×

Tak zachowuje się dziecko w łonie palącej matki. Te zdjęcia przerażają!

Pewnie słyszałaś o przesądach w ciąży. Niektóre przyszłe mamy w nie wierzą, inne ignorują. Nie rozumiem jednak, dlaczego wiele kobiet spodziewających się dziecka nie ufa lekarzom, naukowcom i ich zapewnieniom, że palenie w ciąży szkodzi! I to bardzo, bardzo… BARDZO! Nie tylko samej ciężarnej, ale przede wszystkim maleństwu, które dopiero rozwija się w jej łonie. Sięganie po papierosy w ciąży niesie ze sobą ryzyko przedwczesnego porodu, problemów z układem oddechowym, a nawet śmierci łóżeczkowej noworodka. Należysz do grupy kobiet palących, nawet w ciąży ? a wymienione przeze mnie argumenty nadal do Ciebie nie trafiają? Powinnaś spojrzeć na poniższe zdjęcia USG i zobaczyć, jak zachowuje się dziecko w łonie palącej matki…

Badania naukowe: Jak czuje się dziecko w łonie palącej matki?

O szkodliwości dymu papierosowego, zwłaszcza na kobiety w ciąży, wiedzieliśmy od dawna.

Jednak dopiero dzięki badaniom, jakie przeprowadziła dr Nadja Reissland z Uniwersytetu w Durham możemy sobie uświadomić, jak wiele złego robi maleństwom palenie papierosów przez przyszłe mamy (albo osoby palącej w ich towarzystwie).

Pracownica naukowa ograniczyła się do kobiet pochodzących z Wielkiej Brytanii, gdzie aż 12% ciężarnych regularnie pali papierosy. Pośród 20 respondentek, cztery z nich paliło średnio 14 papierosów dziennie!

Dr Reissland przeanalizowała wyniki badań USG kobiet z 24, 28, 32 i 36 tygodnia ciąży. Porównała również zdjęcia dwóch płodów w 32. tygodniu ciąży u kobiety palącej i kobiety bez nałogu.

Analiza badań USG wykazała, że dziecko w łonie palącej matki było niespokojne i zasłaniało twarz

Na zdjęciach USG 4D widać, że dziecko mamy palącej (górna część zdjęć) nerwowo łapie się za głowę, zasłania buzię i oczy. Sprawia wrażenie znacznie mniej spokojnego, niż maleństwo, które znajduje się w łonie matki niepalącej (dolna część zdjęć).

Nie trudno zauważyć różnice w zachowaniu obu płodów

To badanie porównawcze wykonano kilkukrotnie i za każdym razem, dziecko w łonie palącej matki poruszało się nerwowo i częściej zasłaniało twarz niż dziecko kobiety wolnej od tego nałogu. Prawdopodobnie wynika to z opóźnionego rozwoju centralnego układu nerwowego maleństw, będących w łonie palących matek.

Dr Reissland chce potwierdzić swoją teorię dalszymi, szczegółowymi badaniami. Nie zamierza jednak atakować palących matek, lecz chce je wspierać w rzucaniu palenia

Może Cię zainteresować