardziej naturalne.
Wbrew jednak powszechnym opiniom, matka dziecka nie jest w stanie tego poczuć. Nie mówię tutaj o bączkach po urodzeniu się malucha, tylko gdy jeszcze pozostaje ono w łonie kobiety.
Bulgotanie, którego może doświadczać przyszła mama to najprawdopodobniej tylko odgłosy z jej własnych jelit, a nie gazy dziecka