×

6 wskazówek, jak pomóc dziecku osiągnąć sukces

Dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Po kilku dniach euforii i niedowierzania, zaczynasz planować. Najpierw, jak urządzić pokój dla maluszka, później do jakiego przedszkola i na jakie dodatkowe zajęcia je zapiszesz. Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku osiągnąć sukces i chociaż nie masz nigdzie ukrytych worków z pieniędzmi, na pewno zadbasz o wszechstronny rozwój swojej pociechy. Być może wydaje Ci się, że bez korepetycji, ćwiczeń, muzyki, tańców, języków obcych, umiejętności programowania i wielu innych kursów, Twoje dziecko będzie „nikim” w dzisiejszym świecie. Tylko, że… to nie o to w tym chodzi.

Czym jest sukces i jak pomóc dziecku go osiągnąć?

Sukces wielu osobom kojarzy się z karierą i zarabianiem dużych pieniędzy, które uzyskać można tylko po ukończeniu prestiżowych szkół oraz wszelakich kursów rozwojowych. Często skupiamy się na zdobywaniu wykształcenia i kolejnych certyfikatów. Jednak wcale nie chodzi o same umiejętności językowe czy matematyczne, bo to tylko jeden z aspektów sukcesu.

Twoje dziecko nie poradzi sobie w dorosłym życiu, nawet z wysokim IQ i dyplomem zagranicznej uczelni, jeśli nie będzie potrafiło realizować postawionych sobie celów

Oczywiście należy wspierać maluchy w odpowiedni sposób i wykorzystywać ich potencjał, rozwijać zainteresowania i talenty.

Jednak, by osiągnąć sukces, dziecko powinno rozwijać przede wszystkim inteligencję emocjonalną. A Ty możesz mu w tym pomóc. Liczne badania potwierdzają, że to właśnie rodzice odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju potomstwa, a co za tym idzie przyczyniają się do ich sukcesu lub porażki.

Jak pomóc dziecku osiągnąć sukces?

#1 Odkryj zainteresowania i zdolności dziecka, a następnie je rozwijaj

Często odnoszę wrażenie, że rodzice dzielą się na tych, którzy:
1) całkowicie „chronią” swoje maluchy przed dodatkowymi zajęciami, by nie uderzyło się na treningu, nie ubrudziło na plastyce, czy po prostu „by nie straciło dzieciństwa”,

2) prowadzą dzieci na wszystkie kursy, jakie tylko są dostępne, bo „nauki nigdy za wiele”, „przynajmniej będzie chwila spokoju”, „to przyda im się w życiu” itp.

Jednak żadna skrajność nie jest dobra. Nie poznamy pasji maluszków trzymając je w domu ani też przeładowując ich dzień nadmiarem zajęć. Gdy jesteś zmęczona, to też nie masz sił nawet na swoje ulubione zajęcia, prawda? Wtedy też łatwiej o frustrację i zniechęcenie, a nie o to przecież chodzi.

Podziel się z dzieckiem swoimi zainteresowaniami

Może śpiewasz, majsterkujesz albo grasz w tenisa? Nie realizuj jednak swoich niespełnionych marzeń wysyłając dziecko na zajęcia, których nie lubi. Pamiętaj o indywidualności malucha. On nie musi podzielać Twoich pasji ani wykazywać identycznych talentów.

Obserwuj dziecko i pozwól mu odkryć prawdziwe zainteresowania, a także wykazywać się w różnych dyscyplinach, nawet w tych z pozoru dziwnych albo zbędnych. Zapewniam, że żadne pasje nie są bezużyteczne. Wszystkie bowiem rozwijają dzieci – intelektualnie, emocjonalnie, fizycznie lub pobudzają wyobraźnię. Dzięki nim zaspokajana jest również potrzeba poznawania świata.

Jeśli maluch po kilku zajęciach z piłki nożnej, będzie wolał taniec albo zamiast kursu plastycznego – botaniczny, pozwól mu na to. Nie gań dziecka, że ma słomiany zapał… ono dopiero poznaje samego siebie i to jest normalne. Dlatego nie wykupuj od razu rocznego karnetu na konkretne zajęcia, tylko korzystaj z lekcji pokazowych, darmowych treningów albo pojedynczych wejściówek.

#2 Zachęcaj i motywuj dziecko do działania

Wiesz już, jakie zajęcia lubi Twoje dziecko i nawet zapisałaś go do klubu. Świetnie! Ale na tym nie kończy się Twoja rola. Interesuj się tym, co maluch robi podczas zajęć, a także angażuj się w jego pasje. Nie wystarczy, że zawieziesz go na trening, a później nawet nie zapytasz, jak mu poszło i czy jest zadowolone z kursu.

Tłumacz również, że nikt nie rodzi się mistrzem i potrzebna jest ciężka, regularna praca nad sobą. Tylko tak stanie się lepszym (zawodnikiem/artystą/kursantem), a może i najlepszym! Bądź wspierającym rodzicem, dopinguj dziecko, ale nie wyręczaj go. Ucz natomiast cierpliwości oraz wyciągania wniosków z porażek.

Pomóż dziecku uwierzyć w siebie i jego możliwości

Jednak nie utwierdzaj go w przekonaniu, że jest najlepsze i ze wszystkim sobie poradzi. Raczej wyjaśnij, że dorasta, staje się silniejsze, mądrzejsze, a w przyszłości będzie osiągało jeszcze lepsze wyniki, jeśli tylko systematycznie będzie się czegoś uczyć. Bądź blisko, by maluch wiedział, że zawsze może na Ciebie liczyć, ale pozwól mu działać i podejmować własne decyzje (w granicach rozsądku). Tylko tak dziecko zbuduje pewność siebie, dzięki której będzie osiągać sukcesy również w dorosłym życiu.

#3 Pozwól dziecku na samodzielność i popełnianie błędów

Bez samodzielności nie można osiągnąć sukcesu. Niestety dla wielu rodziców pozwolenie dziecku na wykonanie czegoś bez ich pomocy bywa problematyczne. Dlaczego? Otóż, nie lubią, gdy coś jest zrobione niedokładnie albo inaczej niż by tego chcieli.

Są wręcz rozczarowani, zniecierpliwieni i chociaż nie powiedzą tego wprost, zaczynają wzdychać, a nawet poprawiać to, co zrobił maluch. Uznają to wręcz za dodatkowy kłopot, bo dziecko może coś rozchlapać lub pognieść. Bywa też tak, że nie chcą tracić czasu i wykonują jakieś czynności sami, żeby było po prostu szybciej.

To wszystko pozbawia maluszka możliwości uczenia się nowych rzeczy i trenowania samodzielności

A przecież kiedyś będzie musiał sam podejmować decyzje, próbować czegoś nowego czy robić coś bez wyręczania przez innych. Nie zabieraj mu tej szansy teraz, kiedy jego osobowość się kształtuje. Pamiętaj, że z samodzielnego dziecka wyrośnie samodzielny dorosły.

Uczymy się poprzez porażki, więc są one potrzebne. Tylko ten, który nic nie robi, nie popełnia błędów. Dlatego nie krytykuj malca, lecz delikatnie zachęcaj go do zrobienia czegoś lepiej (zwłaszcza, gdy sam nie jest zadowolony z efektu końcowego swojej pracy). Pozwalaj mu jednak na samodzielność i przeżywanie porażki w inteligentny sposób. Dzięki temu szybciej „podniesie się z kolan”, a także będzie odważniej brało los w swoje ręce.

#4 Zachęcaj dziecko do nawiązywania oraz podtrzymywania znajomości

Współpraca i rozmawianie z innymi jest kluczem do sukcesu, ale tego też trzeba się nauczyć. Dzieciom, które mają rodzeństwo będzie nieco łatwiej, lecz to nie oznacza, że Twój jedynak jest z góry skazany na niepowodzenie w tej materii.

Umiejętności komunikacyjnych może się uczyć również w piaskownicy, w przedszkolu, a nawet w sklepie prosząc o lizaka. Zachęcaj malucha do zabaw z rówieśnikami, a także do rozmów z dorosłymi. Dzięki temu nabędzie pewności siebie i przekonania, że sobie sam poradzi.

Przynależność do określonej grupy daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość wzajemnej nauki wielu rzeczy poprzez wymianę doświadczeń. Jeśli chcesz, aby Twój maluch odniósł w przyszłości sukces, nie trzymaj go z dala od innych (bojąc się np. o zły wpływ środowiska) i nie wychowuj go „pod kloszem”. Pozwól dziecku samodzielnie wybierać sobie przyjaciół, by w dorosłym życiu również umiał dokonywać trafnych wyborów.

#5 Spędzaj z dzieckiem czas, poświęć mu swoją uwagę

Okazuje się, że wielu rodziców prawie nie widuje swoich pociech, chociaż mieszkają w jednym domu. Wszystko przez nadmiar obowiązków i zajęć dodatkowych dla dzieci (nawet tych najmłodszych!). To odbija się na nich negatywnie, ponieważ mama czy tata w rzeczywistości tylko wydają nakazy i zakazy. Trudno się rozwijać maluchom w poczuciu, że niczego im nie wolno albo co gorsze, że nie zasługują na towarzystwo rodziców.

A nie trzeba robić z dzieckiem niczego trudnego czy wymyślnego. Wystarczy poświęcić mu nieco uwagi i wspólnie spędzić czas, np. gotując, malując, układając klocki czy nawet spacerując, przy okazji poznając otaczający świat. To pozwoli Ci lepiej poznać własne dziecko i jego potrzeby oraz problemy.

Warto też rozbudzić w maluszku zamiłowanie do książek, które najpierw będziesz mu czytać, a później będzie to robić samodzielnie. Taka pasja rozbudowuje słownictwo, rozwija inteligencję i zdolność logicznego myślenia. Mówi się nawet, że umiejętnie dobrana książka, rok po roku pomaga kształtować osobowość człowieka sukcesu.

#6 Zadbaj o odpowiednią dietę dziecka

Kolejnym ważnym czynnikiem w drodze do sukcesu jest… zdrowa dieta. Wiele badań dowodzi, że od rodzaju spożywanych przez dzieci posiłków zależy ich poziom inteligencji. Tak jak się domyślasz, posiłki bogate w niezbędne tłuszcze, witaminy i minerały podwyższają IQ, a przetworzona żywność, fast foody i słodycze (szczególnie te z dziwnymi dodatkami), IQ obniżają.

Skoro więc dieta dziecka wpływa na jego osiągnięcia, to kolejny dowód, że rodzice są odpowiedzialni za jego sukcesy (bądź porażki). W końcu to dorośli kształtują nawyki żywieniowe swoich pociech. Co ciekawe, mogą na to wpływać również w późniejszym okresie życia dzieci. Okazuje się, że ci, którzy pozostają w częstszym kontakcie ze swoimi rodzicami na studiach jedzą więcej owoców oraz warzyw, a także więcej ćwiczą w ciągu dnia.

Warto wiedzieć, jak pomóc dziecku osiągnąć sukces, ponieważ wiele zależy od Ciebie. Jesteś bowiem najważniejszą nauczycielką swojego malucha, więc nie zmarnuj jego potencjału

Źródła: przewodnikduchowy.pl, www.pierwsze-kroki.com, www.edulider.pl, blogodzinka.pl, mamotoja.pl, wymownia.pl, interviewme.pl
Fotografie: Freepik.com

Monika

Gdy zostałam mamą, spełniło się jedno z moich największych marzeń.

Jednak początki macierzyństwa były dla mnie trudne, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest wsparcie i konkretna pomoc na początku tej wyjątkowej drogi.

Chciałabym dostarczać Ci rzetelne informacje na temat ciąży, rozwoju niemowląt i dzieci. Pokazywać zabawne zdjęcia, przytaczać wzruszające historie. Razem z Tobą tworzyć serwis MegaMamy, bo właśnie takie jesteśmy...

[M]łode, przynajmniej duchem.
[E]lokwentne, gdy się wyśpimy.
[G]odne podziwu i wyjątkowe.
[A]trakcyjne, zwłaszcza dla swych dzieci.

Po prostu MEGA! ?

Może Cię zainteresować