Kategorie MamaPorady

9 zasad, jak być wspierającym rodzicem. Czasami nie wystarczy kochać

Wychowywanie dzieci jest jednym z najtrudniejszych zadań w życiu dorosłego człowieka, ale jednocześnie – wyjątkowo wdzięcznym wyzwaniem. Czyż nie rozbiera Cię duma, gdy syn bądź córka zachowują się tak, jak ich tego nauczyłaś? Czy nie rozczula Cię, gdy maluszek mówi „kocham Cię mamusiu” albo przynosi swoją przytulankę, gdy tylko zobaczy, że jesteś smutna? To my kształtujemy osobowość dziecka, uczymy go radzenia sobie z przeciwnościami. Nie wystarczy jedynie kochać i wymagać, dlatego dowiedz się, jak być również wspierającym rodzicem.

jak być wspierającym rodzicem
Unsplash.com

8 zasad, jak być wspierającym rodzicem:

#1 Szanuj potrzeby swoich dzieci

Nie zapominaj o potrzebach własnych ani innych członków rodziny – zwłaszcza tych najmłodszych, którym najtrudniej zakomunikować to, czego potrzebują.

Staraj się je zaspokajać, ale pamiętaj, że zrozumienie nie polega na spełnianiu zachcianek.

#2 Daj im do zrozumienia, że wszystkie emocje są ważne

Nie chodzi o to, aby bagatelizować czy ignorować negatywne uczucia, ponieważ one też są częścią życia. Wytłumacz dziecku, że wszystkie jego emocje są ważne, również te trudne i naucz go sobie z nimi radzić.

Zwróć jednak uwagę na to, że pewne zachowania podyktowane np. złością są nieakceptowalne, a nawet krzywdzące.

jak być wspierającym rodzicem
Unsplash.com

#3 Pozwól dziecku na samodzielność

Wspieranie to nie jest synonim wyręczania, dlatego motywuj maluchy do działania i samodzielnego rozwiązywania problemów. W razie potrzeby – pomóż im albo naprowadź na dobry trop.

Jednak nie wykonuj za dzieci zadań, czy domowych obowiązków. Nie o to w tym chodzi.

#4 Zachęcaj dzieci do pomocy innym

Szacunku nie dostaje się w pakiecie przy porodzie, dlatego musisz uczyć tego dzieci sama. Pokaż im, jak ważna jest empatia i respektowanie potrzeb innych ludzi.

Wyjaśnij, że wokół nas żyją osoby, które wymagają pomocy i wsparcia. Naucz je po prostu myśleć o innych.

jak być wspierającym rodzicem
Unsplash.com

#5 Pozwól popełniać im własne błędy

Nic lepiej nie uczy, jak możliwość dokonywania własnych wyborów i ponoszenie ich konsekwencji. Pozwól dziecku decydować oraz popełniać błędy.

Oczywiście w granicach rozsądku, aby nie stwarzać sytuacji zagrażających zdrowiu bądź życiu – jego i innych osób. W sprawach bezpieczeństwa, nigdy nie odpuszczaj!

#6 Przepraszaj, jeśli zawiniłaś

Każdy z nas popełnia błędy. Jednak, jeśli chcesz wymagać od dziecka, sama daj mu najpierw odpowiedni przykład. Pokaż, że potrafisz przyznać się do pomyłki, niewłaściwego zachowania itp. oraz przeproś za nie.

Pamiętaj, że maluchy lepiej przyswajają zasady dobrego zachowania poprzez konkretne czyny, a nie słowa.

jak być wspierającym rodzicem
Unsplash.com

#7 Wspólnie rozwiązujcie problemy

Bycie wspierającym rodzicem nie polega na stworzeniu regulaminu i praktykowaniu kar oraz nagród. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z tego, że problemy występują w każdej rodzinie i w każdej grupie społecznej.

Ważne, aby było gotowe do szukania rozwiązań, negocjowania kwestii spornych oraz kompromisów bez pochopnego oceniania.

#8 Znajdź czas tylko dla dziecka

Trudno wspierać dzieci, jeśli nie ma się czasu na przebywanie z nimi, prawda? Jesteśmy zapracowane, obarczone wieloma obowiązkami, ale mimo wszystko musimy znaleźć chociaż 20 minut dziennie na bycie tylko z dzieckiem (w miarę możliwości z każdym z osobna).

Nie musisz być perfekcyjną panią domu. Lepiej bądź wspierającą mamą, która swoją obecnością pokaże, że dziecko jest dla niej ważne. Wysłuchany maluch będzie się lepiej rozwijał, a jego poczucie własnej wartości będzie miało solidne fundamenty.

jak być wspierającym rodzicem
Unsplash.com

#9 Bądź szczera i mów prawdę

Stawiaj na szczerość, nawet wtedy, gdy wiesz, że dziecku się to nie spodoba. Naucz je, że można mieć inne zdanie, a mimo to nadal się kochać i szanować.

Nie okłamuj dziecka, bo straci do Ciebie zaufanie. Mów prawdę, ale dostosuj ją do wieku swojej pociechy.

Być może już stosujesz te zasady i jesteś wspierającą mamą (bądź tatą). Jeśli jednak są to dla Ciebie nowości, będziesz musiała nieco popracować, aby wyrobić w sobie taką postawę.

mama z dziećmi
Unsplash.com

Dlaczego warto być wspierającym rodzicem?

Twoje dziecko już od pierwszych chwil życia obserwuje z zaciekawieniem świat. Tak uczy się również wyrażać uczucia i emocje. Dlatego tak ważne jest, aby odnosić się do maluszków z szacunkiem i wspierać je na każdym etapie rozwoju. Zanim się obejrzysz, dzieci będą powielać Twoje zachowania i sposób, w jaki sobie radzić z problemami.

Wspierając (a nie wyręczając) dziecko w wielu obowiązkach, nauczysz je samodzielności i brania odpowiedzialności za swoje decyzje. Pomożesz w kształtowaniu się jego osobowości, budowaniu poczucia własnej wartości oraz chęci rozwiązywania sporów.

Pokaż maluszkowi, że Ci na nim zależy, że nie tylko chcesz go słuchać, ale również zrozumieć i usłyszeć jego potrzeby. Wspieraj go słowami (dopinguj, chwal i mów, że go kochasz) oraz gestami (przytulaj, głaszcz). Staraj się rozładowywać emocje i zażegnywać konflikty bez krzyków i zakazów.

wycieczka
Unsplash.com

20 zwrotów, jak mówić do dziecka, aby Cię słuchało. Dzięki nim też szybciej się uspokoi

To wszystko wymaga wysiłku. Jednak masz prawo do błędów i ich naprawy – zwłaszcza, że wiesz już, jak być wspierającym rodzicem

Źródło: dziecisawazne.pl | Fotografie: Unsplash.com
×