×

Jak zmienia się pochwa na przestrzeni lat? Co czeka Cię w najbliższej przyszłości?

Jeśli nie jesteś typem kobiety, która regularnie bada się tam na dole, możesz nie zdawać sobie sprawy, jak zmienia się Twoja pochwa. A starzeje się ona, jak każda inna część Twojego ciała. Brzmi nieco przerażająco? Cóż, taka jest kolej rzeczy… Nie mam zamiaru Cię straszyć, lecz chcę jedynie uświadomić. Może dzięki temu na przykład zaczniesz ćwiczyć mięśnie Kegla?

To nie tak, że z każdym mijającym rokiem widać różnicę. Jednak w miarę upływu czasu nasze genitalia niewątpliwe ulegają zmianie. Ze świadomością, że to normalne łatwiej jest nam przebrnąć przez ten proces.

Oczywiście każda pochwa, jak i każda kobieta jest inna…

Jak zmienia się pochwa u trzydziestolatki?

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną mogą w tym wieku spodziewać się lekkiej suchości pochwy. Przyczyną mogą być zmiany podczas owulacji, co może ograniczyć naturalne zdolności nawilżania pochwy.

Coraz częściej, dopiero trzydziestolatki decydują się na zajście w ciążę i urodzenie pierwszego dziecka, co zbiega się ze znaczną zmianą wyglądu i funkcjonowania pochwy. Hormony ciążowe mogą m.in. zmienić kolor sromu na ciemniejszy. Jest to normalne i nie trzeba się tym martwić.

Mamy szczęście, że nasze pochwy i sromy radzą sobie na tyle dobrze, że wracają do kondycji sprzed ciąży wraz z upływem czasu. Warto jednak ćwiczyć mięśnie Kegla i mięśnie dna miednicy, aby ten etap przyspieszyć.

Jak zmienia się pochwa u czterdziestolatki?

Jeśli regularnie się depilujesz możesz w tym okresie zauważyć szczególną zmianę w strukturze swoich włosów łonowych. Staną się one dużo słabsze i cieńsze (w końcu!). Przyczyną może być naturalna kolej rzeczy lub zmniejszone stężenie estrogenu.

Srom i pochwa powoli przygotowują się do menopauzy. W związku z tym, możesz zauważyć jej okresową suchość oraz mniejszą elastyczność.

Jak zmienia się pochwa u pięćdziesięciolatki?

Menopauza powoduje znaczne zmiany. Nasze pochwy i sromy stają się mniej nawilżone, przez co uprawianie seksu może być bolesne albo wiązać się z nieprzyjemnym odczuciem pełnego pęcherza.

W tym okresie zmniejsza się również poziom estrogenu oraz ilość dobroczynnych bakterii, które stwarzają optymalne środowisko i prawidłowe pH pochwy. Bowiem kiedy pH robi się bardziej zasadowe, okolice intymne stają się podatniejsze na zakażenia.

To również wina mniejszej elastyczności pochwy, ponieważ w suchym i zacieśnionym miejscu łatwiej jest utrzymać niekorzystne bakterie i doprowadzić do niechcianej infekcji.

Jak zmienia się pochwa u sześćdziesięciolatki?

Uderzenia ciepła i nocne poty mogą utrzymywać się nawet do paru lat po ustaniu menstruacji, ale z biegiem czasu sytuacja się unormuje. Niestety zmiany sromu i pochwy po menopauzie się pogłębiają.

Ponadto, niektórym kobietom mogą towarzyszyć problemy z wypadaniem pochwy, zwłaszcza jeśli kilkukrotnie rodziła.

Interesujące fakty o sutkach, które powinny znać kobiety

Wiedziałaś, jak z biegiem lat zmienia się pochwa? Jesteś tego świadoma, czy starasz się o tym nie myśleć?