×

W jakim wieku zaczynamy zachowywać się jak swoi rodzice? Naukowcy właśnie to odkryli

„Jaka matka, taka córka”, „niedaleko pada jabłko od jabłoni” – z pewnością niejeden raz słyszeliście te porzekadła. Prawdopodobnie wydawały Wam się nieco przesadzone lub stwierdzaliście, że dotyczą pojedynczych przypadków. Jak się okazuje, wcale nie… Dr Julian De Silva udowodnił, że sprawdzają się one nadzwyczaj często. Więc jak? Kiedy upodabniamy się do swoich rodziców?

Doktor Julian De Silva z The Centre of Facial Cosmetic Surgery w Londynie przeprowadził badanie, które nie pozostawia złudzeń. Jak się okazuje, w naszym życiu przychodzi taki moment, że zaczynamy w pewnym stopniu upodabniać się do swoich rodziców.

Pewnie nieraz zdarzało Ci się przewracać oczami na słowa mamy: „zobaczysz, jak dorośniesz” albo „zobaczysz za jakiś czas”. No cóż… Wychodzi na to, że miała wtedy rację. Kobiety bardzo często upodabniają się do swoich mam, z kolei mężczyźni do swoich ojców.

Kiedy upodabniamy się do swoich rodziców? Dzięki temu badaniu już wiemy!

Wspomniany wcześniej Dr Julian De Silva z The Centre of Facial Cosmetic Surgery przeprowadził swoje badanie na grupie 2000 osób. Chciał on określić moment, w którym młodzi ludzie upodabniają się do swoich rodziców. Okazało się, że wielu z nas przejmuje po nich zachowania, gusta oraz nawyki. W znakomitej większości przypadków dzieje się to tuż po narodzinach naszej pierwszej pociechy. Na wyspach kobiety rodzą, mając około 30 lat, dlatego ich zachowanie upodabnia się do mam, gdy mają około 33 lat. W naszym kraju panie zostają mamami zazwyczaj jakieś trzy lata wcześniej, więc granica ta automatycznie przesuwa się.

Co bardzo ciekawe, kobiety, biorące udział w badaniu, zadeklarowały, że przestają się buntować przeciwko swoim rodzicielkom, a zaczynają je wręcz naśladować. Przyznały się nawet do tego, że zaczynają interesować się podobnymi tematami i używać tych samych zwrotów i porzekadeł.

Z mężczyznami wcale nie jest inaczej. Panowie również upodabniają się do swoich ojców. Przełączają na te same programy telewizyjne, czy robią podobne rzeczy, jak ich tatusiowie. Według doktora Juliana De Silvy w ich przypadku również ma to ścisły związek z przyjściem na świat ich pierwszego potomka. W Polsce ma to miejsce około 33. roku życia.

Źródła: www.harpersbazaar.com
Fotografie: pixabay.com, imgur.com