×

Pierwsze objawy ciąży. Twoje ciało da Ci o niej znać szybciej niż test z apteki

Wydaje Ci się, że możesz być w ciąży, bo podczas ostatnich miłosnych uniesień nie zabezpieczyłaś się? A może właśnie staracie się z mężem o potomstwo? Bez względu na sytuację, często w takich momentach robione są absurdalne testy ciążowe, które z łatwością można znaleźć w Internecie, albo wykonywane są testy apteczne, ale… zbyt wcześnie. Jeśli nawet doszło do zapłodnienia, to nie zobaczysz dwóch kreseczek dzień czy dwa po stosunku! Warto jednak zacząć obserwować swoje ciało, które może dawać pierwsze objawy ciąży bardzo wcześnie.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Już w pierwszych dniach od zapłodnienia w Twoim organizmie dzieje się prawdziwa rewolucja. Jednak oznaki ciąży na ogół nie są jeszcze wtedy dostrzegalne. Dopiero od 2 tygodnia ciąży, kobiece ciało wysyła wyraźniejsze sygnały świadczące o tym wyjątkowym stanie. Można je łatwo przeoczyć, bo zwykle na początku są niewielkie i subtelne.

Niektóre kobiety nie mają żadnych symptomów ciąży podczas pierwszego miesiąca jej trwania, u większości pojawiają się one dopiero po ok. 4-6 tygodniach. Największe nasilenie objawów obserwuje się jednak pod koniec pierwszego trymestru, czyli ok. 9-12 tygodnia ciąży.

Jakie są pierwsze objawy ciąży, które organizm wysyła już od momentu implantacji zarodka?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się po ok. 7-10 dniach od zapłodnienia, ale często ignorowane przez przyszłe mamy. Dzieje się tak, ponieważ niektóre symptomy przypominają m.in. zatrucie pokarmowe bądź grypę.

Z kolei, kobiety starające się o dziecko czasami nadinterpretują pewne objawy chorobowe, bo bardzo chciałyby, aby okazały się one zwiastunem ciąży.

#1 Zmiany nastroju

Huśtawki nastrojów, to jeden z wczesnych oznak zwiastujących ciążę. Przez burzę hormonów stajesz się rozdrażniona i masz ochotę płakać, z drugiej strony szybko popadasz w złość, by za chwilę skakać z radości.

Podobne symptomy można u niektórych kobiet zauważyć przed okresem – wtedy mówimy o zespole napięcia przedmiesiączkowego, tzw. PMS-ie. Czy tym razem, wahania nastroju i chęć przebywania w samotności, to zwiastun ciąży? Możliwe, bowiem pierwsze objawy ciąży z tym związane są spowodowane działaniem progesteronu. Umożliwia on zagnieżdżenie się zapłodnionego zarodka w macicy oraz utrzymanie ciąży, ale jednocześnie zaburza równowagę emocjonalną przyszłej mamy.

#2 Ciągłe zmęczenie i senność

Jeżeli cierpisz na chroniczne zmęczenie – możesz być w ciąży. Objaw ten związany jest ze zmianami, jakie zachodzą w kobiecym ciele, przygotowującym się do noszenia dziecka przez 9 miesięcy.

Przyczyną tego jest również progesteron, który spowalnia trawienie, powoduje mdłości i obniża ciśnienie krwi. Jego gwałtowny wzrost w organizmie przyszłej mamy powoduje senność, która może wynikać także z wycieńczenia ciężarnej nudnościami i wymiotami.

#3 Tkliwe, a nawet bolące piersi

Już w pierwszym tygodniu ciąży, piersi mogą się nieco powiększyć, być nabrzmiałe i tkliwe. Zmiana poziomu hormonów, która to powoduje często mylona jest z objawami zbliżającej się miesiączki.

Jednak u kobiet spodziewających się dziecka, ból piersi (które z każdym tygodniem będą coraz większe) może występować nawet przy delikatnym dotyku, a otoczka brodawki sutkowej zacznie ciemnieć.

Ponadto, biust robi się coraz lepiej ukrwiony, widać na nim żyłki spowodowane rozszerzającymi się naczyniami krwionośnymi, które prześwitują przez cienką skórę.

#4 Bóle brzucha i zaparcia

Jednym z pierwszych objawów ciąży może być ból brzucha bądź podbrzusza. Przypomina on nieco dolegliwości związane z miesiączkowaniem. Często występują też wzdęcia i zaparcia. Wszystko przez podwyższony poziom progesteronu, który w czasie ciąży jest przyczyną również spowolnionego metabolizmu.

#5 Krwawienie implantacyjne zamiast miesiączki

Krwawienie związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy pojawia się zwykle ok. 10 dnia po jego zapłodnieniu. U kobiety mającej regularne 28 dniowe cykle, licząc że do zapłodnienia doszło w momencie owulacji – 14 dnia cyklu, plamienie świadczące o ciąży może wystąpić w okolicach 24 dnia cyklu, czyli przed spodziewaną miesiączką.

Statystycznie tylko 30% kobiet doświadcza plamienia związanego z krwawieniem implantacyjnym, albo tylko tyle je zauważa. Bowiem bardzo często mylone jest ono z okresem, który w tym czasie powinien się u kobiety pojawić.

Najbardziej charakterystyczny objaw we wczesnej ciąży, to zanik miesiączki, który jest naturalnym skutkiem zapłodnienia, ale kobiety, które miesiączkują nieregularnie, mogą długo nie być świadome, że zostaną matkami.

Nie zawsze plamienie czy skąpa i nietypowa miesiączka związane są z prawidłowym zagnieżdżeniem zarodka. Mogą to być również objawy ciąży pozamacicznej oraz poronienia. Dlatego, najlepiej skonsultować to z ginekologiem

#6 Zwiększony apetyt albo jego brak

Często w pierwszych tygodniach ciąży pojawia się wzmożone łaknienie, prawdopodobnie spowodowane zmianami w gospodarce hormonalnej. Nie jest to jednak reguła, ponieważ część kobiet spodziewających się dziecka nie tylko nie ma wilczego apetytu, ale wręcz może w ogóle nie czuć głodu.

Mówi się też dużo o „ciążowych zachciankach” i dziwnych połączeniach, takich jak ogórki kiszone z lodami, śledzie z czekoladą itd. (chociaż mam wrażenie, że to bardziej stereotyp niż prawda). Jedno jest pewne – odczuwanie apetytu i smaku, to sprawa bardzo indywidualna.

Niektóre kobiety mogą odczuwać niechęć do swoich ulubionych dań i/lub będą częściej sięgać po smaki, które przed ciążą nie przypadły im do gustu.

#7 Wrażliwość na zapachy

Na wczesnym etapie ciąży możemy mówić o nadwrażliwości wszystkich zmysłów, w tym również powonienia. Kobiety spodziewające się potomstwa są bowiem wrażliwe na niektóre zapachy, np. dym z papierosów, zapach kawy, kosmetyków i perfum.

Nawet te lubiane i znajome mogą wywoływać mdłości, zawroty głowy i ogólną niechęć.

#8 „Poranne” mdłości i wymioty

Objawy, które trudno przeoczyć, (ponieważ są szczególnie uciążliwe) to mdłości i wymioty. Pojawiają się one zazwyczaj około 3 tygodnia po poczęciu ze względu na zwiększenie poziomu progesteronu i estrogenu.

Za te dolegliwości odpowiedzialne jest również wysokie stężenie hormonu hCG, które wzrasta równomiernie przez pierwsze 14-16 tygodni ciąży, a następnie zaczyna stopniowo opadać. To wtedy nudności najczęściej mijają, ale nie jest to reguła, ponieważ niektóre ciężarne skarżą się na mdłości aż do porodu!

Co ciekawe, „poranne mdłości” mogą występować także wieczorem i częściej dotyczą kobiet, które są w ciąży po raz pierwszy.

#9 Zawroty głowy i omdlenia

Gdy dochodzi do zapłodnienia, rozszerzają się naczynia krwionośne i następują zmiany w układzie krążenia kobiety. Krew płynie sprawniej do płodu, ale jednocześnie obniża się ciśnienie krwi matki. W związku z tym, mniej krwi dociera do jej mózgu, co może objawiać się zawrotami głowy i omdleniami.

Często przyczyną zawrotów głowy są też nieprawidłowe nawyki żywieniowe i nieregularne spożywanie posiłków, przez co może dojść do gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi, objawiającego się nagłym osłabieniem.

Oprócz najbardziej typowych pierwszych objawów ciąży u niektórych kobiet mogą się również pojawić te mniej popularne, jak ból głowy, chrapanie, ślinotok, zapchany nos, czy ciemne plamki na skórze.

Pamiętaj, że pierwsze objawy ciąży, to sprawa bardzo indywidualna. U różnych kobiet mogą one wyglądać nieco inaczej i objawiać się w różnym tempie

Monika

Gdy zostałam mamą, spełniło się jedno z moich największych marzeń.

Jednak początki macierzyństwa były dla mnie trudne, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest wsparcie i konkretna pomoc na początku tej wyjątkowej drogi.

Chciałabym dostarczać Ci rzetelne informacje na temat ciąży, rozwoju niemowląt i dzieci. Pokazywać zabawne zdjęcia, przytaczać wzruszające historie. Razem z Tobą tworzyć serwis MegaMamy, bo właśnie takie jesteśmy...

[M]łode, przynajmniej duchem.
[E]lokwentne, gdy się wyśpimy.
[G]odne podziwu i wyjątkowe.
[A]trakcyjne, zwłaszcza dla swych dzieci.

Po prostu MEGA! ?

Może Cię zainteresować