×

Olej z czarnuszki na alergię. Działa tak dobrze, jak niektóre leki z apteki!

Olej z czarnuszki na alergię to bardzo dobry pomysł. Te niepozorne czarne nasionka posiadają w sobie ogrom aktywnych substancji, dzięki czemu maja działanie prozdrowotne i znajdują szerokie działanie lecznicze. W tym właśnie alergii.

Co zawiera olej z czarnuszki?

Jak już wspomniałam olej z nasion czarnuszki ma w sobie wiele aktywnych substancji. Do najważniejszych należą nienasycone kwasy tłuszczowe, które stanowią aż 85% jego składu (oleinowy, alfa-linolowy, eikozadienowy, palmitynowy, linolowy o własnościach antyoksydacyjnych, a także nasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i fitosterole. Dodatkowo w jego składzie odnajdziemy flawonoidy i saponiny. Jest też bogaty w witaminy – A, E, F, B1, B3, B6 i biotynę oraz w biopierwiastki takie jak magnez, wapń, żelazo, sód, potas, cynk, selen.

Olej z czarnuszki na alergię

Olej z czarnuszki doskonale sprawdza się w walce z alergią i w łagodzeniu jej skutków. Pomaga np. przy katarze siennym, uczuleniu na roztocza, a nawet przy astmie. Prawda jest taka, że czarnuszka jest jednym z najbardziej przebadanych i uznanych naturalnych sposobów w walce z powyższymi przypadłościami. W badaniach klinicznych przodują kraje arabskie. Wykazano w nich, że stosowanie oleju z czarnuszki istotnie zmniejszyło objawy kliniczne u pacjentów, którzy są uczuleni na pyłki roślin. Z kolei u chorych na astmę zaobserwowano poprawę wydolności płuc, a nawet i ustanie świszczącego oddechu.

Olej z czarnuszki skuteczny jest też w terapii alergii skórnych oraz atopowego zapalenia skóry. Wszystko dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym, w które jest bogaty. Zmiękczają one skórę, z kolei inne zawarte w nim składniki wspomagają regenerację naskórka.

Ważne jest tylko jedno – systematyczne, codzienne stosowanie. Pierwsze zmniejszenie objawów udało się zauważyć już po kilkunastu dniach, jednak w wielu przypadkach potrzeba było odrobinę więcej czasu. Istotne jest też to, że badania kliniczne wykazały, iż dzieci znacznie szybciej reagują na terapię olejem z czarnuszki niż dorośli!

Dlaczego olej z czarnuszki jest tak na alergie?

W oleju z czarnuszki występują składniki aktywne takie jak tymochinon i nigellon. Pierwszy z nich ma silne działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne. To jeszcze nie wszystko, blokuje także wydzielanie histamin – białek, które powodują reakcje alergiczne. Siłę jego działania często porównuje się do działania cetyryzyny – popularnego leku na alergię.

Badania kliniczne przeprowadzone na oleju z czarnuszki i jego skuteczności w walce z alergią wykazały też, że olejek eteryczny, który jest obecny w nasionach czarnuszki, potrafi hamować hamuje kurczliwość tchawicy, a sterol oraz beta sitosterol działają obkurczająco na śluzówkę.

Jakie dawki oleju z czarnuszki podawać?

Warto zaznaczyć, że warto spożywać olej z czarnuszki przy posiłku. Dzięki temu uda nam się uniknąć nieprzyjemnego odbijania.

Najlepiej robić to w następujących dawkach:

  • dzieci powyżej 12 miesięcy – 1/4 łyżeczki dziennie
  • maluchy 2-4 lata – 1/2 łyżeczki dziennie
  • dzieciaki powyżej 5 lat – 1 łyżeczka dziennie
  • dorośli – 1 łyżka dziennie

Z kolei w przypadku  problemów ze skórą pożądane efekty przyniesie dwukrotne smarowanie zmian na skórze w ciągu dnia.

Jako że jestem alergikiem na pyłki, skusiłam się na terapię olejem z czarnuszki i powiem Wam jedno – naprawdę działa!

Źródła: www.medonet.pl, dziecisawazne.pl, zdrowepasje.pl
Fotografie: www.pexels.com