Kategorie Ciąża i poródPorady

Tabletki antykoncepcyjne a tycie. Oto cała prawda na temat ich przyjmowania

Tabletki antykoncepcyjne a tycie. Czy podobnie, jak wiele innych kobiet, jesteś przekonana, że to właśnie po nich przybierasz na wadze? Albo nie możesz schudnąć i wydaje Ci się, że to wina pigułek? To mit! Okazuje się, że doustna antykoncepcja wcale nie powoduje nadwagi. Może być tylko wymówką, bo przyczyna problemu tkwi zupełnie gdzie indziej. Dowiedz się więcej na temat kuracji hormonalnej i jakie są jej faktyczne skutki.

tabletki antykoncepcyjne a tycie

Przybieranie na wadze po tabletkach antykoncepcyjnych to tylko mit

Przekonanie o tym, że przyjmowanie tabletek hormonalnych sprzyja tyciu na udach, pośladkach czy brzuchu towarzyszy nam od lat. Mimo iż w tym czasie generacje leków antykoncepcyjnych zmieniały się wielokrotnie.

Doustna antykoncepcja nie powoduje przyrostu masy ciała, jednak nadal jest nam na rękę tak o niej mówić.

Aby udowodnić, że powszechna opinia na temat korzystania z pigułek hormonalnych jest błędna, wykonano szereg badań klinicznych. Wyniki badań wykazały, iż tabletki antykoncepcyjne nie powodują tycia, tym samym nie są bezpośrednią przyczyną przyrostu masy ciała.

tabletki antykoncepcyjne a tycie
Pinterest.com

Powodem tycia podczas korzystania z tabletek antykoncepcyjnych jest wzrost apetytu oraz trudności w usuwaniu wody z organizmu i wolniejszy metabolizm

Przez te zaburzenia, które są skutkami ubocznymi zmian hormonalnych, do jakich dochodzi przez zażywanie pigułek, może się okazać, iż kobieta przybiera na wadze. Jednak potencjalną nadwagę można kontrolować.

Nie musisz odkładać tabletek antykoncepcyjnych na bok, by nie przybrać na wadze. Wystarczającym krokiem jest zadbanie o zdrową dietę i odrobinę aktywności fizycznej.

Obecnie dostępne są najnowszej generacji tabletki antykoncepcyjne

Ich receptura została opracowana w taki sposób, aby zmniejszać apetyt i ułatwiać usuwanie wody z organizmu. Dlatego też nijak się mają oceny, jakoby doustna antykoncepcja powodowała przybieranie na wadze.

Jeżeli jednak zdarzy się, że mimo stosowania się do powyższych zaleceń i tak przybrałaś na wadze, to koniecznie udaj się do ginekologa. Najprawdopodobniej jest to wina:
– dawki, niedopasowanej przez lekarz do potrzeb Twojego organizmu,

– jednego ze składników leku, który nie działa korzystnie na Ciebie i należy go zmienić.

tabletki antykoncepcyjne a tycie
Freepik.com

Jeżeli to nie tabletki antykoncepcyjne powodują tycie, to skąd ta nadwaga?

Każda kobieta wraz z wiekiem przybiera na wadze. Bez względu na to, czy stosuje doustną antykoncepcję, czy też nie. Jeśli tycie jest nasilone, warto przyjrzeć się swojemu jadłospisowi oraz stylowi życia.

Pory posiłków oraz wielkości dań mają w głównej mierze decydujący wpływ na to, jak szybko przybieramy na wadze. Zwłaszcza, że z czasem nasz metabolizm zwalnia.

Dlatego, aby zmniejszyć ryzyko utycia w trakcie stosowania tabletek hormonalnych, należy zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną (nawet krótką, byle regularną).

Nie istnieją żadne dowody naukowe ani wyniki badań klinicznych, które jednoznacznie mogłyby wskazać, iż tabletki antykoncepcyjne powodowały tycie lub chudnięcie

Każda z nas w odrobinę inny sposób reaguje na leki i to w tym należy szukać istoty zjawiska. Może się zdarzyć, że spadek masy ciała lub nadmierne tycie jest symptomem choroby dotąd nieujawnionej, jak np. nadczynność tarczycy.

W wyniku zażywania środków hormonalnych ujawnia się schorzenie, wymagające leczenia i diagnostyki. Dotyczy to również cukrzycy, nadciśnienia itp.

tabletki antykoncepcyjne a tycie
Pinterest.com

6 najbardziej absurdalnych testów ciążowych, które z łatwością znajdziesz w Internecie

Podsumowując, efektem ubocznym stosowania tabletek hormonalnych są zmiany apetytu i pracy metabolizmu, jednak ostatecznie zmiana wagi zależy od tego, co jemy i ile jemy

Fotografie: Pinterest.com, Freepik.com
×