Wiemy dziś, że mleko kobiece jest uważane za najlepsze źródło substancji odżywczych i przeciwciał dla niemowląt. Nic, nawet mleko modyfikowane, nie zastąpi dobroci naturalnego mleka matki, które daje maluchowi potrzebne do prawidłowego wzrostu substancje. O czym przypominają nawet sami producenci preparatów żywieniowych dla dzieci. Naukowcy natomiast zaobserwowali różnice w rozwoju niemowląt w zależności od sposobu, w jaki odbywało się ich karmienie.

Karmienie niemowląt piersią a mlekiem modyfikowanym
Zaobserwowano znaczną różnicę pomiędzy zwiększeniem masy ciała u dzieci karmionych piersią a niemowlętami, które spożywały tylko mleko modyfikowane. Okazuje się, że maluchy karmione piersią ważą mniej niż te, którym podaje się mleko w proszku.
Jednym z powodów mniejszego przyrostu masy ciała u dzieci karmionych naturalnym mlekiem jest to, że przestają one pić mleko z piersi, gdy są pełne lub czują się usatysfakcjonowane. Podczas, gdy niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym są przekonywane do opróżnienia całej zawartości butelki. Przez to wypijają większą ilość mleka niż powinny.

Większe przywiązanie do butelki?
Innym powodem jest to, że po 6 miesiącu życia niemowlęta zmieniają swoje zainteresowanie z mleka matki na inne pokarmy, co prowadzi do skrócenia czasu ssania piersi. Ponadto, naturalne mleko zmienia swój smak w zależności od diety karmiącej mamy. Dzięki temu, maluszek później chętniej próbuje nowych potraw.
W tym samym czasie, niemowlęta pijące mleko modyfikowane często trzymają się swoich butelek i nadal opróżniają je do końca, co powoduje zwiększenie masy ciała.
Badania pokazują, że niemowlęta karmione piersią mają mniejsze szanse na wystąpienie otyłości w ich późniejszym życiu.

Karmienie niemowląt mlekiem modyfikowanym w celu zwiększania ich masy ciała
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała standardowy wykres wzrostu dzieci, z uwzględnieniem wieku oraz cech takich jak wzrost, waga, wskaźnik masy ciała (BMI), obwód głowy, obwód ramienia i wielu innych. Wykres wzrostu stosowany jako standardowa skala został utworzony z danych niemowląt, którym podano również mleko modyfikowane.
Zdarza się, że lekarze proponują podawanie dzieciom karmionym piersią (nawet jeśli są zdrowe i prawidłowo się rozwijają!) mleka modyfikowanego, gdy ich masa ciała nie mieści się w tych standardach.
Pamiętaj jednak, że nie jest konieczne, aby ciężar i długość Twojego dziecka odpowiadały idealnie punktom na skali wzorcowej. Wszystko dlatego, że przyrost masy ciała zależy również od czynników genetycznych, metabolizmu oraz budowy ciała.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią niemowląt nie krócej niż przez okres 6 miesięcy. Jednocześnie proponując nawet dwuletni okres laktacyjny
