×

8 wskazówek, jak ułatwić sobie karmienie piersią i pobudzić laktację

Karmienie piersią jest naturalną czynnością, ale wcale nie taka prostą, jak się niektórym wydaje. Początki bywają naprawdę ciężkie, ponieważ zarówno mama, jak i dziecko muszą się nauczyć czegoś nowego. Jednym kobietom przychodzi to z niebywałą łatwością, a inne miesiącami walczą o pobudzenie laktacji… z marnym skutkiem. Są jednak sposoby, dzięki którym ta wyjątkowa „przygoda” będzie dla Ciebie mniej uciążliwa. Dowiedz się, jak ułatwić sobie karmienie piersią i do dzieła, bo malutki głodomorek czeka!

10 wskazówek, jak ułatwić sobie karmienie piersią i pobudzić laktację

#1 Ogrzewaj i masuj piersi

Masowanie piersi ciepłym ręcznikiem może spowodować zwiększenie produkcji mleka i pomóc w zapobieganiu zatykania się kanalików. Podobny efekt można osiągnąć poprzez branie ciepłego prysznica przed karmieniem.

#2 Pij herbatki laktacyjne i jedź przekąski, które zwiększają produkcję mleka

Na rynku jest wiele produktów dla karmiących mam. Znajdź te o dobrym składzie i które Ci posmakują. Możesz także zrobić je samodzielnie w domu, stosując składniki zwiększające laktację, tj. kozieradka, płatki owsiane czy drożdże piwne.

#3 Używaj biżuterii do kontrolowania karmienia

Część kobiet karmi malucha tylko jedną piersią. Jednak większość mam decydujących się na naturalne karmienie, robi to z obu stron. Ważne jest wtedy, aby pamiętać, którego „cycusia” podawałaś dziecku podczas ostatniego karmienia. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie.

Dlatego warto np. nakładać pierścionek na palec lewej ręki, jeśli maluszek zakończył jedzenie na lewej piersi albo na palec prawej ręki, gdy jako ostatnia była podawana prawa pierś. Możesz również użyć bransoletki bądź spinki do włosów. Tylko postaraj się nie zapominać o przekładaniu biżuterii ?.

#4 Kup pojemnik na mleko typu Milk Saver, aby nie zmarnować ani kropli cennego pokarmu

Mamy, które mają bardzo dużo pokarmu nie będą pewnie przykładać do tego dużej uwagi, ale kobiety, u których każda kropla mleka jest na wagę złota docenią ten „wynalazek”.

Chodzi o pojemniczek, który przykłada się do… drugiej piersi. Tej, z której akurat dziecko nie ssie, a z której podczas karmienia może wyciekać mleko.

#5 Przechowuj mleko w tacach na kostki lodu

Zamrażanie odciągniętego pokarmu w pojemnikach na kostki lodu jest łatwym i tanim sposobem jego przechowywania. Gdy mleko zamarznie w postaci kostek, można je później przechowywać w zwykłych torebkach do zamrażania zamiast kupować specjalne woreczki. Dzięki temu zaoszczędzisz nieco pieniędzy.

#6 Pij dużo wody i miej ją zawsze pod ręką

Niezwykle istotne jest, aby matki karmiące piły wystarczającą ilość wody. Tylko tak zachowają zdrowie i będą odpowiednio nawodnione. Ponadto, picie wody pomaga w utrzymaniu i uzupełnianiu zapasów mleka. Nie chodzi jednak o to, by wlewać w siebie po kilka litrów wody dziennie (bo jeśli np. nie przystawiamy zbyt często niemowlęcia do piersi, to laktacja i tak zaniknie).

Ważne, aby w ogóle ją pić… Wiele mam jest bowiem tak pochłonięta opieką nad maleństwem, że zapomina o swoich podstawowych potrzebach. Uczucie pragnienia najczęściej pojawia się u nich dopiero podczas karmienia dziecka (dlatego warto mieć w pobliżu butelką z wodą).

#7 Pamiętaj o podwójnych koszulkach albo specjalnych bluzkach dla karmiących mam

Nie siedź całymi dniami w domu, tylko dlatego, że karmisz piersią. Możesz to robić w miejscach publicznych, byle rozsądnie. Niektóre mamy czują się tak swobodnie, że dosłownie „wywalają cyca”, co dla wielu osób jest po prostu niesmaczne.

Łatwym sposobem na zapewnienie sobie nieco prywatności podczas karmienia dziecka poza domem jest metoda „podwójnej koszuli”. Wszystko, co musisz zrobić, to założyć zwykły podkoszulek pod koszulą. Następnie podnieść wierzchnią odzież i przystawić maluszka do piersi. Możesz też używać chusty bądź specjalnie zaprojektowanych bluzek, a kiedy to możliwe korzystać z pomieszczeń dla matek z dziećmi.

#8 Używaj liści kapusty, gdy nastąpi nawał mleczny

Zaraz po porodzie ilość pokarmu w piersiach jest malutka. Dopiero po kilku dniach pojawia się nawal mleczny, przez co piersi mogą być nabrzmiałe i obolałe. Ulgę przyniosą Ci rozgniecione, wcześniej schłodzone liście kapusty. Wystarczy, że umieścisz je na piersiach na kilka minut. Czynność możesz powtarzać tak często, jak tego potrzebujesz.

9 najpopularniejszych mitów o karmieniu piersią. Niektóre z nich naprawdę Cię zaskoczą!

Nie wystarczy tylko wiedzieć, jak ułatwić sobie karmienie piersią i pobudzić laktację. Konieczne jest prawidłowe przystawianie niemowlęcia do piersi. Warto więc doskonalić tę sztukę, a w razie potrzeby skonsultować się z położną

Źródła: brightside.me
Fotografie: Freepik.com, Imgur.com

Monika

Gdy zostałam mamą, spełniło się jedno z moich największych marzeń.

Jednak początki macierzyństwa były dla mnie trudne, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest wsparcie i konkretna pomoc na początku tej wyjątkowej drogi.

Chciałabym dostarczać Ci rzetelne informacje na temat ciąży, rozwoju niemowląt i dzieci. Pokazywać zabawne zdjęcia, przytaczać wzruszające historie. Razem z Tobą tworzyć serwis MegaMamy, bo właśnie takie jesteśmy...

[M]łode, przynajmniej duchem.
[E]lokwentne, gdy się wyśpimy.
[G]odne podziwu i wyjątkowe.
[A]trakcyjne, zwłaszcza dla swych dzieci.

Po prostu MEGA! ?

Może Cię zainteresować