Kategorie DzieckoMamaZdrowie

Domowe zwierzęta niebezpieczne dla dzieci. Większości z nich jest zaskakująca

Które dziecko nie marzy o jakimś zwierzątku?!? Jednak przy okazji poszukiwań nowego członka rodziny zastanawialiście się nad tym, czy są jakieś domowe zwierzęta niebezpieczne dla dzieci? Warto o tym pomyśleć, bo faktycznie się takie zdarzają.

#1 Żółwie

Żółwie są odpowiedzialne za 6% całkowitej liczby zgonów związanych z salmonellą w USA. Jest to wystarczający powód, żeby maluchy i niemowlęta chronić przed kontaktem z nimi. Właśnie dlatego uważne są za domowe zwierzęta niebezpieczne dla dzieci.

domowe zwierzęta niebezpieczne dla dzieci
freepik.com

#2 Fretki

Fretki są czystsze niż większość psów i kotów, ale kuwety muszą mieć rozmieszczone w całym domu. Niestety przez to mogą być roznoszone różne zarazki. A małe dziecko będzie trudno upilnować, aby przy takiej ilości pojemników, nie bawiło się w jakimś. Ponadto, niektóre fretki są bardzo wrażliwe na wysokie dźwięki i płacz dziecka może je rozdrażnić. Znane są przypadki, że zwierzęta te atakowały i raniły maluchy.

domowe zwierzaki niebezpieczne dla dzieci
unsplash.com

#3 Węże

Węże przez wiele osób uważane są za jedne z najstraszniejszych stworzeń. Coś w tym jest… Atakują, jeśli zostaną sprowokowane. Wystarczy, że dziecko przypadkowo nadepnie na węża lub spróbuje go chwycić, a on na pewno zaatakuje. Jednak jeśli już macie takiego gada w domu, to zawsze trzymajcie go w klatce, gdy maluch jest w pobliżu. Ponadto, nigdy nie zostawiajcie w jego obecności dziecka bez opieki!

zwierzęta niebezpieczne dla dzieci
usplash.com

#4 Psy Chow Chow

Chow Chow wyglądają uroczo i niegroźnie, ale takie nie są. Według niektórych mogą ugryźć dziecko bez wahania, jeśli będzie je drażnić lub denerwować, np. ciągnąć za futro. Pamiętajcie, że Chow Chow wcale nie dają się tak łatwo wytresować. Więc musicie dziecko od samego początku uczyć, jak postępować z psem, aby go nie prowokować.

niebezpieczne dla dzieci
freepik.com

#5 Jaszczurki

Jaszczurki stanowią takie samo zagrożenie dla małych dzieci, jak żółwie. Salmonella znajduje się na szczycie listy bakterii, którymi można zarazić się po kontakcie z tym zwierzakiem. Eksperci doradzają, aby natychmiast myć ręce po dotknięciu jaszczurki i unikać za wszelką cenę narażania dzieci poniżej 1. roku na kontakt z tymi gadami.

gad niebezpieczny dla dzieci
freepik.com

#6 Myszy

Myszy, udomowione lub dzikie, jedzą około 15 do 20 razy dziennie i produkują od 40 do 100 sztuk odchodów dziennie. Oznacza to, że dziecko bawiące się w domu w końcu zetknie się z odchodami, które przenoszą ponad 200 ludzkich patogenów (wirusy, bakterie, pasożyty). Trzymanie myszy domowej jest zatem bardzo niebezpieczne dla dziecka. Ale jeżeli już macie mysz w domu, to powinniście nauczyć swoje dziecko, że musi dokładnie myć ręce po dotknięciu gryzonia.

mysz może być nie bezpieczna dla malutkich dzieci
unsplash.com

#7 Żaby

Żaby są kolejnym źródłem salmonelli, którą niezwykle łatwo zarażają się nawet dorośli. Dla małych dzieci, które jeszcze nie rozwinęły silnego układu odpornościowego, jest to bardzo niebezpieczne.

domowa żaba niebezpieczna dla dzieci
unsplash.com

#8 Psy Chihuahua

Chociaż Chihuahua są słodkie i małe, są również bardzo głośne i zadziorne. Każde małe dziecko może niechcący zrobić mu krzywdę. Pies broniąc się, ugryzie malucha lub będzie wobec niego wyjątkowo agresywny. Jeśli chcecie, aby dziecko bawiło się z Chihuahuą, musicie wyszkolić psa, jak ma reagować na maluchy, gdy ten jest jeszcze szczeniakiem. Powinniście także nauczyć swoje dziecko, które rzeczy będą denerwować i drażnić czworonoga, aby uniknąć kłopotów.

piesek
unsplash.com

#9 Świnki morskie

Istnieje błędne przekonanie, że małe zwierzęta są lepsze dla małych dzieci. Niestety świnki morskie mają ostre pazurki i mogą dziecko bardzo dotkliwie podrapać. To może doprowadzić do infekcji gronkowcem. U niemowlaków może się przez to rozwinąć zapalenie płuc, posocznica lub poważniejsze infekcje bakteryjne. Zwierzęta te mogą również rozprzestrzeniać salmonellę i powodować grypę u dzieci i dorosłych.

świnka morska
unsplash.com

#10 Jeże

Ich kolce są w stanie bardzo głęboko wniknąć w skórę dziecka. Jednak większość ludzi nie wie, że jest to nie tylko bolesne ukłucie, ale także sposób transportu niektórych bakterii, o których wiadomo, że powodują gorączkę, bóle brzucha i wysypki. Rodziny, chcące mieć jeża, powinny spełnić swoje marzenia tylko wtedy, gdy ich dzieci ukończyły 6 lat. Takie maluchy zachowają już ostrożność przy zwierzęciu.

jeż
freepik.com

#11 Legwany

Legwany – kolejne gady, które stanowią ogromne zagrożenie dla dzieci, rozprzestrzeniając salmonellę. Zdarzały się przypadki zachorowań przez to na krwawą biegunkę i gorączkę. Najlepiej w ogóle nie trzymać legwana w domu, w którym jest małe dziecko. Ewentualnie zarezerwujcie dla gada pokój, do którego twoje dziecko nie będzie miało dostępu.

legwan iguana
freepik.com

#12 Dalmatyńczyki

Jeśli jest jedno słowo, które mogłoby idealnie opisać dalmatyńczyki, to jest to „temperament”. Ze względu na proces hodowli nie są to najbardziej towarzyskie psy na świecie. Oznacza to, że jeśli nie zostaną odpowiednio przeszkolone, mogą ugryźć dziecko, gdy zostaną przez nie szturchnięte lub pogłaskane! Dalmatyńczyki należy tresować od szczeniaka i już wtedy przyzwyczajać je do towarzystwa małych dzieci.

dalmatyńczyk
freepik.com

#13 Rottweilery

Rottweilery, jeśli nie zostaną odpowiednio przeszkolone, są niebezpieczne nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Są pewne siebie i odważne, ale mogą być także bardzo terytorialne, a zatem agresywne. Małe dzieci nie są w stanie zrozumieć i uszanować przestrzeni psa, co może spowodować jego atak. Dzieci w starszym wieku mogą z nimi przebywać, jeśli nauczą się, jak się z nimi obchodzić i kiedy zostawić je w spokoju.

domowe czworonogi niebezpieczne dla dzieci
unsplash.com

Według Was są jeszcze inne domowe zwierzęta niebezpieczne dla dzieci? Co dodalibyście do tej listy?

Źródła: brightside.me
×