Kategorie Niemowlę

Jedne rodzą się łyse, inne z lokami. Dlaczego nie każda główka noworodka jest owłosiona?

Czy Twój mały skarb przyszedł na świat łysy jak kolano, czy może jego malutka główka była pokryta mnóstwem włosów? Pewnie dobrze pamiętasz ten dzień, a później komentarze rodziny i znajomych. Być może zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego owłosiona główka noworodka to nie standard? Koniec z domysłami, wyjawię Ci tę „tajemnicę” – powód, dla którego istnieją takie rozbieżności.

owłosiona główka noworodka
Instagram.com

Od czego zależy owłosiona główka noworodka?

Typ i kolor włosów Twojego maleństwa zależy od genów obojga rodziców. Szanse, że Twoje dziecko będzie posiadać proste, grube i zdrowe blond włosy są naprawdę duże, jeśli Ty też takie posiadasz!

Jeżeli Twój partner ma cienkie, kręcone pukle, a Ty masz proste, gęste włosy, Twoje dziecko przejmie cechy jednego z Was…

owłosiona główka noworodka
Pixabay.com

Dziedziczenie koloru i struktury włosów jest wręcz regułą wśród większości niemowląt, ale istnieją pewne wyjątki

Nie zdziw się, jeśli Twoje dziecko będzie blondynem lub blondynką, a Ty nie jesteś!

Niezależnie od tego z jakimi włosami urodzi się Twoje dziecko, miej na uwadze, że najprawdopodobniej zmienią się one w ciągu kilku pierwszych miesięcy jego życia.

Noworodki „zrzucają” włosy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po urodzeniu. To zupełnie normalne. Nowo odrastające włosy pojawiają się w wieku 9-12 miesięcy i będą wyraźnie różnić się od poprzednich.

owłosiona główka noworodka
Pixabay.com

Ciążowe przesądy

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak Twoje dziecko będzie wyglądać? Czy będzie prawie łyse lub zaskoczy wszystkich bujną czupryną? Istnieje pewien przesąd, który może pomóc rozwikłać Ci tę zagadkę.

Mówi on, że ​​kobieta w ciąży doświadczająca częstej zgagi najprawdopodobniej urodzi noworodka z burzą włosów na główce.

Co ciekawe, badania pod kierownictwem Janet Ann DiPietro z 2006 r. wydają się potwierdzać to założenie. Według naukowców istnieje korelacja pomiędzy częstą zgagą w ciąży a dużym owłosieniem główki noworodka.

owłosiona główka noworodka
Instagram.com

Ja nie miałam zbyt dużych dolegliwości związanych ze zgagą i faktycznie, moje maleństwo urodziło się z małą ilością włosów na głowie. A jak to było w Waszym przypadku??

Źródło: curejoy.com | Fotografie: Instagram.com, Pixabay.com
×