Kategorie DzieckoPoradyPsychologia i rozwój

5 sposobów, dzięki którym dowiesz się jak nauczyć dziecko cierpliwości

Wydawało Ci się, że jesteś niecierpliwa? A Twoje przekonanie zmieniło się dopiero, gdy na świecie pojawiło się pierwsze dziecko? Rozumiem Cię doskonale, bo miałam podobnie. Musiałam znaleźć w sobie ogromne pokłady cierpliwości, bo okazało się, że ta mała istotka nie potrafi na nic czekać! Gdyby nie poniższe metody, nie wiem jak poradziłabym sobie z maluszkiem. Dlatego dzielę się z Tobą skutecznymi i prostymi sposobami, jak nauczyć dziecko cierpliwości.

jak czekać
Imgur.com

5 sposobów, dzięki którym dowiesz się jak nauczyć dziecko cierpliwości:

To metody rozwijania w dziecku umiejętności samokontroli oraz nauki czekania bez pomocy elektronicznych gadżetów i bez zanudzania malucha.

#1 Wizualizowanie czasu

Chociaż dzieci rozwijają się w zaskakującym tempie, to jednak pewnych rzeczy nie można przeskoczyć. Tak jest w przypadku abstrakcyjnego myślenia, którego nie możemy od dzieci wymagać przed ukończeniem przez nie 9 roku życia.

Dlaczego o tym wspominam? Otóż, czas to abstrakcyjne pojęcie, więc maluszek nie jest w stanie wyobrazić sobie 15 czy 60 minut ani zrozumieć różnicy pomiędzy nimi. W związku z tym, warto pomóc dziecku w jego wizualizacji.

Na przykład, zamiast mówić:

  „Wychodzimy za godzinę”,
  „Masz 5 minut na posprzątanie zabawek”,
  „Tata wróci z pracy dopiero za 3 godziny”,
  „Kolacja będzie za 30 minut” itp.

Lepiej używaj określeń, które w jakiś sposób zobrazują dziecku upływający czas:

  „Babcia przyjdzie, kiedy słońce zajdzie za tamtym dachem”,
  „Będzie mógł wyjść na podwórko z kolegami po podwieczorku”,
  „Trzeba się ubrać zanim dwie wskazówki zegara będą w górze”,
  „Gdy włączy się alarm, zapiekanka będzie gotowa”.

Oczekiwanie nie będzie tak straszne dla dziecka, jeśli będzie mogło dokonać porównania w stylu: „to będzie trwało tyle, co mycie zębów”.

W przypadku krótkich okresów czasu (np. 5 minut na pozbieranie zabawek), warto wykorzystywać minutnik. Dzieci uwielbiają rywalizować, nawet ze sobą ?.

Pomocne jest też zrobienie kolorowego zegara, czyli takiego z zaznaczonymi porami (zabaw, posiłku, snu itp.). Dzięki temu maluszkom będzie łatwiej ćwiczyć trudną umiejętność czekania.

jak nauczyć dziecko cierpliwości
Imgur.com

#2 Samodzielne zabawy

Jeśli dziecko będzie potrafiło się sobą zająć, to również będzie lepiej znosiło czekanie (na brata aż wróci ze szkoły, na mamę aż skończy zmywać naczynia itp.). Dlatego naucz swojego malucha gier, w które będzie mogło bawić się samo.

Samodzielna zabawa jest ważna dla rozwoju dzieci, ponieważ wpływa ich wyobraźnię oraz kreatywność. W dodatku nie wymaga specjalnych przygotowań ani przedmiotów. Z takiej formy rozrywki można korzystać w dowolnym miejscu i czasie.

Nie chodzi jednak o to, aby dawać maluchowi telefon bądź tablet (co ma zresztą negatywny wpływ na niego), lecz zachęcić i nauczyć dziecko do samodzielnej zabawy, tj. poszukiwanie skarbów, wymyślanie bajek, odgrywanie ról, układanie puzzli i klocków.

Początkowo sama będziesz musiała wykazać się cierpliwością, ale później zauważysz tego pozytywne skutki.

jak nauczyć dziecko cierpliwości
Freepik.com

#3 Sygnalizowanie potrzeby wysłuchania bez przerywania innym

To genialna i prosta metoda Allison Hendrix (blogerki i matki dwójki dzieci) oduczenia maluchów przeszkadzania, gdy dorośli rozmawiają.

Na czym ona polega?
Jeśli dziecko chce coś powiedzieć podczas, gdy mama (bądź inna osoba, do której chce się zwrócić) prowadzi z kimś rozmowę, to powinno położyć rękę na jej ramieniu swoją dłoń. Jeśli rodzic w odpowiedzi dotknie ręki malucha, oznacza to, że zostanie ono wysłuchane najszybciej, jak to możliwe.

Dzięki utrzymywaniu kontaktu poprzez dotyk, dziecko czuje, że nie jest ignorowane, lecz traktowane z szacunkiem. Brak chwilowej uwagi nie eskaluje w maluszku złości, a położenie dorosłej dłoni na jego rączce wręcz uspokaja.

Najpierw oczywiście będziesz musiała nauczyć tego swoje pociechy, ale po kilku dniach powinny zrozumieć zasady i nauczyć się kontrolować swoją ekspresję. Poczucie, że respektuje się ich obecność i zapewnienie, że zostaną niedługo wysłuchani pozwoli im cierpliwie poczekać.

jak nauczyć dziecko cierpliwości
Thehouseofhendrix.com

#4 Gra „ratująca życie” w miejscach publicznych

Musisz przyznać, że często sama się niecierpliwisz, czekając na autobus albo stojąc w kolejce do kasy. Tym bardziej dzieci, które nie są w stanie określić, ile to może jeszcze potrwać. Na szczęście na to, też jest ciekawy sposób.

Wystarczy, że odwrócisz uwagę maluchów, proponując im prostą grę w szukanie albo liczenie czegoś. Dzięki temu, czekanie nie będzie dla nich takie uciążliwe. Jeśli masz tylko jedno dziecko, to będziesz musiała włączyć się do zabawy ?, ale zapewniam Cię, że maluszek szybko przejmie inicjatywę.

Na czym ona polega?
Trzeba podać jakąś cechę (kolor, kształt, wielkość itp.) albo konkretną rzecz i dowolną liczbę, a następnie poszukać/zliczyć je w najbliższym otoczeniu. Mogą to być białe samochody, ludzie z plecakami albo po prostu szukanie jakiejś literki na etykiecie produktu albo wymienianie zielonych warzyw. Pamiętaj, że ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Gra jest wciągająca, więc czas płynie szybciej i można ją dostosować do wieku dzieci. Poza tym, mogą się bawić w to sami, jednocześnie rozwijając umiejętności analityczno-matematyczne.

jak nauczyć dziecko cierpliwości
Freepik.com

#5 Kalendarz (nie tylko) adwentowy

Nawet jeśli dzieci nauczą się bawić samodzielnie i nie przeszkadzać w rozmowie dorosłym, nadal może być im trudno czekać na nadchodzące wydarzenia. Szczególnie, jeśli nie jest to kwestia kilku godzin czy dni, ale tygodni lub miesięcy.

Rozwiązanie jest jednak proste. Wystarczy zrobić specjalny kalendarz i zaznaczyć na nim poszczególne dni do świąt, wakacji, urodzin albo innych ważnych imprez okolicznościowych. Istotnym elementem jest doczepienie do niego kreatywnych zadań, woreczków z drobiazgami, słodyczy lub innych niespodzianek (dostosowanych do wieku dziecka).

„Jeden dzień – jedna rzecz”, to sposób na skrócenie i ułatwienie maluchowi czasu oczekiwania. W zasadzie jest to inna metoda wizualizacji czasu.

jak czekać
Freepik.com

Siostra pomaga być lepszym człowiekiem. Udowodniono to naukowo!

Może znasz inne metody, jak nauczyć dziecko cierpliwości? Podziel się ze mną i innymi mamami swoim patentem ?

Źródło: brightside.me | Fotografie: Thehouseofhendrix.com
×