Kategorie Ciąża i poród

10 nietypowych rzeczy, które robi dziecko w łonie matki. O tym nie powie Ci lekarz

Nie musisz być ekspertem, aby wiedzieć, że dziecko w łonie mamy potrafi robić ciekawe rzeczy! Prawdopodobnie zauważyłaś podczas badania USG, że ta mała istotka robi miny, ssie kciuk, uśmiecha się albo rozciąga. Może nawet mieć czkawkę. Jednak czy zastanawiałaś się, co się tam dzieje przez te wszystkie miesiące? Co robi maluszek, gdy rośnie i rozwija się w Twoim brzuchu? Co potrafi, zanim pojawi się na świecie?

10 pozornie nietypowych rzeczy, które zdarzają się dziecku w łonie matki:

#1 Czy dziecko w łonie mamy oddycha?

zdjęcie USG
Littlethings.com

Jeśli zastanawiasz się, jak dzieci oddychają w macicy, odpowiedź jest nieco skomplikowana. Nie oddychają one w łonie matki w taki sam sposób, jak my, ponieważ są otoczone płynem.

Przed urodzeniem maluszek dostaje tlen od mamy przez pępowinę, ale często próbuje wykonywać ruchy oddechowe w przygotowaniu do podjęcia powietrza po wyjściu na świat.

#2 Czy dziecko, które jest jeszcze w brzuchu słyszy mamę?

dziecko w łonie
Littlethings.com

Ciąża może wydawać się surrealistyczna, dopóki nie będziesz trzymać dziecka w ramionach po porodzie, ale nie dla malucha, który cały czas słucha Twojego głosu.

Podczas tych miesięcy spędzonych w ciepłym i bezpiecznym brzuchu mamy, dziecko doskonale rozpoznaje jej głos, a nawet głos taty, jeśli często do niego mówi.

#3 Czy dziecko w brzuchu mamy płacze?

dziecko w łonie
Littlethings.com

Naukowcy w 2005 r. badali wpływ kokainy i tytoniu na dziecko w łonie matki. Przypadkowo odkryli, że może ono wyrażać swoje niezadowolenie przez cichy płacz już w 28 tygodniu ciąży. Podczas stymulacji wibroakustycznej zauważyli zachowania płodu, które można uznać za płacz.

Kiedy dźwięk umieszczony na brzuchu matki docierał do dziecka, płód wykazywał typowe odruchy płaczu, tj. odchylanie głowy, otwieranie ust, drżenie podbródka czy branie kilku nieregularnych oddechów przed wydechem.

#4 Czy dziecko uśmiecha się w łonie mamy?

dziecko w łonie
Littlethings.com

Może złamałam Ci serce informacją, że dziecko jest w stanie płakać w łonie matki, ale dobrą nowiną jest to, że może również się uśmiechać!

Już od około 26 tygodnia ciąży, maleństwa w łonie matki wykazują pewien zakres wyrazów twarzy, a jednym z nich jest zdecydowanie uśmiech.

#5 Czy dziecko w łonie mamy otwiera oczy?

dziecko w łonie
Littlethings.com

Pomimo faktu, że wzrok jest ostatnim ze zmysłów rozwijającym się u dziecka w czasie trwania ciąży, to mogą one otwierać oczy, a nawet nimi widzieć!

Dziecko otwiera oczy koło 28 tygodnia ciąży, ale rozpoznaje jedynie ruch jasnych świateł na zewnątrz ciała mamy.

#6 Czy dziecko śpi w łonie mamy?

dziecko w łonie
Littlethings.com

Wiemy, że dzieci śpią w łonie matki, ale ile godzin i jak często? Tego nie ustalono. Około siódmego miesiąca rozwoju płodu widać pierwsze gwałtowne ruchy oczu. Później dziecko spędza resztę swojego czasu w łonie matki na śnie z naprzemiennymi fazami REM i NREM oraz czuwaniu.

Przyszła mama na pewno rozpozna okresy, gdy jej maluch nie będzie spał poprzez wszystkie kopnięcia i ruchy, które będzie odczuwać.

#7 Czy dziecko w łonie mamy ma sny?

dziecko w łonie
Littlethings.com

To jest trudne pytanie. Wprawdzie naukowcy poczynili pewne postępy w badaniu płodów, będących w łonie matek, analizy koncentrują się wokół cyklu snu.

Możemy jednak przypuszczać, że dzieci w łonie matki przeżywają coś na wzór naszych snów, ponieważ ich mózgi doświadczają fazy REM, związanej z marzeniami sennymi. Jednak to, o czym śnią pozostaje tajemnicą, która prawdopodobnie nigdy nie zostanie rozwiązana.

#8 Czy dziecko, będąc w łonie mamy sika?

dziecko w łonie
Littlethings.com

Odpowiedź jest prosta… Tak, dzieci siusiają już w łonie matki. Kiedy jest w pełni rozwinięte, prawie 100% płynu owodniowego, który go otacza, jest w rzeczywistości moczem.

Pod koniec I trymestru nerki dziecka są w pełni uformowane. Zaczyna ono wtedy połykać płyn owodniowy, a następnie oddawać go w postaci moczu i ponownie połykać.

#9 Czy dziecko w brzuchu mamy robi kupkę?

zdjęcie USG
Littlethings.com

Pierwsza kupka noworodka, zwana smółką, zazwyczaj pojawia się w ciągu 24 godzin od urodzenia. Jest lepka, gęsta i zielonkawo-czarna. Składają się na nią wody płodowe, maź płodowa, złuszczony nabłonek śluzówki jelita, enzymy trawienne, bilirubina i cholesterol.

Zwykle niemowlęta nie „załatwiają się” w łonie mamy, ale nie jest to wykluczone. Zwłaszcza jeśli dziecko jest przenoszone lub ulega nadmiernemu stresowi przed lub w trakcie porodu.

#10 Czy dziecko w łonie matki puszcza bąki?

zdjęcie USG
Littlethings.com

Chociaż dziecko może wypuszczać drobne pęcherzyki gazu, to raczej przyszła mama nie może tego poczuć. Często czuje się bulgotanie, które może być odebrane przez mamę jako gazy dziecka, ale najprawdopodobniej są to tylko odgłosy z jej własnych jelit.

Świadomość, że nosi się pod sercem dziecko jest niesamowita i jednocześnie nieco przerażająca. To niezwykłe, jak „fasoleczka” z dnia na dzień rozwija się, by w końcu pojawić się na świecie. Być może wiedza o tym, co ta mała istotka robi w Twoim brzuszku jeszcze bardziej Cię do niej zbliży

Źródło: littlethings.com | Fotografie: Littlethings.com, Freepik.com
[mashshare]