Kategorie Dziecko

6 powodów, dla których łaskotanie dzieci może być szkodliwe. Naukowcy wyjaśniają

Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka. I to jest jeden z powodów, dla którego podczas zabawy łaskoczesz malucha. Tylko, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to wcale nie musi być dla niego przyjemne? Być może nie jest w stanie powiedzieć, abyś przestała a wyraz jego twarzy nie jest oznaką radości, lecz grymasem niezadowolenia? Zakładamy, że łaskotanie dzieci to coś normalnego, bo przecież wszyscy byliśmy kiedyś poddawani takim „torturom”. Pamiętaj jednak, że w tamtych czasach brak fotelika w samochodzie też był „czymś normalnym”.

łaskotanie dzieci
Imgur.com

Oto 6 powodów, dla których łaskotanie dzieci może być bardziej szkodliwe niż Ci się wydaje:

#1 Chichot dziecka nie zawsze oznacza, że cieszy się ono z łaskotania

Dzieci (zresztą dorośli też) nie mogą przestać się śmiać, gdy są łaskotane, nawet jeśli tego nie cierpią. Taki odruchowy śmiech daje często rodzicom tylko złudzenie, że ich maluch jest zadowolony podczas takich pieszczot.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w 1997 r. na University of California. Naukowcy odkryli bowiem, że łaskotanie nie wywołuje takich samych pozytywnych uczuć, jak wtedy, gdy np. ktoś śmieje się z zabawnego dowcipu. Łaskotanie tworzy tylko zewnętrzną iluzję radości.

łaskotanie dzieci
Freepik.com

#2 Łaskotanie jest potwierdzeniem dominacji

Podczas łaskotania dziecka, gdy wydaje Ci się, że świetnie się razem bawicie, ono toczy walkę o odzyskanie kontroli. Z oczywistych powodów maluch przegrywa ją, co może być dla niego upokarzające i pozostawiać nieprzyjemne wspomnienia na całe życie.

Według dr Richarda Alexandra, profesora biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Michigan, łaskotanie może być formą dominacji, a śmiech, który zostanie wywołany – ewolucyjnym sposobem wykazania uległości.

łaskotanie dzieci
Freepik.com

#3 Łaskotanie od wieków używano do torturowania ludzi

Podczas panowania dynastii Han w Chinach łaskotanie było sposobem torturowania szlachty. Była to szybka metoda, by ofiara straciła panowanie nad sobą. Ponadto, łaskotanie nie pozostawiło żadnych śladów, a łaskotany mógł stosunkowo szybko dojść do siebie. Takie techniki były popularne również w Japonii, gdzie wymyślono nawet specjalne określenie: kusuguri-zeme, co oznacza „bezlitosne łaskotanie”.

Vernon R. Wiehe z University of Kentucky przebadał 150 dorosłych, nad którymi w dzieciństwie znęcało się rodzeństwo. Wielu z nich zgłosiło łaskotanie jako rodzaj przemocy fizycznej. Poza tym stwierdzono, że łaskotanie może wywołać u ofiary ekstremalne reakcje fizjologiczne, tj. niekontrolowane oddawanie moczu, wymioty czy utrata przytomności z powodu problemów z oddychaniem.

wspólna zabawa
Freepik.com

#4 Łaskotanie może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych

Uważasz, że gdyby dziecku przeszkadzało łaskotanie, to od razu by Cię o tym poinformowało? Nic bardziej mylnego! Łaskotanie może powodować napady niekontrolowanego śmiechu, które trudno zatrzymać. Dziecko może więc nie być w stanie powiedzieć Ci, żebyś przestała.

Śmiech spowodowany ciągłym łaskotaniem może doprowadzić do problemów z oddychaniem i innych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Istnieje zatem ryzyko, że pozornie bezpieczna zabawa zakończy się jakimś nieszczęściem.

wspólna zabawa
Freepik.com

#5 Łaskotanie dzieci może powodować u nich traumę na całe życie

Łaskotanie wbrew czyjejś woli może powodować „wielki ból psychiczny”, który może utrzymywać się nawet przez całe życie. Maluch może stracić zaufanie do osoby, która poddawała go tego typu „pieszczotom”, a gdy dorośnie nie będzie potrafił się zrelaksować w pobliżu innych ludzi. Nawet podczas snu obok partnera mogą odczuwać wewnętrzny niepokój.

Patty Wipfler, ekspertka od rodzicielstwa oraz założycielka i dyrektor organizacji „Hand in Hand”, mówi, że „łaskotanie w dzieciństwie jest częstą przyczyną wyzwań emocjonalnych nawet u dorosłych”. Bowiem dla wielu z nich doświadczenie łaskotania było ich pierwszym bolesnym przeżyciem.

łaskotanie dzieci
Freepik.com

#6 Są lepsze sposoby powiedzenia „kocham Cię” swojemu dziecku niż łaskotanie

Rodzice zazwyczaj myślą, że wiedzą, co jest dobre dla ich dziecka, a z ich doświadczenia wynika, że ​​łaskotanie jest normalne. W końcu sami w dzieciństwie byli poddawani takim praktykom.

Jednak wiedząc, że istnieją lepsze sposoby na okazywanie czułości, lepiej unikać łaskotania. A jeśli z jakiegoś powodu chcesz to robić, to tylko i wyłącznie po uzyskaniu zgody przez dziecko (niektóre maluchy naprawdę to lubią ?).

łaskotanie dzieci
Freepik.com

10 wskazówek, jak być zabawnym rodzicem

Nie chce nikomu zabraniać tego typu zabaw z maluchami, tylko apelować o umiar i zdrowy rozsądek. Mam nadzieję, że następnym razem po prostu zastanowisz się, czy łaskotanie dzieci jest im potrzebne

Źródło: brightside.me | Fotografie: Freepik.com, Imgur.com
×