Kategorie DzieckoPsychologia i rozwój

Sen dwulatka, czyli 5 rzeczy, których mogą się spodziewać rodzice

Wszyscy wiedzą, że noworodek dużo śpi – zarówno w dzień, jak i w nocy (to, że często się przebudza, to już inna kwestia ?). Jednak, jeśli chodzi o sen dwulatka sprawa wydaje się być bardziej skomplikowana. Potrzeby dziecka z wiekiem się zmieniają, podobnie jak zapotrzebowanie na popołudniowe drzemki. I chociaż sen jest biologiczną koniecznością, nie oznacza to, że zawsze łatwo jest usnąć maluszkowi, nawet gdy bardzo tego potrzebuje.

sen dwulatka
Freepik.com

Czy każdy dwulatek powinien spać w dzień?

Dwulatek potrzebuje zwykle ok. 12 godzin snu na dobę. Wiele dzieci w tym wieku potrzebuje również popołudniowej drzemki, ale nie wszystkie. Jeśli nie będą czuły takiej potrzeby, nie zmusimy ich do tego. W związku z tym, wprowadzanie rygorystycznych zasad mija się z celem. Ważne jednak, aby stworzyć maluchom odpowiednie warunki do spania.

Nawet jeśli Twoje dziecko nie śpi w dzień, możesz pozwolić mu popołudniu odpocząć i nieco się wyciszyć. Taki rytuał pozwoli maluszkowi nabrać sił na drugą część dnia, a jego mózg „odetchnie” od natłoku bodźców.

sen dwulatka
Freepik.com

#1 Im więcej wrażeń w ciągu dnia, tym więcej potrzeba dziecku snu

W zależności od tego, jak zajęty był Twój dwulatek w ciągu dnia, możesz oczekiwać, że będzie spać ok. 10-14 godzin na dobę.

#2 Drzemki dwulatka mogą mieć zmienną częstotliwość

Jedna drzemka dziennie to idealna ilość w tym wieku. Jednak to, ile ich będzie i jak długo będą trwały zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, czy dziecko jest cały czas w domu, w podróży czy w przedszkolu. Najczęściej jest to 1-2 godzinny odpoczynek.

sen dwulatka
Freepik.com

#3 Dziecko powinno mieć możliwość wygadania się przed pójściem spać

Gdy dziecko skończy dwa lata, jego słownictwo zaczyna się szybko wzbogacać. Jest znacznie bardziej zaangażowane w komunikację werbalną. Dlatego zaleca się umożliwienie maluchowi ćwiczenia umiejętności komunikacyjnych i robienie wszystkiego, co w Twojej mocy, aby mógł wykorzystywać swoje nowe zdolności w ciągu dnia. Dziecko będzie łatwiej zasypiać, jeśli jego potrzeby werbalizacji zostaną spełnione.

sen dwulatka
Freepik.com

#4 Sen dwulatka może zostać zakłócony przez jego wyobraźnię

Po ukończeniu drugiego roku życia wyobraźnia i strach przed ciemnością mogą utrudniać dziecku samodzielne zasypianie w łóżku. Przygotuj się na to, inwestując w lampkę nocną, dzięki czemu maluszek poczuje się bezpiecznie. Unikaj jednak koloru białego oraz niebieskiego, ponieważ zakłócają one produkcję melatoniny. Wybierz kolory imitujące zachód słońca, czyli np. ciepły pomarańcz bądź delikatny różowy.

sen dwulatka
Freepik.com

#5 Spójne oczekiwania związane z porą spania ułatwią dziecku zasypianie

Wyraźnie określ swoje oczekiwania i zasady dotyczące snu, a później cierpliwie je egzekwuj. Jasne reguły dotyczące m.in. stałej pory spania sprawiają, że dwulatek czuje się bezpiecznie (nawet wtedy, gdy próbuje przekraczać ustalone granice). Jeśli postawisz na rutynę, a dziecko będzie w łóżku co wieczór o tej samej godzinie, to o wiele łatwiej i szybciej uśnie.

dziecko
Freepik.com

20 zwrotów, jak mówić do dziecka, aby Cię słuchało. Dzięki nim też szybciej się uspokoi

Sen Twojego dwulatka może wyglądać nieco inaczej niż u jego rówieśników. Należy jednak ułatwić mu zasypianie poprzez rutynę, stawianie granic oraz możliwość wygadania się

Źródło: fatherly.com | Fotografie: Freepik.com
[mashshare]