Kategorie Zdrowie

8 interesujących faktów na temat sutków. Szczególnie kobiety powinny je znać

Zastanawiałaś się kiedyś, czy Twoje sutki mają odpowiedni rozmiar i kolor? Czy czasami wydaje Ci się, że coś z nimi nie tak, bo zauważyłaś jakieś guzki? Jeśli odpowiedź na te pytania jest twierdząca, to postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości. Poniżej poznasz najważniejsze fakty o sutkach, dzięki którym powinnaś przestać się o nie martwić.

fakty o sutkach
Curejoy.com

Oto fakty o sutkach, które powinnaś znać

#1 Sutki mają różny kształt i rozmiar

fakty o sutkach
Curejoy.com

Jeśli uważasz, że Twoje sutki są za duże lub zbyt małe, przez co mogą oznaczać jakąś nieprawidłowość, jesteś w błędzie. Występują one w różnorodnej gamie kształtów i rozmiarów, więc nie stresuj się! Mogą się one zwiększyć, jeśli przybierzesz na wadze lub zajdziesz w ciążę.

#2 Występują w różnych kolorach

fakty o sutkach
Curejoy.com

Kolor sutków może wahać się od ciemnobrązowego przez ceglany aż po bladoróżowy. Pigment sutków jest zazwyczaj podobny do odcienia skóry. Kiedy urodzisz dziecko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje sutki zmienią kolor a także wielkość. Ta transformacja jest spowodowana zmianami poziomu hormonów podczas ciąży.

#3 Można posiadać więcej niż dwa sutki

fakty o sutkach
Curejoy.com

Znane są przypadki, kiedy matka natura obdarza kogoś dodatkowym sutkiem, a występowanie tego zjawiska nie jest takie rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Jednak największe prawdopodobieństwo pojawienia się dodatkowego sutka dotyczy mężczyzn i zazwyczaj występuje po lewej stronie ciała. Jest też mniejszy i nie rozwija się, jak pozostałe.

#4 Sutki mogą się przyczynić do odczuwania doznań seksualnych

fakty o sutkach
Curejoy.com

Sutki stanowią strefę erogenną, więc podczas ich stymulacji pobudzamy się seksualnie. Kiedy są dotykane, uwalnia się hormon o nazwie oksytocyna. Powoduje on skurcze w macicy i pochwie, które są podobne do tych, których doświadczasz podczas orgazmu. Co ciekawe, stymulacja sutków nie tylko pobudza kobiety, ale także ponad 50% mężczyzn.

#5 Mogą mieć dookoła drobne wypukłości

fakty o sutkach
Curejoy.com

Możesz zauważyć małe guzki lub drobne wypukłości dookoła sutków. Wiedz, że jest to zupełnie normalne, a te nierówności są najprawdopodobniej gruczołami łojowymi albo wyraźniej zaznaczonymi mieszkami włosowymi.

#6 Intensywne ćwiczenia mogą być nieprzyjemne dla Twoich sutków

piersi a sport
Curejoy.com

Chociaż Twoje ciało świetnie się czuje po treningu, może okazać się, że sutki nie podzielają tego zdania. Podczas intensywnych ćwiczeń mogą one cierpieć z powodu tarcia. Aby uniknąć podrażnienia sutków, posmaruj je wazeliną przed rozpoczęciem treningu.

#7 Sutki mogą być obolałe i opuchnięte, gdy zaczniesz karmić piersią (ale tylko na początku)

karmienie piersią
Curejoy.com

Bycie mamą to niesamowity etap życia, ale przynosi również wiele bólu. W czasie wczesnego macierzyństwa szczególnie cierpią sutki, które podczas częstego karmienia są spuchnięte i obolałe. Na szczęście, gdy piersi przyzwyczają się do nowej funkcji, ból mija.

Najpopularniejsze mity o karmieniu piersią. Czas je obalić!

#8 Zmiany wyglądu sutków mogą być oznaką raka piersi

rak piersi
Curejoy.com

Wydzielina wydostająca się z sutków jest powszechna u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Natomiast panie, których to nie dotyczy a obserwują sączącą się z sutków ropną lub krwawą wydzielinę, powinny natychmiast udać się do lekarza.

Istnieje również bardzo rzadki rodzaj raka, nazywany chorobą Pageta, w którym naskórek sutków staje się ciemniejszy, a skóra wokół nich robi się czerwona.

Znasz inne fakty o sutkach? Podziel się swoją wiedzą z innymi kobietami

Źródło: curejoy.com | Fotografie: Curejoy.com, Freepik.com | Miniatura wpisu: Freepik.com
×