Kategorie DzieckoMamaNewsyPsychologia

Matki trójki dzieci są bardziej zestresowane niż matki, które mają ich dwa razy tyle

Jakiś czas temu pisałam o badaniach przeprowadzonych przez serwis „Today” dotyczący stresu u kobiet. Wynikało z nich, że mężowie bardziej je stresują niż dzieci. Okazuje się, że przeanalizowano również, jak liczba potomstwa wpływa na nastrój kobiety. Wniosek jest zaskakujący: matki trójki dzieci są bardziej zestresowane niż panie, które mają ich dwa razy tyle…

matki trójki dzieci
Freepik.com

Matki trójki dzieci są bardziej zestresowane niż kobiety posiadające więcej potomstwa

Według sondażu „Today” przeprowadzonego wśród ok. 7 000 amerykańskich matek wynika, że matki trójki dzieci stresują się bardziej niż matki jednego lub dwóch maluchów. Mało tego, ich poziom stresu jest wyższy niż w przypadku matek czworga bądź większej liczby potomstwa.

Wiele wskazuje na to, że macierzyństwo jest trudne tylko przy trójce dzieci, a później wydaje się nieco łatwiejsze. W związku z tym rodzice, tacy jak np. książę William i księżna Kate, powinni pomyśleć nad powiększeniem rodziny lub przynajmniej nauczyć się jakiś technik relaksacyjnych, redukujących stres ?.

matki trójki dzieci
Instagram.com

Byłoby łatwiej, gdyby wraz z pojawianiem się na świecie nowego członka rodziny, matkom rosły dodatkowe ręce

Jill Smokler, autorka „Motherhood Comes Naturally (And Other Vicious Lies)” ma troje dzieci i całkowicie zgadza się, że jest to najbardziej stresująca liczba, jeśli chodzi o potomstwo.

Twierdzi, że o ile „przejście z jednego dziecka do dwójki” było łatwe, to pojawienie się trzeciego malucha wywróciło jej życie do góry nogami. Czuła, że nie może tej gromadki sama ogarnąć.

Przechodząc przez ulicę i nie mogąc fizycznie trzymać wszystkich dzieci za ręce, stwierdziłam, że jestem niezwykle zestresowana.

matki trójki dzieci
Freepik.com

„Nie ma wystarczająco dużo miejsca na perfekcjonizm…”

Z kolei dr Janet Taylor, psychiatra w Nowym Jorku, mówi, że stres matki jest problemem, który widzi codziennie w swojej praktyce zawodowej. Jak tłumaczy:

Mamy są świadome faktu, że nie mają czasu na zaspokojenie własnych potrzeb. Czasami muszą zapomnieć o czytaniu książek, ćwiczeniach lub jakimś hobby. Niektóre matki ledwo mają czas na prysznic…

Taylor potwierdza jednak tezę, że ​​posiadanie czwórki dzieci (w tym bliźniaków) było dla niej mniej stresujące niż, gdy miała „tylko” trójkę. Wspomina, że gdy została mamą czwartego maluszka, przestała zawracać sobie głowę m.in. obsesyjnym zakrywaniem wszystkich gniazdek wtyczkami.

Po prostu w Twojej głowie nie ma wystarczająco dużo miejsca na perfekcjonizm, gdy posiadasz czworo lub więcej dzieci

potomstwo
Freepik.com

Im więcej masz dzieci, tym bardziej jesteś pewna swoich umiejętności rodzicielskich

Wraz z każdym nowym członkiem rodziny Twoje doświadczenie w macierzyństwie zwiększa się. A wraz z nim świadomość tego, że gdy czasem nie umyjesz podłogi albo nie ugotujesz obiadu, to świat się nie zawali.

Dzieciom nic złego się nie stanie, gdy czasem nieco odpuścisz.

wielodzietność

Czy matki trójki dzieci są najbardziej zestresowane? Czy Ty też zaczęłaś mieć luźniejsze podejście do macierzyństwa dopiero po urodzeniu czwartego dziecka? Podziel się swoim doświadczeniem ?

Źródła: www.today.com
Fotografie: Freepik.com, Instagram.com
×