Kategorie DzieckoPoradyPsychologia i rozwój

10 porad, jak postępować z dzieckiem, które często wpada w szał

Dzieci są odzwierciedleniem rodziców. Chociaż czasami trudno uwierzyć, że mamy coś wspólnego z ich wybuchami emocjonalnymi. Nawet doświadczona mama nie zawsze może poradzić sobie z maluchem, który nagle zaczyna być sfrustrowany, roszczeniowy albo nawet agresywny. Aby stawić czoła problemowi, ważne jest odnalezienie przyczyny złego zachowania i nauczenie małego człowieka radzenia sobie z emocjami. Na szczęście są techniki, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak postępować z dzieckiem, nawet z tym najbardziej niegrzecznym.

Jak postępować z dzieckiem, które zmienia się w małego „potwora”?

#1 Pokaż dziecku, że jego zachowanie przynosi pewne konsekwencje

Maluchy muszę się przekonać, że ich zachowanie było niewłaściwe i wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Tak funkcjonuje świat, dlatego powinny nauczyć się przewidywać skutki swojego postępowania, a także odpowiadać za swoje czyny.

Jak to zrobić?

Nie chodzi o to, aby zapobiegać występowaniu rzeczy, spowodowanych zachowaniem dziecka ani też, by pokazywać mu swoją wyższość. Ważne, by nie odpuszczać, zwłaszcza gdy zachowanie malca staje się niebezpieczne.

Przykłady:

– Jeśli maluch odmówi zjedzenia obiadu, będzie musiał pozostać głodny do kolacji.
– Jeśli dziecko zachowuje się jak tyran, nikt nie będzie się z nim bawić, dopóki nie przeprosi.

jak postępować z dzieckiem
Brightside.me

#2 Pozwól dziecku uczyć się na błędach

Rodzice czasami są nadopiekuńczy, ale trzeba dziecko nauczyć, jak naprawiać konsekwencje swojego zachowania. Powinno bowiem umieć wyciągać wnioski ze swojego postępowania.

Jak to zrobić?

To rozszerzona wersja poprzedniej techniki, ponieważ wymaga od dzieci samodzielnego naprawienia swoich błędów. Rodzice powinni wspierać swoje pociechy i pomagać im w razie potrzeby. Jednak nie mogą wyręczać dzieci i nadmiernie wtrącać się w ich „małe” sprawy.

Przykład:

– Jeśli dziecko nie włożyło wystarczającego wysiłku, aby ukończyć pracę domową na czas, to nie pomagaj mu w jej odrabianiu, siedząc do późna. Rodzice powinni pozwolić młodemu człowiekowi uzyskać złą ocenę i dowiedzieć się, jak naprawić tę sytuację.

jak postępować z dzieckiem
Brightside.me

#3 Znajdź przyczynę złego zachowania dziecka

Dziecko czasami zachowuje się źle nie dlatego, że jest złośliwe albo ma taki temperament. Po prostu jeszcze nie nauczyło się, jak radzić sobie ze swoimi emocjami. Dlatego pozwól mu się wytłumaczyć i poznaj przyczynę jego frustracji.

Jak to zrobić?

Kiedy maluch zaczyna się niewłaściwie zachowywać, znajdź spokojne miejsce, w którym będziecie mogli porozmawiać o jego zachowaniu i uczuciach. Wyjaśnij mu, że odczuwanie różnego rodzaju emocji jest całkowicie normalne, ale trzeba na nie reagować w inny sposób.

Przykład:

– Gdy na przykład podczas zakupów, dziecko w pewnym momencie zaczyna być nieznośne, odejdź na bok i dowiedz się, co się stało. Być może jest głodne, zmęczone albo po prostu znudzone.

jak postępować z dzieckiem
Brightside.me

#4 Nie zapominaj, że jesteś osobą dorosłą i nie daj się zmanipulować dziecku

Kiedy rozmawiasz z dzieckiem, powinnaś być opanowana oraz mieć kontrolę nad sytuacją. Jeśli czujesz się bezradna, maluch to szybko wyczuje i wymusi coś na Tobie. Będąc zdenerwowaną i poirytowaną, podejmiesz złe decyzje.

Jak to zrobić?

Jeśli czujesz, że zaczynasz tracić nad sobą panowanie i próbujesz sprawę rozwiązać krzykiem, lepiej zrób sobie przerwę. Zostaw dziecko na kilka minut (jeśli to możliwe), weź głęboki oddech i zadaj sobie pytanie, czy zachowujesz się jak osoba dorosła. Ochłoń i dopiero wtedy wrócić do rozmowy z maluchem.

Przykład:

– Jeśli dziecko zjadło trochę tortu i nie powinno jeść więcej, bo to odbije się na jego zdrowiu, to nie dawaj mu kolejnej porcji. Nie zmieniaj zdania tylko dlatego, że maluch płacze, a Ty marzysz, aby już przestał.

jak postępować z dzieckiem
Brightside.me

#5 Wybierz karę odpowiednią do wieku dziecka

Nawet dzieci, które wyjątkowo szybko się rozwijają, są nadal tylko dziećmi. Nie możesz więc wymagać od nich, aby zachowywały się jak dorośli. Musisz jednak wyjaśnić im pewne rzeczy, ale w taki sposób, aby było to dla nich zrozumiałe. Dostosowuj oczekiwania wobec swoich dzieciaków oraz kary – tak, by były odpowiednie do ich wieku.

Jak to zrobić?

Pamiętaj, że Twoje maleństwo nie ma doświadczenia życiowego i wiedzy, którą Ty już posiadasz. Dlatego też czasami wyciąganie właściwych wniosków może być dla niego ogromnym wyzwaniem. W związku z tym, kara również powinna być adekwatna do wieku dziecka i jego poziomu rozwoju.

Przykład:

– Nie łudź się, że po godzinnym wykładzie o emocjach i konsekwencjach zachowania, dziecko zacznie być grzeczne. W młodym wieku nie potrafią długo koncentrować się na jednym temacie.

jak postępować z dzieckiem
Brightside.me

#6 Nie strasz dziecka ani mu nie groź

Stosowanie przemocy emocjonalnej ma tak samo negatywny (albo i gorszy) wpływ na dziecko, jak przemoc fizyczna. Stosowanie kar cielesnych i grożenie maluchowi może odbić się na jego psychice w przyszłości. Wychowywanie nie polega na zastraszaniu, tym bardziej, że burzy ono wyjątkową więź między rodzicami a dzieckiem.

Co więc zrobić?

Stosowanie takich metod może mieć natychmiastowy skutek i wpływać na dziecko, ale na dłuższą metę nie nauczy go, jak się właściwie zachowywać. Musisz pokazać maluchowi, jak radzić sobie z emocjami i pokazać, że agresja oraz przemoc są niedopuszczalne w jakiejkolwiek formie.

Przykłady:

– Jeśli Twój maluch nie posprzątał zabawek, nie groź, że oddasz go komuś.
– Jeśli dziecko zrobiło coś bez Twojej zgody, nie dawaj mu od razu szlabanu na 3 miesiące. Wyjaśnij, dlaczego takie zachowanie jest niedopuszczalne, a surowość kary dostosuj do wagi jego przewinienia.

jak postępować z dzieckiem
Brightside.me

#7 Pozwól dziecku odczuć, że jego opinia ma znaczenie

Nic tak nie irytuje, jak ciągłe zakazy i nakazy. W dodatku, gdy nasze opinie oraz potrzeby nie są brane pod uwagę. A dziecko przecież też je posiada. Czasami maluchy odczuwają zbyt dużą presję, by postępować w określony sposób, więc zaczynają pokazywać swoją niezależność.

Jak to zrobić?

Jeśli czujesz, że nie możesz dojść do porozumienia z dzieckiem w najprostszych sprawach, nadszedł czas, aby ocenić jego wkład w proces decyzyjny rodziny. Nie musisz brać pod uwagę porad finansowych swojego malucha. Byłoby jednak lepiej, gdybyś doceniła jego opinię, a nie wciąż podkreślała, że nie ma prawa głosu, bo jest „tylko dzieckiem”.

Przykład:

– Jeśli Twoje dziecko czeka na ulubiony program telewizyjny, który ogląda co tydzień, a Ty postanowiłaś, że pojedzie z Tobą na koncert (nie ustalając z nim tego wcześniej), nie dziw się, że będzie zdenerwowane. Nie bagatelizuj jego potrzeb, lecz znajdź kompromis.

jak postępować z dzieckiem
Brightside.me

#8 Świeć przykładem i trzymaj się swoich zasad

Rodzice powinni mieć stabilne podejście do wychowywania swoich pociech oraz mieć w miarę spójne poglądy na to, co jest dobre, a co złe. Z kolei dziecko musi znać zasady i rozumieć, które działania są niedopuszczalne bez względu na okoliczności. Na tym jednak nie kończy się rola opiekuna, ponieważ istotne jest również dotrzymywanie słowa i bycie wzorem dla dzieci. One uczą się obserwując, a nie słuchając.

Jak to zrobić?

Ważne jest, aby sposób, w jaki rodzice reagują na złe zachowanie dziecka, nie zmieniał się w zależności od ich humoru czy innych czynników. Dziecko powinno wiedzieć, że zawsze zostanie ukarane za swoje niewłaściwe zachowanie, a ustalone wcześniej granice nie będą przesuwane pod wpływem chwili. Dorośli muszą trzymać się swoich obietnic. Nie mogą uginać się tylko dlatego, że nie mają akurat ochoty sobie z czymś poradzić.

Przykład:

– Dziecko ogląda zbyt długo telewizję, więc prosisz, aby ją wyłączyło. Maluch odmawia, a Ty albo pozwalasz na jeszcze jedną bajkę (bo jesteś w dobrym humorze) albo od razu krzyczysz i dajesz karę (bo masz zły dzień). Postępując tak – sprawiasz, że dziecko jest zdezorientowane i nie rozumie, jak powinno się zachowywać, bo Twoja reakcja jest zawsze inna.

jak postępować z dzieckiem
Brightside.me

#9 Pokaż swojemu dziecku, że to Ty jesteś szefem

Twoje dzieci powinny czuć, że zawsze mogą zwrócić się do Ciebie, licząc na wsparcie czy pomoc. Jednak powinny też rozumieć, że jesteś kimś więcej niż ich przyjacielem. Jesteś ich mamą (bądź tatą), która musi podejmować decyzje, aby zadbać o ich zdrowie i dobre samopoczucie, a one powinny to szanować.

Jak to zrobić?

Dziecko musi poczuć Twój autorytet i zrozumieć, że Twoja opinia przeważa nad jego opinią. Nie chodzi o dyrygowanie maluchem czy zastraszanie go, lecz wzbudzanie szacunku, a tym samym poczucia bezpieczeństwa. Nie krzycz na dziecko, by przekonać je, że Ty tu rządzisz tylko dlatego, że jesteś rodzicem. To nie załatwi sprawy. Dzieci muszą poczuć Twoją pewność siebie i postrzegać Cię jako osobę, która je kontroluje i nie akceptuje złego zachowania.

Przykład:

– Twoje dziecko wpada w złość i nie chce wyjść ze sklepu, dopóki nie kupisz mu zabawki? Nie krzycz na nie, tylko zachowaj spokój i zachowuj się, jakbyś miała kontrolę nad sytuacją. Pozwól dziecku wyrazić swoje emocje, a następnie wytłumacz, dlaczego jego żądanie nie zostanie spełnione.

niegrzeczne dziecko
Brightside.me

#10 Naucz dziecko doceniać to, co ma

Chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej, to zrozumiałe. Jednak ciągłe robienie mu prezentów i kupowanie rzeczy, które zazwyczaj i tak nie są mu potrzebne, może tylko negatywnie wpłynąć na zachowanie malucha. Nadkonsumpcja nie nauczy dziecka szacunku do pieniędzy, lecz sprawi, że przestanie ono doceniać to, co posiada, wciąż chcąc więcej i więcej.

Jak to zrobić?

Technika wdzięczności zależy od wieku dziecka. W przypadku małych dzieci lepiej zacząć od nauczenia ich dobrych manier, takich jak powiedzenie „dziękuję” i „proszę”. Rodzice mogą również próbować zmienić uwagę dziecka z posiadania większej ilości rzeczy na zdobywanie ciekawych doświadczeń.

Przykład:

– Nie skupiaj się na pamiątkach z wakacji i nowych prezentach, tylko spróbuj stworzyć miłe wspomnienia dla swoich dzieci. Pokaż im, że mogą być szczęśliwe bez wydawania pieniędzy.

niegrzeczne dziecko
Brightside.me

9 zasad, jak być wspierającym rodzicem!

To wskazówki, jak postępować z dzieckiem, nie tylko wtedy, gdy zaczyna być ono agresywne i sfrustrowane. Powyższe zasady pomogą Ci wychować pewnego siebie, lecz szanującego innych, człowieka

Źródła: brightside.me
Fotografie: Imgur.com (miniatura wpisu), Brightside.me
×