Kategorie MamaPorady

10 wskazówek, jak być zabawnym rodzicem

Chcesz dobrze wychować swoje potomstwo, dlatego stosujesz system nagród i kar. Dużo tłumaczysz, nie krzyczysz. Może nawet czytasz poradniki dla rodziców. Bez wątpienia wiesz, jak być dobrym rodzicem. Kochasz swoje „maleństwa” i chcesz dla ich jak najlepiej. Tylko, czy czasami nie masz ochoty wrzucić na luz? Wygłupy z synem, czy córką też mogą być formą wychowania. Dzieci na pewno to docenią. Podpowiem Ci, jak być zabawnym rodzicem.

jak być zabawnym rodzicem
Freepik.com

Oto 10 wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak być zabawnym rodzicem. Reszta należy już do Ciebie

#1 Śmiech to zdrowie, wykorzystuj niektóre sytuacje w ciągu dnia na gilgotki

Większość dzieci to uwielbia. Tylko nie przesadź z ich intensywnością. Miej bowiem na uwadze, że nadmierne łaskotanie dzieci może być dla nich szkodliwe. Tego typu zabawy dostosuj zatem do wieku swoich pociech ? i pozwól im gilgotać Ciebie!

jak być zabawnym rodzicem
Imgur.com

#2 Figle i wygłupy z dziećmi, to podstawa

Nie szukaj wymówek i nie mów, że nie potrafisz. Wystarczy, że poturlasz się razem z dzieciakami po dywanie. Będą zachwycone! Możesz też naśladować ich zachowanie. Gwarantuje, że będzie zabawnie, o ile Twoje dzieci nie są jeszcze nastolatkami (wtedy po prostu trudniej trafić w ich dobry humor i odpowiedni moment na wspólne figle ?)

jak być zabawnym rodzicem
Elite.com

#3 Rób głupie miny i rozśmieszaj dzieci

Do tego nie potrzebujesz ani dobrej kondycji fizycznej ani dużego przepływu energii. Chociaż siły i tak przybędą, gdy zaczniesz się śmiać z dziećmi. Róbcie wspólnie głupie miny, to jak gimnastyka buzi i języka poprzez zabawę.

jak być zabawnym rodzicem
Imgur.com

#4 Włącz głośno muzykę i tańcz

Bez względu na to, czy będzie do piosenka z przedszkola, czy radiowa lista przebojów, jestem pewna, że dzieci szybko dołączą do Ciebie. Twórzcie choreografie albo improwizujcie i po prostu tańczcie. Pląsy możecie wykonywać również na świeżym powietrzu.

jak być zabawnym rodzicem
Freepik.com

#5 Jak być zabawnym rodzicem? Zaproś dzieci do kuchni i wspólnie zróbcie coś do jedzenia

Prawdopodobnie zazwyczaj wyganiałaś dzieci z kuchni, gdy przyrządzałaś obiad, by Ci nie przeszkadzały. Faktycznie, wtedy zrobisz to sprawniej, ale czy czasami nie można zrobić tego wolniej, ale w wyjątkowym towarzystwie? Maluchy na pewno są ciekawe, jak powstają posiłki i chętnie Ci „pomogą”. Najmłodsze dzieci mogą coś mieszać, starsze np. obierać i kroić warzywa.

wspólne gotowanie z dziećmi
Freepik.com

#6 Zabawa w „ciepło – zimno”

Schowaj zabawkę bądź przekąskę i pozwól dzieciom ją znaleźć. Możesz kierować nimi tylko przy pomocy słów „ciepło” i „zimno”. Gdy już będą blisko kryjówki, krzycz „gorąco!”.

zabawa ciepło - zimno
Freepik.com

#7 Wrzuć na luz i pozwól dzieciom popełniać błędy

Nie chodzi o to, by nie mieć żadnych zasad i całkowicie bezstresowo podchodzić do życia i wychowywania dzieci. Po prostu pozwalaj im uczyć się na własnych błędach. Dzięki temu będą samodzielne i odpowiedzialne. Staną się małymi odkrywcami. Nie traktuj więc wszystkiego zbyt poważnie. Wyluzuj w stosunku do nich i do samej siebie.

zabawa z dziećmi
Imgur.com

#8 Piżama party? No jasne!

Zorganizujcie przyjęcie, na którym będziecie ubrani w piżamy (ewentualnie koszule nocne ?) i przeprowadźcie walkę na poduszki. Na zakończenie możecie spać wszyscy razem na podłodze w salonie albo nawet rozbić namiot. To przygoda, o jakiej marzy każdy maluch, a ogranicza Was tylko własna wyobraźnia.

jak być rodzicem
Imgur.com

#9 Czytaj książki i opowiadaj historie

Możesz czytać ulubioną książeczkę dziecka albo wymyślać jakieś opowiadania. Najważniejsze, aby robić to w sposób energiczny i żywy, a nawet zabawny. Wtedy słuchanie Ciebie będzie jeszcze bardziej interesujące. Nie przesadzaj tylko ze swoją ekspresją, gdy jest to bajka na dobranoc ?.

jak być zabawnym rodzicem
Freepik.com

#10 Jak być zabawnym rodzicem? Czasami tylko wystarczy mieć dziecko

Poświęć codziennie chwilę dziecku. Nie tylko po to, by powiedzieć mu jak bardzo je kochasz, ale porozmawiać o minionym dniu. Jestem przekonana, że nie raz zaskoczą Cię refleksje i spostrzeżenia, jakie mogą mieć nasi milusińscy na nasz temat.

jak być zabawnym rodzicem
Imgur.com

Dla niektórych mam, szczytem szaleństwa są zdjęcia na paznokciach albo kolorowe spinki we włosach. Jednak nie chodzi o to, aby przebierać się za coś śmiesznego albo wymyślać coraz to nowsze zabawy.

Chcę tylko podreślić, że warto wesoło spędzać czas z dzieckiem. Bez niepotrzebnego napięcia, z uśmiechem. Nie bój się zbłaźnić!

Powyższe sposoby nie tylko sprawią, że będziesz wiedzieć, jak być zabawnym rodzicem, ale również jak rozładować nerwową atmosferę między Tobą a dzieckiem

Źródło: tworczamama.blogspot.com | Fotografie: Imgur.com, Elite.com, Freepik.com
×