×

Ta kobieta zaszła w ciążę, będąc już w ciąży. Superfetacja u ludzi okazała się możliwa!

W 2016 roku Kate i Peter Hill z Australii zostali rodzicami dwóch dziewczynek, które jednak nie były bliźniaczkami. Nie tylko oni byli zdumieni całą sytuacją, ale również lekarze, którzy do tej pory takie przypadki znali tylko z książek i to najczęściej weterynaryjnych. Superfetacja bowiem praktycznie nie zdarza się u ludzi. Jak to więc możliwe, że doszło do dodatkowego zapłodnienia?

Upragniona ciąża i… ciąża dodatkowa

Australijska para starała się przez pewien czas o potomstwo, ale bezowocnie. Po przeprowadzeniu serii badań okazało się, że Kate cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS). To zaburzenie hormonalne, które skutecznie uniemożliwiało jej zajście w ciążę.

Lekarze ostrzegali nawet, że być może małżeństwo nigdy nie będzie miało dzieci. Kobieta podjęła się jednak terapii w klinice leczenia niepłodności i udało się!

Mało tego, lekarze odkryli, że Kate została zapłodniona dwa razy w ciągu tygodnia! Przez co stała się wręcz podręcznikowym przykładem rzadkiego zjawiska o nazwie „superfetacja”.

Czym jest superfetacja?

Superfetacja (łac. superfetatio, od „super” – dodatkowy i „fetus” – płód), to tzw. ciąża dodatkowa, zapłodnienie dodatkowe, które występuje u niektórych kręgowców w momencie zapłodnienia komórek jajowych owulujących w następujących po sobie cyklach.

Często występuje u ryb piękniczkowatych i zajęcy, rzadziej u niektórych gryzoni, torbaczy, koni i owiec. Przypadki superfetacji u ludzi są dyskusyjne. Chociaż wcześniej opisywano kilka podobnych historii, to jednak dodatkowe zapłodnienie u Kate stało się najpopularniejszym i najlepiej opisanym przypadkiem w historii medycyny.

Na szczęście superfetacja jest rzadkim i raczej nieszkodliwym zjawiskiem. Doktor Sherry A. Ross, ginekolog-położnik wyjaśnia ten proces:

Kobieta podczas owulacji zachodzi w ciążę, tworzy się zarodek. Następnie po kilku dniach, a nawet tydzień później znowu przechodzi owulację, w której ponownie dochodzi do zapłodnienia i tworzy się drugi embrion.

Superfetacja to nie ciąża bliźniacza i występuje znaaaaacznie rzadziej

Pewnie myślisz, że opisywany wyżej proces jest podobny do ciąży bliźniaczek. Jednak, jak mówi dr Sherry, to zupełnie oddzielny biologicznie rozwój embrionów, ponieważ w przypadku superfetacji komórki jajowe nie są zapłodnione w tym samym czasie.

Różnica faz rozwojowych dla każdego płodu wynosi zazwyczaj od 7 do 10 dni, ale może wynieść nawet kilka tygodni, ponieważ dwa embriony pochodzą z dwóch oddzielnych owulacji.

Superfetacja w zasadzie nie powinna w ogóle występować, gdyż ciało kobiety (w prawie każdym przypadku) samoistnie powstrzymuje się od kolejnego zapłodnienia. Tworzy się „śluzówka”, która blokuje szyjkę macicy po zapłodnieniu komórki jajowej, co zapobiega przedostawaniu się innych plemników.

Można więc to zjawisko uznać za anomalię i czymś, co lekarze medycyny wciąż próbują zrozumieć. Prawdopodobnie przypadek Kate Hill wynikał z jej leczenia hormonalnego, które mogło przyczynić się do nadmiernej produkcji komórek jajowych.

29-letnia dziewica w ciąży. Jak to możliwe?!

CIEKAWOSTKA

Czy można zostać zapłodnioną przez dwóch różnych mężczyzn w jednym czasie?

„Tak, to jest możliwe”, mówi dr Sherry. To niezwykle rzadkie zjawisko nazywa się nadpłodnieniem lub superfekundacją i występuje, gdy dwie komórki jajowe spotykają dwa plemniki, od dwóch różnych ojców, tworząc dwa embriony.

Jak widać natura może nas zaskakiwać na każdym kroku…

Źródła: www.vice.com, www.thesun.co.uk
Fotografie: Thesun.co.uk

Może Cię zainteresować