Kategorie KarmienieNiemowlęPsychologia

Jakim typem noworodka jest Twoje dziecko? Oceń na podstawie zachowania podczas karmienia

Każda ciąża jest inna, każdy poród i każdy noworodek. Chociaż jest wiele elementów wspólnych, to jednak mały człowiek, który pojawia się na świecie jest różni się od innych bobasów nie tylko wyglądem zewnętrznym. Szybko okazuje się, że ma również swoją osobowość. Pewne cechy maluchów przejawiają się między innymi podczas karmienia. Na ich podstawie naukowcy opisali pięć kategorii, które wyróżniają małych konsumentów. Sprawdź, jakim typem noworodka jest Twoje dziecko?

karmienie piersią
Freepik.com

Niemowlęta mają swój, typowy dla siebie, styl jedzenia. I chociaż każde dziecko zachowuje się nieco inaczej podczas karmienia, to naukowcy opisali pięć głównych kategorii, do których można zaliczyć maluchy.

Jakim typem noworodka jest Twoje dziecko?

1. ŻARŁOK

„Żarłoki” nie guzdrają się, bo karmienie jest dla nich bardzo ważne. Zazwyczaj łapią za pierś i jedzą łapczywie przez 10-20 minut. Zdarza się, że robią to tak mocno, że mogą nawet spowodować ból u mamy.

Na szczęście brodawki przyzwyczajają się do nowej funkcji, jakim jest karmienie noworodka i przestaje to być nieprzyjemne dla kobiety.

jakim typem noworodka jest Twoje dziecko
Freepik.com

2. GORLIWIEC NIESKUTECZNY

Jeśli dziecko jest tak podekscytowane otrzymaniem piersi, że nie może jej poprawnie chwycić, prawdopodobnie jesteś mamą „gorliwca nieskutecznego”. Zdarza się, że maluchy są tym faktem sfrustrowane i głośno płaczą.

Musisz uzbroić się w cierpliwość, a przed kolejnym karmieniem, najpierw spróbować uspokoić maleństwo. Z czasem niemowlę nabierze wprawy i będzie skuteczniej zaspokajać swój głód.

jakim typem noworodka jest Twoje dziecko
Freepik.com

3. SPÓŹNIALSKI

Chociaż wydaje Ci się to absurdalne, noworodki też mogą być ślamazarne – nawet jeśli chodzi o karmienie. Ten typ nie wykazuje zbyt dużego zainteresowania ssaniem piersi aż do czwartego czy piątego dnia, kiedy mleko nie zacznie lepiej napływać.

Zmuszanie takiego dziecka do ssania, nie ma sensu. W większości przypadków lepiej poczekać, aż samo nabierze chęci.

jakim typem noworodka jest Twoje dziecko
Freepik.com

4. SMAKOSZ

Z takimi dziećmi mamy do czynienia wtedy, gdy w porze karmienia, lubią się pobawić brodawką, spróbować odrobinę mleka, nieco possać, pomlaskać a później wręcz rozkoszować się smakiem. Dla nich pokarm mamy nie jest fast-foodem ?.

Lepiej pozwolić mu nacieszyć się posiłkiem. W przeciwnym wypadku może się denerwować, co jeszcze bardziej wydłuży czas karmienia.

jakim typem noworodka jest Twoje dziecko
Freepik.com

5. LENIUSZEK

Tego typu maluchy lubią ssać przez kilka minut, a następnie (równie długo) odpoczywać, aby ponownie wrócić do ssania. Możesz wręcz zaobserwować u nich cykl ssanie-drzemka-ssanie.

Karmienie „leniuszków” wymaga czasu i cierpliwości, ale poganianie niemowlęcia w trakcie posiłku – podobnie jak smakosza – nie przyniesie dobrego rezultatu.

karmienie piersią
Freepik.com

„Bez względu na to, jak karmisz i tak jesteś niesamowita!”. Sesja, która poruszyła tysiące osób

Naukowcy wzięli pod uwagę tylko dzieci karmione piersią, ale myślę, że osobowości maluchów odżywianych butelką są podobne. Jakie są Wasze obserwacje i jakim typem noworodka jest Twoje dziecko?

Źródła: H. Murkoff, S. Mazel, "Pierwszy rok życia dziecka", Wyd. IV, przeł. M. Rozwarzewska, Poznań 2014
Fotografie: Freepik.com
×