Nie znasz jeszcze płci dziecka, ale zżera Cię ciekawość i szukasz sposobu, aby choć odrobinkę uchylić rąbka tajemnicy? A może Twoja najlepsza przyjaciółka nie chce zdradzić, czy spodziewa się dziewczynki, czy chłopca, a Ty chciałabyś zaskoczyć ją i prawidłowo odgadnąć płeć maluszka? Okazuje się, że jest to możliwe… Jak zatem rozpoznać płeć dziecka?

Płeć dziecka wpływa na układ immunologiczny kobiety
Na łamach „Brain, Behavior and Immunity” opublikowany został artykuł naukowy, który jasno pokazuje, że w zależności od tego, jakiej płci jest dziecko, układ immunologiczny kobiety reaguje inaczej.
Badacze doszli do wniosku, że organizm matki, która nosi pod sercem dziewczynkę jest bardziej narażony na zakażenia podczas kontaktu z potencjalnie chorobotwórczą baterią niż ta, która spodziewa się chłopca. Prawdopodobnie wynika to z intensyfikacji pewnych objawów chorobowych u przyszłych mam dziewczynek. Widać to dobrze w przypadku kobiet chorujących na astmę.
Czy można rozpoznać płeć dziecka po kształcie brzuszka?
Wiele osób uważa, że kształt ciążowego brzuszka jest wyznacznikiem płci dziecka w łonie przyszłej mamy. To niepotwierdzony stereotyp, który często jest negowany przez specjalistów.
Za kształt ciążowego brzuszka odpowiedzialna jest budowa ciała, masa, waga i postawa kobiety. Typowanie płci maluszka na podstawie pozycji, w jakiej układa się brzuch może być jedynie kwestią przypadku.

Zachcianki kulinarne a płeć dziecka
Okolicznościami, po których można przypuszczać jaka jest płeć oczekiwanego dziecka nie są również zachcianki kulinarne czy zmiany smaków. Według dużej części społeczeństwa, matki dziewczynek wykazują większą chęć jedzenia słodkości, natomiast te, które spodziewają się chłopców gustują w pikantniejszych potrawach.
Jest to jednak tylko kolejny stereotyp. Wzmożone łaknienie na dane smaki ma raczej związek z niedoborami witamin bądź minerałów w diecie ciężarnej, niż z płcią jej dziecka. Lepszy apetyt wiąże się również z bardzo aktywnym zmysłem węchu, wynikającym ze zwiększonego ukrwienia nosa w czasie ciąży.
Intensywność „porannych” mdłości a płeć dziecka
Niektórzy twierdzą, że kobieta spodziewająca się córki (w porównaniu do przyszłej mamy chłopca) ma częstsze i bardziej intensywne mdłości, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży.
Co ciekawe, ta koncepcja jest częściowo potwierdzana przez lekarzy, ponieważ faktycznie kobiety, które rodziły dziewczynki, miały wyższe stężenie hormonu hCG w ciąży, a to z kolei nasila nieprzyjemne mdłości.

Tętno dziecka a jego płeć
Podwyższone tętno u dziecka w łonie mamy jest również mylnie łączone z tym, że będzie to dziewczynka.
Ta korelacja narodziła się z analiz doświadczeń porodowych, które wskazywały, że dziewczynki w chwili urodzenia miały wyższe tętno niż chłopcy. Okazuje się jednak, że różnica ta jest naprawdę minimalna, więc nie powinna służyć, jako cecha określająca płeć dziecka.
Jak rozpoznać płeć dziecka? Jaka metoda jest najpewniejsza?
Nic nie jest w stanie lepiej określić płci spodziewanego dziecka niż ultrasonograf, czyli standardowe badanie USG. Doświadczony lekarz może zasugerować płeć maluszka już w 13 tygodniu ciąży.
Jednak najpewniejsze określenie płci możliwe jest dopiero w połowie drugiego trymestru. Po 20 tygodniu ciąży „niespodzianki” są rzadkością. A jeśli się zdarzają, to okazuje się, że zamiast córki będzie jednak synek ?

10 nietypowych rzeczy, które robi dziecko w łonie matki. O tym nie powie Ci lekarz