×

Przerażający eksperyment z chlebem. Pokaże dziecku, dlaczego mycie rąk jest ważne

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne? Dwójka naukowców z USA postanowiła wyjaśnić to grupie dzieci za pomocą eksperymentu. Wyniki opublikowali także na Facebook’u i zdobyli olbrzymią popularność. Rodzice byli zachwyceni i pisali, że z pewnością uda im się wytłumaczyć swoim pociechom, dlaczego dbanie o higienę jest tak istotne.

Nauczycielka Dayna Robertson i behawiorysta Jaralee Metclaf pochodzą z Idaho Falls w USA. Wspólnie postanowili przeprowadzić eksperyment, który miał wytłumaczyć dzieciom, jak ważne jest mycie rąk i do czego prowadzi niedbanie o higienę. Jesteście ciekawe tego doświadczenia?

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne? Eksperyment

Dokładnie 4 listopada w foliowych woreczkach umieszczono 5 kromek chleba tostowego. Pierwszą z kromek przed zamknięciem w torebce dotknięto tylko za pomocą nieumytej dłoni. Drugą dłonią, którą zdezynfekowano specjalnym środkiem. Trzecią dłonią umytą za pomocą ciepłej wody i mydła. Czwartą dla odmiany wytarto o klasowy komputer, a piątej nie dotknięto za pomocą gołej dłoni. Pani Robertson trzymała ją jedynie w rękawiczkach.

Każda z pięciu kromek przeleżała miesiąc. Po tym czasie pokazano je uczniom. Zrobiono to, aby zrozumieli, dlaczego tak istotne jest dbanie o higienę. Wyniki eksperymentu były zatrważające i widoczne gołym okiem…

Wyniki, które dają do myślenia

W ramach eksperymentu najstraszniejsze rzeczy stały się z kromką, która wytarto o klasowy komputer – dosłownie się rozlatywała i była kompletnie czarna. Najbardziej rozwinęła się na niej pleśń. Z kolei kromka, którą dotknięto brudnymi dłońmi, miała duże kolorowe plamy świadczące o rozwoju licznych bakterii na jej powierzchni. Najbardziej zaskakujące jest to, że kromka dotknięta dłonią umyta za pomocą środka dezynfekującego również miała pojedyncze ognisko pleśni. Dwie kromki zostały natomiast nienaruszone – ta dotknięta dłonią w sterylnych rękawiczkach i ta, którą przekładano dłonią umytą w ciepłej wodzie i mydle.

Wydaje mi się, że warto pokazać te zdjęcia dzieciakom i wytłumaczyć im na czym polegał ten eksperyment.

Może Cię zainteresować