Kategorie Ciąża i poródDzieckoMamaZdrowieZdrowie

Czy mama zakażona koronawirusem może karmić piersią? WHO i UNICEF nie mają wątpliwości

Karmienie piersią a koronawirus. Jestem pewna, że i Was jako mamy nurtuje to zagadnienie. Z tego powodu postanowiłam poszukać jakichś informacji z rzetelnego źródła. Wydaje mi się, że takie właśnie znalazłam. Dlatego czytajcie i karmcie dalej. Koniecznie pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie maleństwa. Oto, co zalecają specjaliści z WHO, UNICEF oraz innych organizacji.

Karmienie piersią a koronawirus
pixabay.com

Karmienie piersią a koronawirus – stanowisku UNICEF oraz WHO

Pewnie niektóre z Was zdążyły już zastanawiać się nad tym, czy karmienie piersią przez kobiety zakażone koronawirusem jest bezpieczne albo czy karmienie piersią w ogóle jest bezpieczne w czasie epidemii koronawirusa. Własnie dlatego mam dla Was kilka przydatnych informacji. Zacznijmy od tego, że Na stronie internetowej UNICEF możemy przeczytać, jak o nie zadbać:

  • Koniecznie musimy podczas karmienia mieć maseczkę,
  • Czyśćmy i dezynfekujmy powierzchnie narażone na skażenie,
  • Nie możemy zapominać o dokładnym umyciu rąk zarówno przed jaki i po kontakcie z dzieckiem.

Jeśli jednak chora mama nie czuje się na siłach, aby karmić maluszka, zawsze może spróbować odciągać pokarm, jednak również przy zachowaniu szczególnej ostrożności. WHO podkreśla też, że w nawet jeśli mama jest w ciężkim stanie, to należy maluszkowi podawać mleko innej mamy, z banku lub odpowiedniego substytutu.

Eksperci WHO uważają, że korzyści wynikające z karmienia piersią są bardzo istotne, a w pokarmie kobiecym wirusy oddechowe raczej się nie przenoszą.

Karmienie piersią a koronawirus według Banku Mleka Kobiecego i Centrum Nauki o Laktacji

Przytoczę Wam również stanowisko Banku Mleka Kobiecego. Wydaje mi się, że ich podpowiedzi również są wartościowe. Zawsze bowiem lepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Bazując na aktualnej wiedzy o drogach zakażenia, transmisja wirusa SARS CoV-2 przez mleko matki jest bardzo mało prawdopodobna, ale już bliski kontakt matki z dzieckiem podczas karmienia może stanowić potencjalne zagrożenie. Decyzja o podjęciu i kontynuowaniu karmienia piersią przez kobietę zakażoną wirusem SARS CoV-2 lub diagnozowaną w kierunkuCOVID-19 powinna zostać podjęta każdorazowo w porozumieniu z personelem medycznym biorąc pod uwagę także stan kliniczny matki i podjęte leczenie

Centrum Nauki o Laktacji również wydało komunikat i kilka kolejnych wytycznych, co do postępowania:

Dziecko między karmieniami może przebywać w oddzielnym pokoju lub w pokoju z matką, jednak w odległości przynajmniej 2 metry, dodatkowo oddzielone np. zasłoną. Opiekę nad dzieckiem najlepiej powierzyć zdrowej osobie z rodziny. Te zasady należy stosować do wygaszenia objawów u matki (na dziś uważa się, że 5-7 dni)

Przypominam Wam jeszcze, że jakiś czas temu pisałam też o koronawirusie i ciąży.

Źródła: UNICEF, WHO, BANK MLEKA KOBIECEGO , CENTRUM NAUKI O LAKTACJI
Fotografie: imgur.com, pixabay.com