Kategorie NiemowlęPorady

7 wskazówek, jak wybrać imię dla dziecka. Zwiększą gwarancję, że będzie z niego zadowolone

Test ciążowy pokazał dwie kreski. Kolejne badania tylko potwierdziły przypuszczenia, że niedługo zostaniesz mamą. Zaczynasz się zastanawiać, czy to będzie synek, czy córeczka. Szukasz metod, jak rozpoznać płeć dziecka na podstawie kształtu brzuszka, zachcianek itp. W końcu to wiesz, bo lekarz na obrazie ultrasonograficznym wypatrzył charakterystyczne cechy maleństwa, czyli mówiąc wprost konkretne narządy płciowe. I wtedy zaczyna się burza mózgów, bo trzeba wybrać imię dla dziecka. Jak to zrobić, aby w przyszłości nie stanowiło ono dla niego problemów? Na co zwrócić uwagę, aby Twój maluch, a później dorosły człowiek był zadowolony z imienia?

imię dla dziecka
Freepik.com

Imię dla dziecka

W początkowych latach życia Twojego maluszka, to jak się nazywa nie ma dla niego większego znaczenia. Możesz mówić nawet „bąbelku”, „kruszynko”, „kwiatuszku”. Noworodkowi jest wszystko jedno, bylebyś mówiła (Twój głos jest jak najlepsza melodia, którą zna jeszcze z czasów życia płodowego).

Dopiero, gdy dorasta zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że ma swoje imię, na które reaguje. I zazwyczaj, jeśli tylko jest w stanie je wymówić, w pełni je akceptuje. Imię dziecka zaczyna odgrywać ważną rolę w jego życiu najczęściej, gdy maluszek idzie do przedszkola lub szkoły. I wtedy może pojawić się problem oraz niechęć do nazywania go w określony sposób.

Zwykle wynika to z niemiłego zachowania rówieśników, którzy mogą się wyśmiewać z imienia albo żartować, wołając „Kajtek biega bez majtek”, „Jurek – ogórek, kiełbasa i sznurek”, „Ewa, co spadła z drzewa” itp. Inną przyczyną może być zazdrość, bo na przykład inne dzieci mają imiona, które kojarzą się z bohaterami bajek bądź filmów.

imię dla dziecka
Freepik.com

7 wskazówek, jak wybrać imię dla dziecka, aby w przyszłości było z niego zadowolone

Chociaż nigdy nie będziesz miała pewności, że wybrane przez Ciebie imię dla dziecka będzie mu się podobać i nie będzie stanowiło dla niego problemów w przyszłości, możesz kierować się poniższymi wskazówkami, które te gwarancje nieco zwiększają.

#1 Wybierz imię razem z partnerem, które będzie Wam się dobrze kojarzyć

Imię dla dziecka powinno się miło kojarzyć albo wywoływać ciekawe wspomnienia zarówno u Ciebie, jak i u Twojego męża. Nie stawiaj za wszelką cenę na swoim. Jeśli bardzo podoba Ci się imię Karol, ale Twój mąż miał kiedyś sąsiada o takim imieniu, który ciągle był pijany i wszczynał awantury, to być może nie jest to najlepszy pomysł. Przykład ten, jest tylko jednym z wielu – czasami może chodzić o byłą partnerkę, nielojalnego kumpla itp.

Warto też zadać sobie pytanie: „Czy chciałabym mieć tak na imię?”

#2 Wybierzcie imię, które coś dla Was znaczy

O ile imion, które kojarzą się z nielubianymi przez nas osobami należy unikać, o tyle imiona wywołujące przyjemne myśli można upamiętniać. Często rodzice nadają imiona dzieciom po ich zmarłych dziadkach, ale równie dobrze może to być imię innej bliskiej osoby, jakiegoś Waszego autorytetu, a nawet ulubionego bohatera literackiego.

Warto przejrzeć księgę imion i poznać ich znaczenia, aby lepiej dopasować je do maluszka.

imię dla dziecka
Freepik.com

#3 Zwróć uwagę na imię, które łatwo się pisze i wymawia

Czasami mam wrażenie, że rodzice (szczególnie Mamusie) wręcz prześcigają się w wymyślaniu coraz dziwniejszych imion dla swoich pociech. Rozumiem, że chodzi o unikatowość i swego rodzaju indywidualizm. Tylko, czy pamiętamy wtedy o dziecku, które będzie nosiło to imię (prawdopodobnie) do końca życia, czy tylko zaspokajamy swoją potrzebę „bycia lepszym” (a raczej takiego siebie postrzegania)? Dzieciństwo i dorastanie samo w sobie niesie wiele problemów, więc nie mnóżmy ich poprzez nadawanie maluszkom imion, których długo nie będą w stanie prawidłowo napisać bądź wymówić.

Ponadto, bardzo rzadko spotykane imię może być wiecznie przekręcane i niepoprawnie pisane również przez nauczycieli, urzędników, a nawet członków najbliższej rodziny. To może być uciążliwe dla Twojego dziecka, nawet później w dorosłym życiu.

#4 Dopasuj imię dziecka do Waszego nazwiska

Połączenie zagranicznego imienia z typowo polskim nazwiskiem nie jest najlepszym pomysłem. Może być w przyszłości przedmiotem kpin, dlatego powinnaś dobrze przemyśleć tę kwestię. Zastanów się kilka razy, czy np. Elvis Bułka albo Jennifer Kiszka, na pewno dobrze brzmią?

Imię powinno pasować do nazwiska również pod względem długości. Chodzi przede wszystkim o takie zasady:

  • jeśli nazwisko jest długie albo nawet dwuczłonowe, to lepiej dać dziecku krótkie imię (np. Igor Zdeb-Kwiatkowi, Anna Pawlikowska);
  • jeśli nazwisko jest krótkie, to imię powinno być długie (np. Marianna Fuk, Władysław Noga).

Nie musimy się za wszelką cenę trzymać tej reguły. Warto jednak zwrócić uwagę na długość danych osobowych dziecka, ponieważ często na dokumentach, biletach itp. jest ograniczona ilość miejsca na ich wpisanie, co może wiązać się z utrudnieniami.

nazywanie dzieci
Freepik.com

#5 Sprawdź, czy imię dla dziecka nie tworzy z nazwiskiem obraźliwego bądź prześmiewczego skrótu

Inicjały też mają znaczenie, zwłaszcza, gdy dziecko będzie starsze i pójdzie do szkoły. Rówieśnicy mogą się wyśmiewać i dokuczać Twojemu szkrabowi. A im będą starsi, tym większa szansa na dopatrzenie się przez nich niekorzystnych skrótów…

Jest to szczególnie istotne, jeśli chcecie nadać dziecku dwa imiona albo będzie miało podwójne nazwisko. Dlatego sprawdź, czy jego inicjały (początkowe litery jego przyszłych danych osobowych) nie brzmią ani nie tworzą przypadkiem niecenzuralnego słowa lub innego niefortunnego skrótu.

Przykłady:
Karolina Arciuk-Łata,
Hubert Uniatowski-Jar,
Cecylia Ewa Pająk.

#6 Unikaj imion modnych, „na czasie”

Jest to praktykowane od lat – imiona polityków, będących akurat przy władzy, imiona bohaterek popularnych w tym okresie seriali, imiona piosenkarzy, którzy są na topie. Tylko, że sława w końcu przeminie, celebryta przestanie być „na czasie” albo co gorsze może się skompromitować, a imię dziecka pozostanie na zawsze.

Istotne jest to zwłaszcza, gdy mamy „znane” nazwisko. Nie wybierajmy więc imienia, które w połączeniu z nim budzi skojarzenia z konkretną osobą. To może stać się w przyszłości męczące dla dziecka, nawet dorosłego.

Przykład: Jeśli Twój maluch będzie po ojcu Wiśniewski, to imię Michał będzie na pewno wywoływać w jego otoczeniu poruszenie.

#7 Imię dla dziecka nie powinno brzmieć, jak imię jego starszego rodzeństwa

Chociaż może wydawać Ci się to zabawne albo być pomysłem na „znak firmowy” rodziny, to nie jest wcale genialnym pomysłem. Wynika to z tego, że każdy maluch jest odrębną i indywidualną istotą. Dlatego też, nawet bliźnięta nie powinny mieć bardzo podobnych do siebie imion i nie powinny być ubierane codziennie w identyczne ubrania.

nazywanie dzieci
Freepik.com

Wybór imienia dla dziecka, to jedno z najbardziej trudnych, a jednocześnie ekscytujących zadań przyszłych rodziców. Nie kieruj się jednak tylko swoimi upodobaniami, ale pomyśl, jak dane imię „sprawdzi się” w przyszłości…

Źródła: H. Murkoff, S. Mazel, "W oczekiwaniu na dziecko", Wyd. VII, przeł. M. Rozwarzewska, Poznań 2014
Fotografie: Freepik.com
×