×

Jaki kolor oczy będzie miało Twoje dziecko? Ta grafika pomoże Ci rozwiązać zagadkę

Jaki kolor oczy będzie miało Wasze dziecko? Jak będzie wyglądać? Do kogo będzie bardziej podobne? Jestem pewna, że niejeden raz zastanawiałyście się na tym przed urodzeniem Waszych maluchów. Dziś podpowiem Wam, od czego to zależy.

Geny dominujące i recesywne

Na początku należy wspomnieć o tym, że geny występują w parach. Każdy z nich może różnić się od siebie w delikatny sposób. Ważne jest jednak to, że jeden z nich może być tym dominującym i pokonać recesywny. Ten drugi działa tylko wtedy gdy oba geny w parze są recesywne. Skoro już mówimy o kolorze oczu, to dla przykładu – oczy niebieskie to gen recesywny, a brązowy dominujący.

Jaki kolor oczy będzie miało dziecko?

  • W przypadku kiedy pojawiają się tylko geny recesywne, czyli gdy oboje z rodziców mają oczy niebieskie, ich dzieci również będą posiadać taki kolor oczu.
  • Gdy pojawiają się geny recesywne oraz mieszane. Ma to miejsce wówczas, gdy jeden z rodziców posiada geny recesywne, z kolei drugi recesywny oraz dominujący. W tym przypadku każde dziecko odziedziczy po rodzicach przynajmniej jeden recesywny gen niebieskich oczu. Wszystko zależy od tego, czy drugi gen jest dominujący, czy recesywny. Aby ułatwić – dzieciaki takiej pary mają jedną na dwie szanse odziedziczenia niebieskich oczu oraz jedną na dwie szanse odziedziczenia brązowych oczu.
  • Kiedy występują jedynie geny mieszane. Jeśli okazuje się, że rodzice mają geny mieszane, to każdy z ich maluchów ma jedną na cztery szanse na odziedziczenie dwóch recesywnych genów, a co za tym idzie posiadanie niebieskich oczu oraz trzy na cztery szanse na to, aby odziedziczyć gen dominujący dla brązowych oczu.
  • Wystąpienie genów recesywnych oraz dominujących. Gdy jeden rodzić ma geny dominujące, a drugi recesywne, to dzieci tej pary z pewnością będą mieć tylko brązowe oczy. Geny dominujące zawsze wygrywają z tymi recesywnym.

Krótka ściąga na temat tego, jaki koloru oczy będzie miało Wasze dziecko

Źródła: www.verywellfamily.com
Fotografie: imgur.com

Może Cię zainteresować