×

6 powodów, dla których sikanie do nocnika może być dla małego dziecka szkodliwe

Twój maluszek ma 2 lata, ale nadal nie chce bądź nie potrafi załatwiać się do nocnika. Pewnie zaczynasz się martwić i denerwować, bo słyszałaś, że inne dzieci nie korzystają z pieluch, gdy tylko ukończą 18 miesięcy. Nic w tym dziwnego, bo przecież uczenie dziecka sikania do nocnika jest jednym z najważniejszych celów do osiągnięcia przez rodziców. Jest to lekcja, którą przekazujesz maluszkowi w początkowych latach jego życia, a którą będzie wykorzystywać do końca swoich dni. Okazuje się jednak, że zbyt wczesne sikanie do nocnika przez dzieci wcale nie jest dla nich dobre. Poznaj powody, dla których nie powinnaś szybko odpieluchowywać swojego malca ani obawiać się, że jeszcze nie załatwia się samodzielnie na nocniku.

6 powodów, dla których sikanie do nocnika może być dla dzieci (zwłaszcza poniżej 2 roku życia) szkodliwe:

#1 Upośledza wypróżnianie

Dzieci, które są wyszkolone w załatwianiu się do nocnika, decydują same, kiedy zrobić „siku” czy „kupkę”. Oznacza to również, że mogą zdecydować, kiedy tego nie robić – i tutaj zaczyna się problem.

Maluch w żłobku może świadomie powstrzymywać się od wypróżniania, na przykład by nie opuszczać zabawy i kolegów. Taki sposób hamowania się może być groźny dla Twojego dziecka.

#2 Podrażnia pęcherz

Kiedy dzieci bardzo wcześnie kontrolują oddawanie moczu, a później hamują ten proces przez długi czas, ich pęcherze powiększają się. To z kolei może powodować drażnienie nerwów i w efekcie ból. 

Ponadto, długie wstrzymywanie moczu często powoduje rozwój infekcji przez obecne w układzie moczowym bakterie.

#3 Powoduje zaparcia

Zaparcia u dzieci stają się bardzo częste w dzisiejszych czasach. Powodują je przede wszystkim dieta z niską zawartością błonnika oraz wstrzymywanie wypróżniania się. 

Pamiętaj, jeśli Twój maluch robi zbyt gęstą i twardą kupkę może to oznaczać zaparcia. Wtedy skonsultuj się z lekarzem.

#4 Przyczynia się do zakażenia dróg moczowych

Utrzymanie moczu (lub kału) przez dłuższy czas może powodować infekcję dróg moczowych. Bakterie obecne w ich przewodach znacznie zwiększają szanse zakażenia pęcherza.

Mocz i kał to odpady naszych ciał, które muszą zostać usunięte. Badania wykazały, że 8% dziewcząt w wieku poniżej siedmiu lat doznała już zakażenia dróg moczowych!

#5 Utrudnia prawidłowy rozwój

Pęcherz dziecka potrzebuje trzech lat, aby całkowicie się rozwinąć. Trzymanie moczu może utrudnić jego prawidłowy rozwój i wzrost.

To właśnie dlatego dzieci, które są uczone korzystania z nocnika po 3 roku życia, nie dość, że lepiej rozumieją znaczenie korzystania z toalety, to również wykazują bardziej prawidłowy rozwój anatomiczny.

#6 Pieluchy nie są złe!

Maluchy, które noszą pieluchy nie mają skłonności do powstrzymywania moczu, a to pomaga w zdrowym rozwoju ich układów moczowych.

Ważne jest, aby rodzice dawali swoim dzieciom wystarczająco dużo czasu na umysłowe i fizyczne dorastanie. By mogły w swoim tempie poznawać znaczenie załatwiania się do toalety, a dopiero później były uczone niezależnego wypróżniania się.

Mózg kobiety po porodzie się zmienia. Dzieje się tak nie bez powodu

Nie zmuszaj dziecka do sikania do nocnika, jeśli nie jest jeszcze na to gotowe. Nie poddawaj się presji otoczenia, bo to TY decydujesz o swoim maluszku, a nie „wszechwiedzące” ciocie, sąsiadki czy inne panie w tramwaju ?

Może Cię zainteresować