Kategorie Ciąża i poródPoradyZdrowie

Fakty o ciąży, o których się nie mówi. Niektóre z nich sprawią, że otworzysz usta ze zdziwienia

Zajście w ciążę to ogromna zmiana w życiu kobiety, która wiąże się z nowymi doświadczeniami. Kiedy oczekujesz pierwszego dziecka wszystko wydaje się być nowe i może lekko przerażać, ale nie ma co panikować. Będzie dobrze ?. Warto jednak poznać fakty o ciąży, o których być może nie masz pojęcia.

Fakty o ciąży, o których wiele się nie mówi:

#1 Badanie USG nie jest wykonywane na każdym spotkaniu z ginekologiem

Wiele osób uważa, że na każdej wizycie lekarskiej powinno się przeprowadzać badanie ultrasonograficzne, ale to nieprawda. W trakcie ciąży trwającej dziewięć miesięcy (jeśli wszystko przebiega normalnie), ginekolog wykonuje ok. trzech ultrasonografów.

Pierwsze badanie USG nastąpi podczas pierwszej wizyty ginekologicznej, po to, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku z „fasoleczką”. Niektórzy lekarze przeprowadzą USG po około 12 tygodniu ciąży, aby wykluczyć wady rozwojowe.

fakty o ciąży
Freepik.com

#2 Sam akt płciowy nie wywoła porodu, ale nasienie ma takie właściwości

Płyn nasienny, czyli nasienie, jest bogate w prostaglandyny. Ich właściwości pobudzają skurcze mięśni gładkich macicy, dlatego czasami wręcz proponuje się parze współżycie, aby wywołać poród.

fakty o ciąży
Freepik.com

#3 Członek Twojego partnera nie będzie „stukał” o główkę dziecka podczas seksu

To najczęstsza przyczyna powodująca niechęć u mężczyzn do miłosnych uniesień z ciężarną partnerką. Boją się, że „uderzą” maluszka. Jednak szyjka macicy jest zasadniczo zamknięta aż do samego rozwiązania, a nawet, gdy zaczyna się otwierać, to nie jest problem. Dziecko przebywa w płynie owodniowym, który chroni je przed obrażeniami mechanicznymi.

fakty o ciąży
Freepik.com

#4 Chłopiec w brzuchu mamy może mieć erekcję

Tak, brzmi to niesłychanie dziwnie, ale synek już w brzuszku mamy może mieć erekcję. Płód nie wytwarza jednak plemników.

fakty o ciąży
Freepik.com

#5 Największą liczbę komórek jajowych dziewczynka posiada w brzuchu mamy

Może to wydawać Ci się niemożliwe, ale komórki jajowe dziewczynki są zasadniczo uformowane jeszcze podczas przebywania w łonie mamy. Dopiero po narodzinach, z biegiem czasu stopniowo tracą ich część.

USG w ciąży
Freepik.com

#6 Kobiety w ciąży nie muszą „jeść za dwoje”, potrzebują tylko ok. 300 dodatkowych kalorii dziennie

Podczas ciąży nie musisz wpychać w siebie podwójnych porcji. Ważna jest jakość, a nie ilość. Dlatego zaleca się spożywanie pełnowartościowych i lekkostrawnych posiłków. Najlepiej w częstszych, ale mniejszych porcjach.

Fakty o ciąży, o których się nie mówi. Niektóre z nich sprawią, że otworzysz usta ze zdziwienia

#7 Niektóre kobiety w ciąży ciągle mają ochotę na seks, innym zupełnie jej brakuje

Niektóre ciężarne doświadczają ogromnej chęci na współżycie, ale nie trwa to z reguły przez cały czas trwania ciąży. Czy dokładnie wiemy dlaczego? Niestety nie. Pomijając pierwszy trymestr, który dla wielu kobiet wiąże się z mdłościami i złym samopoczuciem, najprawdopodobniej chodzi o ciągle buzujące hormony.

fakty o ciąży
Freepik.com

#8 Kobiety w ciąży bardzo często sikają z powodu zmian hormonalnych i nacisku na macicę

Na początku niekoniecznie jest to ciśnienie spowodowane stałym wzrostem dziecka. To raczej zmiany hormonalne, które powodują pogrubianie ścian macicy i nacisk na pęcherz.

fakty o ciąży
Freepik.com

#9 Możesz być w ciąży przez ponad rok

Są przypadki, chociaż są one baaaaardzo rzadkie, że dochodzi do zjawiska superfetacji. Dzieje się tak, gdy kobieta będąca już w ciąży uwolni kolejną komórkę jajową, która zostanie dodatkowo zapłodniona. Teoretycznie superfetacja jest możliwa podczas pierwszego lub najwyżej drugiego miesiąca ciąży.

Fakty o ciąży, o których się nie mówi. Niektóre z nich sprawią, że otworzysz usta ze zdziwienia

Czy te fakty o ciąży zaskoczyły Cię, czy znałaś je wszystkie?

Źródło: buzzfeed.com | Fotografie: buzzfeed.com
Fotografie: Freepik.com
[mashshare]