Kategorie Ciąża i poródZdrowie

Oto, jak zmienia się płodność u kobiet i u mężczyzn w ciągu całego cyklu życia

Kiedy na świecie pojawia się dziewczynka, posiada w jajnikach około 2 milionów komórek jajowych. Później ulegają one stopniowej degradacji. Chłopiec z kolei w łonie matki może mieć erekcję, ale nie posiada jeszcze plemników. Cóż, płodność kobiety i mężczyzny już w fazie embrionalnej wygląda zupełnie inaczej, a także zmienia się w inny sposób w ciagu całego cyklu życia.

plemniki
Imgur.com

Płodność kobiety

Komórki jajowe są wytwarzane podczas rozwoju płodu. Około 20. tygodnia ciąży dziewczynka może mieć ich aż pięć milionów! W trakcie dojrzewania niektóre z nich będą ulegać degradacji. Nawet po tym procesie dziewczętom zostaje około 300 000 lub więcej komórek jajowych.

Każdego miesiąca hormony ciała stymulują kilkanaście jajeczek do dojrzewania, ale zwyczajowo tylko jedno z nich jest uwalniane. Dojrzała komórka jajowa zmienia położenie i wędruje do macicy, gdzie czeka około 24 godzin na przybycie plemników. Pozostałe komórki jajowe, które nie zostaną uwolnione, obumierają.

Szacuje się, że w trakcie całego okresu rozrodczego kobiety tylko 450 jajeczek nadaje się do poczęcia dziecka. W przeciwieństwie do męskich plemników, z czasem liczba komórek jajowych maleje. Spadająca liczba jajeczek ostatecznie powoduje menopauzę u kobiet.

płodność kobiety i mężczyzny
Imgur.com

Co się dzieje w ciałach 20-latek?

W tym wieku kobiety mają już „tylko” około 100 000 – 200 000 jajeczek. Gdzie są te miliony? Nie martw się, pozostałe komórki jajowe są wysokiej jakości i wystarczająco dobre, aby zajść w ciążę.

Są to najlepsze lata reprodukcyjne dla kobiety, gdyż posiada 75-procentową szansę na poczęcie w ciągu 1 roku prób. Pod koniec drugiej dekady życia płodność zaczyna spada.

płodność kobiety i mężczyzny
Imgur.com

Co się dzieje w trzeciej dekadzie życia kobiety?

Ilość komórek jajowych maleje wraz z wiekiem. Kobiety tracą ich około 1 000 podczas jednego cyklu. Po osiągnięciu późnych lat 30-tych jakość komórek staje się problemem.

Jajeczka mogą wykazywać problemy chromosomalne. Szanse na zajście w ciążę w ciągu jednego roku prób maleje do 54%. W tym wieku ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z wadą genetyczną jest znacznie większe.

płodność kobiety i mężczyzny
Imgur.com

Co się dzieje po ukończeniu 40. roku życia przez kobietę?

Gdy kobiety kończą 40 lat, ich niepłodność szybko wzrasta. Komórki jajowe ulegają degradacji, a ich kondycja jest często stosunkowo słaba. W tym wieku istnieje również duża szansa na poczęcie dziecka z zespołem Downa.

Kiedy w organizmie kobiety pozostanie około 15 000 komórek jajowych, zaczyna się proces przekwitania.

płodność kobiety i mężczyzny
Imgur.com

Zegar biologiczny i płodność mężczyzny

U mężczyzn nie jest to tak skomplikowane. Są oni zdolni do stałego uzupełniania zapasów spermy. Jednak niezdrowy styl życia nie idzie w parze z jakością plemników, a nawet może powodować bezpłodność.

Nałóg alkoholowy, palenie papierosów lub zażywanie narkotyków może wpływać na ilość i jakość nasienia. Już w wieku 30 lat mężczyźni mogą wytwarzać nieprawidłowo ukształtowane plemniki, co z kolei może powodować problemy genetyczne u noworodka.

Ponadto, nowe badania wykazały, że plemniki są podatne na uszkodzenie wywołane nowoczesną technologią bezprzewodową. Pomimo spadku płodności mężczyźni nadal mogą płodzić dzieci, nawet do 70. roku życia!

płodność kobiety i mężczyzny
Imgur.com

Płodność kobiety i mężczyzny, to zupełnie różne bajki. Jednak stanowią doskonałe połączenie, bez którego już dawno byśmy wyginęli ?

Źródło: curejoy.com | Fotografie: curejoy.com
Fotografie: Imgur.com
[mashshare]