Fakty na temat porodu, o których zazwyczaj się nie mówi. Jak to wygląda naprawdę?
Jeśli już rodziłaś, to wiesz, że wyobrażenia tego wielkiego dnia nieco odbiegają od rzeczywistości. Nawet szkoła rodzenia nie przygotowuje w 100% do wydania dziecka na świat. Każdy poród jest inny. Dla niektórych kobiet to traumatyczne przeżycie, którego nie chcą pamiętać. Dla innych to wyjątkowy moment, który chętnie wspominają. Nie martw się, jeśli to wszystko dopiero przed Tobą, bo na pewno sobie poradzisz ?. Warto jednak, abyś wcześniej poznała fakty na temat porodu, o których dużo się nie mówi. Będziesz spokojniejsza, gdy nadejdzie czas rozwiązania i zapewniam Cię – to nie wygląda tak, jak w telewizji.
Oto fakty na temat porodu, o których zazwyczaj się nie mówi:
#1 Odejście wód płodowych
Większość kobiet może mieć problem z rozróżnianiem nietrzymania moczu oraz odejściem wód, ale to zupełnie coś innego. Dziecko naciskając na pęcherz płodowy doprowadza do jego pęknięcia. Niektóre mamy wspominają, że wody płodowe z nich dosłownie chlusnęły jak z odkręconego kranu. Inne poczuły tylko wilgoć na bieliźnie.
#2 Czop Kristellera
Czop Kristellera to czop śluzowy znajdujący się w kanale szyjki macicy w czasie ciąży. Jest to wyjątkowo gęsty i lepki śluz, gdyż stanowi on mechaniczną barierę chroniącą wnętrze macicy i rozwijający się płód przed infekcjami. Wydalenie go stanowi jeden ze zwiastunów porodu.
#3 Skurcze i ból porodowy
Wiele zależy od położenia dziecka. Niektóre matki czują ból podobny do menstruacyjnego, a dla innych jest on niewyobrażalny. Jeśli dziecko położone jest w pozycji tylnej, przodem ciała do kręgosłupa kobiety, parcie może skutkować odczuwaniem bóli podobnych do bólu kręgosłupa.
#4 Robienie kupy podczas porodu
Zdarza się, że kobieta załatwi swoją drugą potrzebę podczas parcia, ale to nie wszystko. Podczas porodu równie często puszcza się gazy i oddaje mocz. Twoje dziecko również może zrobić swoją pierwszą kupkę, zwaną smółką i to jeszcze w ciele mamy. Pierwsza kupka noworodka ma charakterystyczny zielonkawy odcień.
#5 Znieczulenie zewnątrzoponowe
Coraz więcej kobiet decyduje się na znieczulenie zewnątrzoponowe, aby odczuć ulgę w bólu chociaż przez chwilę. Jednakże, aby je uzyskać, należy mieć rozwarcie nie większe niż 4 cm i być w ogólnym dobrym stanie.
#6 Zaparcia i hemoroidy
Parcie i wypychanie jest związane z podwyższonym ciśnieniem krwi oraz (niestety) powstawaniem hemoroidów. Większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, ale podczas porodu może nabawić się żylaków odbytu.
#7 Popękane naczynka
Sińce pod oczami to kolejny skutek wysiłku porodowego, który niemiłosiernie męczy kobiece ciało. To w zasadzie pęknięcie naczyń krwionośnych wewnątrz i wokół oczu. Chociaż nie wygląda zbyt estetycznie, to normalny objaw, który zniknie z biegiem czasu.
#8 Karmienie piersią
Karmienie piersią zaraz po porodzie może być trudne. Głównie dlatego, że jesteś niesamowicie zmęczona. Poza tym, nie każda świeżo upieczona mama posiada od razu pokarm w piersiach. Czasami to kilkudniowa bądź kilkutygodniowa walka, aby wszystko się unormowało.
Najpopularniejsze mity o karmieniu piersią. Czas je obalić!
#9 Trema przed macierzyństwem
Nie dziw się, jeśli jesteś zdenerwowana po urodzeniu pierwszego dziecka. Większość kobiet przechodzi przez to samo. Trema towarzysząca nowej roli to nie wszystko. Możesz denerwować się również z powodu zmian hormonalnych, które występują w organizmie.
#10 Rekonwalescencja po porodzie
Jeśli miałaś cesarskie cięcie, możesz mieć problemy z poruszaniem się tuż po zabiegu. Nawet po znieczuleniu zewnątrzoponowym jesteś zmuszona do tego, by leżeć przez jakiś czas, bo możesz mieć mniejsze czucie od pasa w dół.
Zobacz, dlaczego kobieta potrzebuje czasu, aby dojść do siebie po porodzie
#11 Intensywne pocenie się
Nie martw się, jeśli masz intensywne nocne poty, nawet po urodzeniu dziecka. Dzieje się tak, ponieważ poziom estrogenu w organizmie maleje w sposób radykalny, co zaburza regulację temperatury ciała. Wszystko wróci do normy w ciągu miesiąca. Jednak jeśli nadmiernemu poceniu towarzyszy gorączka, skonsultuj się z lekarzem!