Kategorie Ciąża i poródPoród

Kobieta potrzebuje czasu, aby dojść do siebie po porodzie. Znacznie więcej niż Ci się wydaje

Wiele osób uważa, że jak kobieta urodzi, to już następnego dnia jest w pełni sprawna i ma niespożyte pokłady energii. O rekonwalescencji po porodzie prawie wcale nie mówi się ani w telewizji ani w mediach społecznościowych. Sama nazwa „odchody połogowe” może przyprawiać kogoś o dreszcze, a co dopiero drążenie tego tematu. Na Instagramie już kilka godzin po porodzie możemy zobaczyć świeżo upieczoną mamę w pełnym makijażu i z uśmiechem na (wypoczętej?!) twarzy. Jak więc ktoś, kto nigdy nie rodził może uwierzyć, że kobieta potrzebuje czasu, aby dojść do siebie po porodzie?

poród
Irishtimes.com

Czy można dojść do siebie po porodzie w 6 tygodni?

Przyjęło się, że połóg trwa 6 tygodni i po tym okresie czasu, ewentualne szwy powinny się już zagoić a wyczerpanie porodem zniknąć. W związku z tym, kobieta może normalnie funkcjonować, a nawet wrócić do pracy. Serio?!

    Od robotnika, który złamie nogę nikt nie oczekuje, że będzie w zakładzie zaraz po operacji. Cholera! Wielu mężczyzn nie radzi sobie nawet z przeziębieniem (sorry panowie, ale często sami przyznajecie, że tak właśnie jest).

Chociaż „ciąża to nie choroba”, to jednak ciało kobiety zmieniało się przez 9 miesięcy. Później natomiast doświadczyło niewyobrażalnego wysiłku, wydając na świat dziecko. I chociaż okres rekonwalescencji po porodzie jest dla kobiety bardzo indywidualną sprawą, to zazwyczaj potrzebuje ona więcej czasu niż się może wydawać. Nie chodzi bowiem jedynie o odzyskanie sił fizycznych, ale również o poprawę kondycji psychicznej.

dojść do siebie po porodzie
Instagram.com

Badania potwierdzają, że aby kobieta mogła dojść do siebie po porodzie potrzebuje więcej czasu niż 6 tygodni!

O tym, ile tak naprawdę potrzeba czasu, by wrócić do pełni sił i sprawności, wie tylko sama rodząca. Jednak dr Julie Wray (naukowiec z Uniwersytetu Salford w Anglii), która przeprowadziła badania wśród kobiet na różnych etapach ich życia poporodowego, przyznaje, że połóg 6-tygodniowy, to „kompletna fantazja”.

Według niej, jest to zbyt krótki okres czasu na rekonwalescencję kobiety, ponieważ większość z nich potrzebuje nawet roku, aby odzyskać siły po porodzie. W końcu macica musiała powiększyć się do wielkości arbuza, więc jej powrót do dawnej formy musi trochę potrwać.

Hormony sprawiają, że kobiety „jakoś się trzymają”, ale powinny dać sobie więcej czasu. Niestety większość z nich nie może sobie na to pozwolić z powodu poczucia obowiązku albo presji otoczenia.

Jak twierdzi dr Wray:

Kobietom potrzebna jest bardziej realistyczna pomoc w opiece poporodowej. One czują, że powrót do pełni sił trwa znacznie dłużej niż sześć tygodni, ale czują również presję, by wrócić do „normalności” jak najszybciej. Jednak, aby prędzej dojść do siebie po porodzie, powinny otrzymywać pomoc przez minimum osiem tygodni po urodzeniu dziecka.

dojść do siebie po porodzie
Instagram.com

Zdjęcie, które doskonale pokazuje, dlaczego kobiety potrzebują czasu, aby dojść do siebie po urodzeniu dziecka

Gdy na profilu facebookowym „Labour of Love – Lancaster”, Laura Fry umieściła wpis ze zdjęciem papierowego talerzyka, szybko stał się on viralowy. Dlaczego? Otóż kobieta chciała w ten sposób przedstawić, jak wygląda rana pozostawiona przez łożysko tuż po urodzeniu dziecka. Chociaż przekaz może wydawać się nieco dziwny, jest prosty i naprawdę działa na wyobraźnię.

22 cm lub 8,6 cala. Taka jest dokładnie średnica tego talerzyka. Jest to również orientacyjna średnica łożyska.

Po narodzinach dziecka, mówi się świeżo upieczonym mamom, że powinny odpoczywać przez co najmniej 4-6 tygodni. I są ku temu dobre powody!

Jednym z nich jest to, że po porodzie, kobieta ma ranę wewnątrz macicy po „odłączeniu się” łożyska. Potrzeba zatem co najmniej 4-6 tygodni, aby się całkowicie zagoiła. Ponadto, w tym czasie kobiety są podatne na zakażenia i krwotoki. Nawet jeśli rodziły naturalnie, bez komplikacji i czują się dobrze, nadal muszą o siebie dbać i uważać przez te pierwsze kilka tygodni po porodzie.

dojść do siebie po porodzie
Facebook.com

Fry dodaje również, że nie chodzi o to, aby kobiety leżały przez kilka tygodni w łóżku i nic nie robiły

Kobieta chce tylko zwrócić uwagę na fakt, że lekarskie zalecenia odpoczynku po porodzie nie są kwestią kurtuazji, lecz faktycznej, namacalnej przyczyny.

Dlatego mamy powinny używać zdrowego rozsądku, a do obowiązków podchodzić rozważnie i bez pośpiechu (zwłaszcza, gdy nie czują się jeszcze na siłach).

Poza tym uważam, że problemem nie jest to, że lekarze nie mówią mamom, że przez te pierwsze tygodnie po porodzie należy odpoczywać (przynajmniej mi powiedziano). Problem polega na tym, że nie mówią im, dlaczego mają to robić.

Kobiety najczęściej nie pozwalają sobie na „relaks”, ponieważ nie mają żadnej pomocy ze strony bliskich.

Drugim ważnym powodem jest brak wiedzy na ten temat. Pomimo nakłaniania przez rodzinę do odpoczynku, świeżo upieczone mamy nie robią tego, bo nie rozumieją dlaczego, to jest takie ważne.

Fakty na temat porodu, o których zazwyczaj się nie mówi. Jak to wygląda naprawdę?

Pamiętaj, że rekonwalescencja po porodzie, to nie wyścigi. Nie ulegaj więc presji otoczenia. Nie martw się, co powiedzą inni, lecz wsłuchaj się w swój organizm. Naprawdę nie musisz szybko „stawać na nogi” i zajmować się całym domem! Powikłania będzie się znacznie trudniej leczyć…

Źródło: scarymommy.com | Fotografie: Facebook.com, Instagram.com, Irishtimes.com
×