Mózg kobiety po porodzie się zmienia. Dzieje się tak nie bez powodu
Ciąża, poród i macierzyństwo to procesy, które towarzyszą nam od zarania dziejów. Mimo to, nadal nie są do końca poznane, chociaż naukowcy wciąż się nimi zajmują. Analizowali m.in. jak zachowuje się dziecko w łonie palącej matki. Badano również, jak mózg kobiety zmienia się po porodzie. Wyniki pewnie Cię zaskoczą. Warto jednak je znać i zastanowić się, z czego one wynikają.
Ciąża i poród wiążą się ze zmianami w ciele matki, których nie zniwelują ćwiczenia i dieta
Należy liczyć się z tym, że pomimo najszczerszych chęci i ogromnego samozaparcia Twoje ciało nigdy już nie będzie takie, jak wcześniej. Ciąża bowiem przynosi duże zmiany w ciele kobiety. Pozostawia za sobą trwałe ślady, takie jak rozstępy, inną masę ciała itp.
Organizm przyszłej matki jest wystawiony na próbę, gdy nosi pod sercem nowe życie. I nigdy całkowicie nie wraca do stanu sprzed ciąży. Jeśli udało Ci się zrzucić zbędne kilogramy po porodzie albo zaczęłaś zdrowiej się odżywiać i uprawiać jakiś sport, pewnie jesteś teraz oburzona.
Wydaje Ci się, że wyglądasz lepiej niż 10 lat temu. Jasne! To nie ulega wątpliwości, że odpowiednia dieta i aktywność fizyczna zawsze będą prowadzić do pięknej sylwetki, nawet po urodzeniu trójki dzieci.
Pozorny powrót do formy sprzed ciąży
Chodzi jednak o to, że intensywne ćwiczenia i utrata masy ciała mogą tylko poprawić wygląd zewnętrzny. Możesz wyglądać tak jak przedtem (albo i lepiej), ale Twoja macica, już nigdy nie wróci do formy sprzed ciąży.
Ponadto, ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie wykazały, że również mózg kobiety znacznie zmienia się w okresie ciąży.
Mózg kobiety po porodzie – opis badania naukowego
Badanie obejmowało 25 matek, które urodziły swoje pierwsze dziecko oraz ich 19-stu partnerów, a także grupę kontrolną składającą się z 20-tu kobiet, które nigdy nie były w ciąży oraz ich 17-tu partnerów.
Podczas pięcioletnich badań uczestnicy eksperymentu byli stale monitorowani. Każdy z nich przechodził badanie głowy rezonansem magnetycznym (MRI), również kobiety z grupy kontrolnej, które później zaszły w ciąże. Badania mózgu kontynuowano również po urodzeniu przez nie dzieci.
Wyniki wykazały wyraźną różnicę w mózgach świeżo upieczonych mam
W porównaniu z mężczyznami, który zostali po raz pierwszy ojcami oraz przyrównując wyniki grupy kontrolnej.
Wystąpiła znaczna utrata objętości istoty szarej w przyśrodkowej i tylnej korze mózgu, a także w korze przedczołowej i jej płacie skroniowym. To części mózgu, które są odpowiedzialne za kontakty społeczne, inteligencję emocjonalną oraz empatię.
Matki tracą objętość kory mózgowej, aby przystosować się do macierzyństwa
Chociaż sformułowanie „utrata objętości kory mózgowej” brzmi źle, w rzeczywistości wcale tak nie jest.
Współautor badania, Elseline Hoekzema mówi, że:
utrata objętości istoty szarej nie musi przekładać się na zmniejszenie sprawności mózgu. Czasem mniej znaczy więcej.
Taki proces może być postrzegany jako sygnał ostrzegawczy dla mózgu, aby dostroić te obszary i ułatwić ich funkcjonowanie oraz przystosowanie się do roli matki.
Podobny proces, w trakcie którego ciało oraz mózg przechodzą zmiany i uwalniają duże ilości hormonów, takich jak estrogen oraz progesteron, zachodzi podczas okresu dojrzewania
Możliwe, że mózg świeżo upieczonej matki osiąga kolejny poziom dojrzewania potrzebny do prawidłowej opieki nad dzieckiem.
W badaniu uwzględniono także matki, które wymagały uprzedniego leczenia bezpłodności. Okazało się, że zmiany w ich mózgach były niemal identyczne, jak w przypadku kobiet niemających problemów z zajściem w ciążę.
Zmiany w mózgu kobiety po porodzie utrzymują się przez co najmniej 2 lata
Z badań wynika również, że struktura mózgu kobiety, która zmienia się po urodzeniu przez nią dziecka trwa przez co najmniej 2 lata (póżniej zakończono eksperyment). Konieczne jest jednak przeprowadzenie dalszych badań, aby zobaczyć, jak długo te zmiany mogą trwać.
Póki co, naukowcy stworzyli algorytmy, które mają możliwość rozróżnienia kobiety, która rodziła od takiej, która nigdy nie była w ciąży
Korzystali ze specjalistycznych programów komputerowych oraz skali służącej do oceny przywiązania matki do noworodka, a także opierali się na skalowaniu objętości istoty szarej mózgu.
Według przeprowadzonych analiz, matki, które miały największą utratę kory mózgowej, jednocześnie posiadały najwyższy współczynnik przywiązania do swoich noworodków.