×

Siostra pomaga być lepszym człowiekiem. Udowodniono to naukowo!

Masz siostrę? Jesteś więc szczęściarą. Jeśli jednak, to Ty jesteś siostrą, Twoje rodzeństwo wiele Ci zawdzięcza (chociaż pewnie nie zdaje sobie z tego sprawy). Nawet, gdy czasem się kłócicie, to taka relacja przynosi sporo korzyści dla rozwoju społecznego. Brzmi to dosyć niewiarygodnie i kontrowersyjnie, ale badania naukowe wykazały, że lepiej mieć siostrę niż brata. Dlaczego? Otóż zdaniem naukowców, siostra pomaga być lepszym człowiekiem.

Lepiej mieć siostrę i się z nią kłócić niż nie mieć jej wcale

Wszyscy wiedzą, że warto mieć rodzeństwo. Jednak amerykańskie badania dowodzą, że najwięcej korzyści przynosi nam posiadanie siostry. Ich rolę w rodzinie doceniają naukowcy i psychologowie, ponieważ zauważyli, że osoby, które wychowywały się tylko z braćmi są mniej niezależne i mniej ambitne niż te, którym od dziecka towarzyszyła przynajmniej jedna siostra.

Trudno Ci w to uwierzyć? Zwłaszcza teraz, bo właśnie pokłóciłaś się z siostrą i aktualnie bardziej Cię irytuje niż wspiera? To wróćmy do tego tematu za ok. 10 minut, gdy ochłoniesz. Jestem pewna, że jeśli była to tylko zwykła sprzeczka, to już po chwili siostra i tak będzie Twoją najlepszą przyjaciółką, na którą zawsze możesz liczyć i bez której nie wyobrażasz sobie życia.

Co ciekawe, naukowcy twierdzą, że nie tylko posiadanie siostry niesie ze sobą wiele pozytywów, ale przekonują, że małe konflikty z nią są „dobre i potrzebne”. Dzięki nim rozwijamy umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach społecznych.

Oto naukowe powody, dla których dobrze jest mieć siostrę:

#1 Siostra poprawia zdrowie psychiczne

W 2010 roku naukowcy przebadali 400 rodzin wielodzietnych. Wyniki eksperymentu opublikowane w „Journal of Family Psychology” wykazały, że posiadanie siostry może poprawić Twoje zdrowie psychiczne i zwiększyć poczucie własnej wartości.

Badacze z Uniwersytetu Brighama Younga (USA) stwierdzili, że siostry pomagają chronić rodzeństwo przed: „poczuciem samotności, niekochania, winy i lęku”. Odgrywają zatem istotną rolę w promowaniu zdrowia psychicznego.

Ponadto, w późniejszym życiu, to najczęściej siostry robią najwięcej, aby utrzymywać rodzinę w kontakcie, zwłaszcza po śmierci rodziców.

#2 Siostra pomaga być lepszym człowiekiem

W tym samym badaniu, naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga odkryli, że posiadanie siostry może pomóc stać się dobrym człowiekiem. Ma to związek z emocjonalną ekspresją i promowaniem pozytywnych zachowań społecznych (tj. współczucie i altruizm) poprzez okazywanie sobie miłości i przywiązania.

Dzięki siostrom stajemy się milsi, bardziej opiekuńczy i oddani oraz lepiej rozumiemy emocje innych ludzi. Ponadto, jesteśmy bardziej ambitni, zdeterminowani i niezależni niż ci, którzy dorastali tylko z braćmi.

Jak podkreśla współautor badania z 2009 r., Tony Cassidy z University of Ulste (Irlandia Północna):

Chodzi o to wewnętrzne pragnienie, aby za każdym razem chcieć robić coś lepiej, dążyć do realizacji celów. A wygląda na to, że w sytuacji rodzinnej szczęście determinują dziewczęta, zachęcając do osiągnięcia i zachowania niezależności

Wiele wskazuje na to, że w tym aspekcie pozytywne skutki siostrzanej relacji są znacznie większe niż te wynikające z więzi rodzicielskiej.

#3 Siostra wspomaga rozwój umiejętności społecznych

W przeprowadzonym badaniu wzięło udział 571 ochotników w wieku od 17 do 25 lat. Okazało się, że mniejszy stres odczuwają osoby, które wychowywały się z co najmniej jedną siostrą. W dodatku lepiej radzą sobie oni z problemami życiowymi.

Naukowcy wykazali również, że osoby posiadające siostrę są wrażliwsi na cudzą krzywdę, potrafią lepiej nawiązywać kontakty międzyludzkie. Ponadto, są bardziej otwarci i częściej pokazują swoje emocje, a także nie mają problemu w wyrażaniu własnego zdania.

Alex Jensen z School of Family Life na Uniwersytecie Brighama Younga i autor badań nad relacjami z rodzeństwem przekonuje, że posiadanie siostry niesie ze sobą wiele korzyści, które są udowodnione naukowo. Nawet niewielki konflikt rodzeństwa może być rozwojowy.

To pomaga rozwijać umiejętności społeczne, takie jak zdolności komunikacyjne, sztukę kompromisu i umiejętność negocjacji

#4 Siostra uczy umiejętności komunikacyjnych

Dzięki siostrom rozwijamy poczucie empatii, potrafimy lepiej się komunikować, rozwiązywać konflikty i pielęgnować bliskie relacje.

Poza tym, badania wykazały, że chłopcy, którzy wychowywali się z siostrami, w dorosłym życiu lepiej komunikują się z kobietami niż ci, którzy są jedynakami lub mają tylko braci. Wynika to z tego, że rodzeństwo zbliża się do siebie w okresie dojrzewania i staje się dobrym źródłem informacji o płci przeciwnej.

W tym przypadku chodzi w ogóle o posiadanie rodzeństwa innej płci niż Twoja (czyli jednak posiadanie brata też jest ważne ?).

#5 Siostra uczy jak osiągnąć równowagę

Badania wykazały również, że ​​siostry mogą pomóc rodzeństwu osiągnąć wewnętrzny spokój. Posiadanie co najmniej jednej siostry sprawia, że ludzie czują się szczęśliwsi i mają bardziej optymistyczne podejście do życia niż Ci, którzy nie mają rodzeństwa albo mają jedynie braci.

To wszystko wynika z kobiecej natury i sposobu wyrażania emocji, co ma fundamentalne znaczenie dla dobrego zdrowia psychicznego.

Siostra pomaga być lepszym człowiekiem – bez względu na wiek

Według naukowców nie ma znaczenia, czy siostra będzie młodsza, czy starsza. Również różnica wieku, jaka dzieli rodzeństwo nie jest (w tym przypadku) istotna. Najważniejsze, aby po prostu (co najmniej jedna ?) była!

Jak tłumaczy to Jeffrey Kluger, autor „The Sibling Effect”:

Jeśli masz starszą siostrę, to wchodząc z nią w sprzeczki, nauczysz się rozwiązywać konflikty, radzić sobie z trudnymi sytuacjami oraz je łagodzić. Z kolei posiadanie młodszej siostry, która jest słabsza i potrzebuje wsparcia, może pomóc Ci stać się bardziej opiekuńczym i empatycznym wobec innych

Badania mówiące, że siostra pomaga być lepszym człowiekiem, dały mi do myślenia. I chociaż nie uważam się za złego człowieka, to może, gdybym miała siostrę byłabym mniejszą zołzą. Nadal jednak mogę odmienić los swojego potomstwa, starając się o córeczkę ? Tym bardziej, że wiek matki wpływa na inteligencję dziecka, więc „upiekłabym dwie pieczenie na jednym ruszcie” ?

Monika

Gdy zostałam mamą, spełniło się jedno z moich największych marzeń.

Jednak początki macierzyństwa były dla mnie trudne, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest wsparcie i konkretna pomoc na początku tej wyjątkowej drogi.

Chciałabym dostarczać Ci rzetelne informacje na temat ciąży, rozwoju niemowląt i dzieci. Pokazywać zabawne zdjęcia, przytaczać wzruszające historie. Razem z Tobą tworzyć serwis MegaMamy, bo właśnie takie jesteśmy...

[M]łode, przynajmniej duchem.
[E]lokwentne, gdy się wyśpimy.
[G]odne podziwu i wyjątkowe.
[A]trakcyjne, zwłaszcza dla swych dzieci.

Po prostu MEGA! ?

Może Cię zainteresować