×

Rozwój mózgu w życiu płodowym zależy od płci dziecka. Jest wiele różnic

Mózg człowieka funkcjonuje w sposób złożony, a jego rozwój przebiega inaczej u dziewczynek, a inaczej u chłopców. Płeć kształtuje się w 6-7. tygodniu ciąży. Wtedy mózg płodu zaczyna się zmieniać według wzorca płci, o czym decydują geny. Rozwój mózgu w życiu płodowym jest zależny od płci dziecka. I chociaż nadal nie poznano w pełni, jak on działa, to różnice są zauważalne i to na bardzo wczesnym etapie naszego istnienia.

Rozwój mózgu w życiu płodowym – różnice zależne od płci dziecka

W ciągu pierwszych 3 miesięcy życia prenatalnego mózg chłopców rozwija się nieznacznie szybciej niż ma to miejsce u dziewczynek. Móżdżek, czyli część mózgu odpowiedzialna za ruch i koordynację, rośnie o 8% szybciej wśród płodów męskich.

Wynika z tego, że wzrost obszarów mózgu odpowiedzialnych za rozwój motoryczny jest szybszy u chłopców, ale część odpowiedzialna za pamięć już rozwija się nieco wolniej.

Rozwój mózgu w życiu płodowym wygląda inaczej w przypadku dziewczynek oraz chłopców

Jednakże, wrażliwość widzenia i słuchu rozwija się szybciej w przypadku dziewcząt. Są lepsze od chłopców, jeśli chodzi o pamięć i płynność mowy. Mogą one wykazywać zwiększoną i szybszą zdolnością do zapamiętania słów niż chłopcy.

Mózg dziecka rozwija się bardzo szybko, a średnia stopa wzrostu w pierwszych 3 miesiącach życia wynosi 1% dziennie, natomiast 0,4% dziennie po trzecim miesiącu rozwoju dziecka.

Połączenia nerwowe są budowane z niewiarygodną prędkością 25 000 połączeń w każdej minucie.

Niemowlęta rozwijają te połączenia w miarę zdobywania umiejętności i uczenia się nowych rzeczy. Na przykład, gdy dziecko przechodzi z czołgania do chodzenia, niektóre części mózgu tworzą nowe połączenia między komórkami. W wieku 2 lat, mózg Twojego dziecka osiąga prawie 80% wielkości mózgu dorosłego człowieka!

Po przyjściu na świat dziecka o jego zdolnościach decyduje również wychowywanie

Zdolność do rozwijania pewnych cech zależy od tego, jak dziecko jest wychowywane. Jeśli często rozmawiacie lub czytasz mu, najprawdopodobniej będzie miało zdolność znakomitej komunikacji niezależnie od płci.

Możesz też wskazywać na rzeczy, nazywając je i pokazując dziecku. Poczekaj na reakcję lub odpowiedź, nawet jeśli będzie nią uśmiech lub niezrozumiałe gaworzenie.

Kobiecy mózg dojrzewa wcześniej

Wcześniejsze dojrzewanie mózgu u kobiet jest dobrze znane. Jeśli chodzi o rozwój tego organu wraz z wiekiem, reorganizuje on pewne informacje z biegiem czasu, aby zapisać to, co jest ważne i wyciąć niepotrzebne lub niepożądane informacje.

Tego rodzaju „przepisywanie” informacji pomaga poprawić funkcjonalność mózgu poprzez reorganizację sieci neuronowej. Zdarza się to dość wcześnie u kobiet, gdyż w wieku około 10 lat, natomiast u mężczyzn, dopiero pomiędzy 15. a 20. rokiem życia. Z tego powodu mówi się, że kobiety dojrzewają szybciej, podczas gdy mężczyźni potrzebują trochę czasu…

Mózg mężczyzny ma jednak inne zalety

Panowie lepiej pamiętają i rozróżniają kierunki, kobiety zaś potrafią działać wielozadaniowo, ale nie można stwierdzić, kto jest lepszy lub bardziej inteligentny. Różnica zdolności poznawczych rozwija się z powodu różnic w płci, co znowu wynika z dominujących hormonów u obu płci.

Rozwój podstawowych umiejętności człowieka, takich jak nauka chodzenia i rozmowy dzieje się we własnym tempie i zależy również od środowiska, w którym maluch się wychowuje.

Ważne jest, aby stymulować różne obszary mózgu dziecka już od narodzin

Zachęć swoich synów, aby rozmawiali więcej, również o swoich uczuciach i emocjach.

Naucz swoje córki, aby znalazły swoją drogę przez emocjonalny wir wczesnego dojrzewania. Daj swoim dzieciom szerszy zakres rozwoju.

Czy dziecko w brzuchu robi kupki i puszcza bąki? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

O ile rozwój mózgu w życiu płodowym zależy od płci dziecka, to po jego urodzeniu się istotny wpływ ma również sposób, w jaki je będziesz wychowywać

Źródła: www.babyboom.pl, canpolbabies.com
Fotografie: Hercampus.com (miniatura wpisu), Freepik.com

Może Cię zainteresować