Kategorie NiemowlęPoradyZdrowie

4 proste wskazówki, które pomogą Ci uniknąć płaskiej główki u niemowlaka

Zastanawiasz się, czy zawijanie niemowląt jest dla nich dobre? Jaka metoda usypiania jest najskuteczniejsza? Jednocześnie przeraża Cię płaska głowa u niemowlaka i martwisz się, że Twoje dziecko może mieć zniekształconą czaszkę? Nic dziwnego, ponieważ czaszka noworodka jest bardzo miękka i plastyczna. To sprawia, że każdy długotrwały ucisk, nawet na małym jej obszarze, może spowodować spłaszczenie. Sprawdź, jak temu zapobiec!

płaska głowa u niemowlaka
Freepik.com

Płaska głowa u niemowlaka

Zespół płaskiej głowy, inaczej plagiocefalia, to rodzaj deformacji główki niemowlaka, do którego dochodzi najczęściej przez spanie dziecka na plecach lub w jednej pozycji. Łatwo zapobiec tej nieestetycznej deformacji, dzięki zastosowaniu się do kilku prostych porad.

plagiocefalia
Freepik.com

Oto 4 sposoby, które pomogą Ci zapobiec spłaszczeniu główki u niemowlaka:

#1 Zmieniaj pozycję główki maleństwa

Zawsze bezpieczniej jest, aby dziecko spało na plecach, ponieważ może wtedy swobodnie oddychać. Należy jednak pamiętać, że w takim ułożeniu głowa jest zwracana zazwyczaj w jednym kierunku.

Należy zatem obserwować niemowlaka i często zmieniać pozycję jego głowy. To pomoże uniknąć nacisku na jedną stronę miękkiej czaszki. Zazwyczaj malutkie dziecko spędza dużo czasu na spaniu, więc jeśli główka zawsze leży na tej samej stronie, nie kształtuje się symetrycznie.

plagiocefalia
Freepik.com

#2 Zmieniaj układ interesujących niemowlaka rzeczy

Ogólnie rzecz biorąc, jasne kolory, okna, drzwi, zasłony, zabawki i inne ruchome obiekty interesują dziecko. Jeśli za każdym razem wykazuje ono preferencję do patrzenia w określonym kierunku, zmieniaj układ obiektów w pomieszczeniu.

W ten sposób można stymulować ruch główki w przeciwnym kierunku, co daje większe szanse na idealnie ukształtowaną potylicę dziecka.

płaska głowa u niemowlaka
Freepik.com

#3 Kładź codziennie bobaska na brzuszku. To ważne!

Pozwól maluszkowi leżeć na brzuchu. Najlepiej na twardej i płaskiej powierzchni przez co najmniej 10-15 minut dziennie. Jednak zawsze pod ścisłym nadzorem!

Ta pozycja jest ważna, ponieważ stymuluje dziecko do podnoszenia główki, pomaga wzmocnić mięśnie szyi i minimalizuje czas spędzony na plecach. Alternatywą jest również częste noszenie niemowlaczka na rękach. 

płaska głowa u niemowlaka
Freepik.com

#4 Monitoruj pozycję, w której śpi dziecko

Kontroluj pozycję niemowlaka podczas snu. Jeśli pomimo poprawiania jego główki i zmieniania układu rzeczy w pokoju, dziecko za każdym razem chce spać z głową w tym samym kierunku, natychmiast skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.

Może on zadecydować o skierowaniu maluszka do fizjoterapeuty, a nawet zalecić zakładanie kasku do formowania czaszki. Pamiętaj jednak, że używanie takiego kasku bez konsultacji ze specjalistą jest niebezpieczne!

płaska głowa u niemowlaka
Imgur.com

Płaska głowa u niemowlaka to problem, któremu można zapobiegać. Wystarczy, że będziesz zwracała uwagę na powyższe rzeczy.

Źródło: curejoy.com | Fotografie: curejoy.com | Miniatura wpisu: Freepik.com
Fotografie: Freepik.com (miniatura wpisu), Freepik.com, Imgur.com
×