Żadna ciąża nie przebiega w 100% bezproblemowo. Każda kobieta spodziewająca się dzidziusia doświadcza różnego typu dolegliwości. Na początku są to zazwyczaj mdłości, senność i huśtawka nastrojów. Później również ból, np. w okolicy odcinka krzyżowego kręgosłupa albo spojenia łonowego. Zazwyczaj są one niegroźne i „typowe”. Jednak wystąpić mogą również niepokojące objawy w ciąży, których nie wolno bagatelizować. Dowiedz się, kiedy powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza.

Niepokojące objawy w ciąży
Jeśli któryś z poniższych objawów wystąpi u Ciebie, natychmiast udaj się do lekarza!
1. Obfite krwawienie albo krwawienie, któremu towarzyszą skurcze lub silny ból w dolnej części podbrzusza.
2. Silny i nieustępujący ból w środkowej albo bocznej części podbrzusza (nawet jeśli nie wystąpiło krwawienie).
3. Nagłe uczucie pragnienia, zmniejszenie oddawania moczu lub trwający przez cały dzień bezmocz.
4. Krew w moczu bądź krwista biegunka (również, gdy w stolcu występuje „tylko” śluz, a biegunki są częstsze niż trzy razy dziennie).
5. Ból lub uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu, zwłaszcza jeśli masz gorączkę, dreszcze i/lub ból pleców.
6. Gorączka powyżej 38,5°C i dreszcze (szczególnie, gdy występują bez objawów grypy lub przeziębienia).
7. Narastające obrzęki dłoni, twarzy, powiek i towarzyszący temu ból oraz zawroty głowy.
8. Zaburzenia widzenia (zamazany obraz i/lub podwójne widzenia) trwające dłużej niż kilka minut.
9. Omdlenia i zawroty głowy (niewynikające, np. ze zbyt szybkiego poruszania się w zaawansowanej ciąży, czy szybkiego wstania z łóżka).
10. Silny ból głowy albo trwający ponad 3 godziny.
11. Silne nudności i wymioty (gdy są zbyt częste albo występujące w drugim bądź trzecim trymestrze ciąży, chociaż wcześniej Ci nie dokuczały).
12. Nagły znaczny przyrost masy ciała, niewynikający, np. z przejedzenia.
13. Swędzenie całego ciała – zwłaszcza, gdy towarzyszy temu oddawanie ciemniejszego moczu, jasnych stolców albo z zażółceniem skóry i białek oczu.

Inne niepokojące objawy w ciąży
Może się również zdarzyć, że żaden z powyższych opisanych wyżej objawów nie pojawi się, a mimo to będziesz czuła się wyjątkowo zmęczona bądź obolała. Jeśli nie jest to wynikiem długiej podróży albo nieprzespanej nocy, a dolegliwości trwają dłużej niż dwa dni, również nie powinnaś odkładać wizyty u swojego lekarza „na później”.
Chociaż istnieje szansa, że to tylko urok Twojej ciąży, to ginekolog powinien wykluczyć ewentualne choroby, stany zapalne czy chociażby niedokrwistość.
