Kategorie HistorieMamaZdrowie

Mama trójki dzieci nagle straciła pamięć. Lekarze stwierdzili, że to reakcja obronna organizmu

Historia ta zdarzyła się Nowej Południowej Walii. Pewna mieszkająca tam mama straciła nagle pamięć. Ona i jej rodzina byli zupełnie przerażeni. Teraz bliscy robią wszystko, aby pomóc jej przypomnieć sobie przeszłość. Niestety nie jest to łatwe. Z medycznego punktu widzenia to, co przytrafiło się Cathy O’Brien było reakcją obronną jej organizmu.

Mama straciła nagle pamięć
facebook.com

Mama straciła nagle pamięć – jej bliscy byli przerażeni

Cathy O’Brien pochodzi z Nowej Południowej Walii. Kobieta ma 47 lat. W 2012 roku przytrafiło się jej coś zupełnie niespodziewanego. 47-latka przeszła załamanie nerwowe, a później zupełnie zapomniała swojego męża oraz dzieci. Wszyscy musieli przypominać jej codziennie, kim są. Andrew każdego ranka opowiadał jej, co się stało i dlaczego niczego nie pamięta. Wszystko zaczynało powoli wracać do normy. Niestety jednej nocy Cathy znów zapomniała o wszystkim. Jakiś czas temu udzieliła wywiadu dla magazynu „Fabulous Digital”. Wyznała, jak czuła się tego ranka, gdy o wszystkim zapomniała:

Gdy moje oczy powoli się otworzyły, zobaczyłam mężczyznę leżącego obok mnie. Z bijącym sercem wpatrywałam się w brodatego nieznajomego. Zauważywszy moją panikę, również się obudził

Wtedy Andrew starał się ją uspokoić. Podkreślał, że wszystko jest dobrze i że jest jej mężem. Od tej pory Cathy wciąż zapomina o swojej rodzinie. Wtedy uwierzyła mężowi, mimo że nie do końca wiedziała, co się dzieje. Po krótkiej rozmowie Andrew zaprowadził Cathy do kuchni. Tam znajdowała się tablica, na której wypisano nazwiska oraz daty i plany na każdy dzień. Później wskazał palcem i wytłumaczył jej po raz kolejny:

Dzisiaj jest poniedziałek i masz wizytę u lekarza. Nic nie pamiętasz, ale dziś jest 30 marca 2016 roku

Mama straciła nagle pamięć – to była reakcja obronna organizmu

Co właściwie stało się Cathy? Rok przed zapomnieniem wszystkiego kobieta trafiła do szpitala, gdyż przechodziła załamanie psychiczne. Jak się okazało, później jej mózg odłączył się od całej lewej strony ciała. Kobieta nie mogła nią w ogóle poruszać. Lekarz neurolog postawił w końcu diagnozę. Cathy cierpiała na chorobę nazywaną Functional Neurological Disorder (FND). Czym się charakteryzuje? Jest to stan, w którym chorzy odczuwają różnego rodzaju neurologiczne objawy – zaburzenia ruchowe czy czuciowe, a także osłabienie i omdlenia. Mogą też tracić pamięć. Mózg takiego pacjenta ma zupełnie normalną strukturę, ale działa w nieprawidłowy sposób. To zaburzenie może wynikać z jakiejś traumy przeżytej w przeszłości.

Cathy wyznała w rozmowie z mediami, że cały czas chodzi do psychologa, a kiedy budzi się rano, jest zupełnie zdezorientowana, ale robi wszystko, aby pokonać swoją chorobę. Pomagają jej w tym najbliżsi. 47-latka codziennie przed pójściem spać spisuje notatki, a jej córki – Charlotte i Lily – pomagają jej w porannych obowiązkach ciągle opowiadając jej o przeszłości.

Straciła nagle pamięć
facebook.com
Źródła: www.thatslife.com.au
[mashshare]