Kategorie Ciąża i poród

Czy dziecko w brzuchu mamy śpi i ma sny? Kiedy rozwija się jego narząd wzroku?

Będąc w ciąży możesz określić stany wzmożonej aktywności i wyciszenia swojego maluszka. Czy zatem dziecko w brzuchu mamy śpi i śni? Wbrew pozorom, to nie jest takie oczywiste. Zmysł wzroku rozwija się u dziecka najpóźniej. Jednak już w drugim trymestrze może reagować na światło, a jego mózg doświadcza fazy REM, związanej z marzeniami sennymi. Dowiedz się, co na ten temat mówią naukowcy.

czy dziecko w brzuchu śpi
Imgur.com

Czy dziecko w łonie mamy otwiera oczy?

Wzrok to ostatni ze zmysłów, który rozwija się u maleństwa. I chociaż przez większość czasu, jaki spędza w Twoim brzuszku ma zamknięte oczy, to mniej więcej w 16. tygodniu dzieciątko zaczyna reagować na światło.

Powieki płodu są zrośnięte aż do 27. tygodnia ciąży, by chronić oczy przed wodami płodowymi. Później jednak rozklejają się, a siatkówka dojrzewa. Maluszek zaczyna intensywnie mrugać i chociaż nie jest w stanie wiele zobaczyć, może obserwować lekki półmrok.

czy dziecko w brzuchu śpi
Imgur.com

Czy dziecko w brzuchu widzi?

Jasne promienie docierają do maleństwa, co oczywiście nie stanowi dla niego zagrożenia, ale jest rażące. Dlatego zdarza się, że dziecko odwraca się od źródła światła tyłem i/lub zakrywa oczy rączkami! Zaobserwowano to podczas eksperymentu z latarką przystawianą do brzucha mamy.

Badania wykazały, że od 33. tygodnia źrenice maluszka zwężają się i rozszerzają, dzięki czemu może on rozpoznawać niewyraźne kształty jeszcze przed pojawieniem się na świecie.

czy dziecko w brzuchu śpi
Imgur.com

Czy dziecko w brzuchu mamy śpi?

TAK. Co do tego nikt nie ma wątpliwości. Jednak nie ustalono, ile godzin i jak często dziecko śpi w łonie matki. Zakłada się, że pod koniec ciąży maluszek poświęca nawet 90% swojego czasu na spanie.

Z badań naukowych wynika, że dwie fazy snu (REM i NREM) występują naprzemiennie już u maluszków około siódmego miesiąca ich rozwoju. Przyszła mama na pewno rozpozna okresy aktywności dziecka i pory jego snu.

czy dziecko w brzuchu śpi
Imgur.com

Czy dziecko w łonie mamy ma sny?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale wydaje się, że tak. Naukowcy z Uniwersytetu Schillera w Jenie zaobserwowali, że już u siedmiomiesięcznego płodu występują m.in. szybkie ruchy gałek ocznych. To z kolei może świadczyć o tym, że dzieci jeszcze w brzuchu mamy wchodzą w fazę snu REM, w której pojawiają się marzenia senne.

Chociaż nie można wykluczyć, że maluszki w łonie mamy śnią, to nie można też uznać, że na pewno mają sny. Niestety ich fale mózgowe nie mogą być monitorowane, więc to może pozostać tajemnicą.

Podobnie jak ewentualna treść ich marzeń sennych. Naukowcy podejrzewają, że mogą one dotyczyć tego, co dzieci robią w brzuszkach kobiet, czyli ssania palca, ruszania rączkami, nóżkami albo bawieniu się pępowiną.

bliźnięta
Imgur.com

Póki jesteś w ciąży, problem snu maluszka może być jedynie Twoim tematem rozważań. Później przekonasz się na własnej skórze, jak wygląda, np. sen dwulatka

Źródło: mamadu.pl | Fotografie: Imgur.com
[mashshare]