×

Wiek matki a inteligencja dziecka – czy to naprawdę ma znacznie? Naukowcy wyjaśniają

Czy wiek matki a inteligencja dziecka są ze sobą powiązane? Czy faktycznie czas, w którym kobieta urodzi maluszka znacząco wpływa na jego rozwój? Z najnowszych badań naukowych wynika, że najmądrzejsze dzieci rodzą „starsze” matki, czyli będące w wieku… 30 lat! Zatem im dojrzalsza kobieta, tym inteligentniejsze potomstwo? Otóż nie! Zobacz, co wzięli pod uwagę brytyjscy naukowcy, analizując tę zależność. Uważasz, że mają rację?

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Od dawna lekarze przekonują nas, że najlepszym czasem na zajście w ciążę jest okres do 25 roku życia. Przynajmniej pod względem biologicznym. Później płodność kobiety spada i istnieje większe ryzyko powikłań.

Mimo to, coraz więcej par ciągle odkłada decyzję o posiadaniu potomstwa. Według danych Eurostatu średni wiek kobiet rodzących pierwsze dziecko w Unii Europejskiej wynosi 29,1 lat. Najwyższy był we Włoszech, gdzie decydowano się na potomka w wieku 31,1 lat, a najniższy w Bułgarii 26,1 lat.

W Polsce wyniósł on 27,2 lata. Dla porównania, jeszcze dekadę temu Polki zachodziły w ciążę mając średnio 23 lata. Trudno nie zauważyć tej wciąż rosnącej tendencji…

Wiek matki a inteligencja dziecka – co wykazały badania?

Większość badań naukowych dotyczących kobiet, które rodzą swoje pierwsze dziecko po 30-tce dotyczy ryzyka, jakie niesie ze sobą „późna” ciąża – zarówno dla przyszłej matki, jak i maluszka w jej łonie. Okazuje się jednak, że macierzyństwo w dojrzalszym wieku może mieć pozytywny wpływ na poziom inteligencji u dzieci.

Najnowsze badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że dzieci urodzone przez ok. 30-letnie matki są mądrzejsze niż ich rówieśnicy wydani na świat przez młodsze matki. Czyżby to był klucz do posiadania inteligentniejszego potomstwa? Być może, ale do rzeczy…

Specjaliści z London School of Economics przeanalizowali przypadki ok. 18 000 pierworodnych dzieci, które ukończyły 5 rok życia. Na podstawie m.in. testów poznawczych i behawioralnych (które związane są z inteligencją) określili zależność między wiekiem matek a rozwojem umysłowym ich potomstwa. Odkryli, że kobiety, które urodziły pierwsze dziecko w wieku 30-39 lat, częściej mają inteligentniejsze dzieci niż matki 10 lat młodsze.

Co ciekawe, do podobnych wniosków doszli badacze ze Szwecji, gdzie średnia ocen (GPA), pokazująca, jak ogólnie młodzież radzi sobie w szkole, była najwyższa dla dzieci urodzonych przez matki w wieku 35-39. Na drugim miejscu były dzieci wydane na świat przez kobiety, które podczas porodu miały 30-34 lata.

Wiek matki a inteligencja dziecka – z czym to jest związane?

Naukowcy przekonują, że „starsze matki rodzą mądrzejsze dzieci”, ponieważ:

– są lepiej wykształcone,

– mają wyższe dochody i lepszą pozycję zawodową,

– zazwyczaj mają już stabilną relację oraz unormowaną sytuację rodzinną,

– prowadzą zdrowszy styl życia (mają większą świadomość zdrowego odżywiania, mniej imprezują),

– z reguły o wiele rzadziej palą papierosy, czy piją alkohol,

– są lepiej przygotowane do macierzyństwa (planują ciąże, są wcześniej objęte opieką prenatalną i wykazują się większą wrażliwością na potrzeby maluszka jeszcze będącego w brzuszku),

– chętniej decydują się na karmienie piersią.

Według londyńskich badaczy, kobiety, które zachodzą w ciążę w wieku co najmniej 30 lat, są do tego znacznie lepiej przygotowane niż młodsze przyszłe mamy. I to na wielu płaszczyznach – finansowej, emocjonalnej, zdrowotnej. A to wszystko ma wpływ na to, w jakich warunkach dorastają ich dzieci i jak się później rozwijają.

Starsze matki rodzą inteligentniejsze dzieci. Pod warunkiem, że nie są dużo starsze…

Wprawdzie badanie wykazało, że kobiety w wieku od 30 do 40 lat rodzą dzieci inteligentniejsze i zdrowsze od swoich rówieśników, których mamy w dniu porodu miały około 20-25 lat, to jednak dużo późniejsze macierzyństwo miało odwrotny wpływ na rozwój maluchów.

To samo badanie pokazało bowiem, że zbyt długie zwlekanie z decyzją o posiadaniu potomstwa nie przyczynia się do wzrostu ich poziomu inteligencji. Być może powodem jest zbyt mała grupa badawcza (matek w wieku powyżej 40 lat było zaledwie 53), więc wyniki tej analizy mogą być niemiarodajne.

Według naukowców, 40-letnie matki (i starsze):
– częściej są otyłe, co już powoduje gorsze warunki rozwoju dla dziecka jeszcze w okresie prenatalnym,
– dużo rzadziej bawią się ze swoimi dziećmi niż młodsze mamy i nie uprawiają wspólnie żadnego sportu.

W szwedzkim badaniu 16-letnie dzieci urodzone przez matki w wieku 40-44 lat radziły sobie lepiej niż ich rówieśnicy urodzeni przez 20-letnie matki. Z kolei osoby urodzone przez 45-letnie (bądź starsze) kobiety były tylko nieznacznie gorsze niż te, których matki miały w wieku 25-29 lat, ale lepsze niż dzieci młodszych mam.

Czy faktycznie wiek matki ma takie znaczenie na poziom inteligencji jej dziecka?

Badania pokazują, że wiek matki ma pewien wpływ na inteligencję jej potomstwa, ale nie jest to jedyny decydujący czynnik. To, jak mądre będą nasze dzieci, zależy również od wielu innych rzeczy. Między innymi ogromne znaczenie mają zajęcia stymulujące, uczęszczanie do dobrego przedszkola, szkoły, a nawet współpraca z inspirującymi nauczycielami.

Co ciekawe, w badaniach przeprowadzanych w 1958 i 1970 r. wykazano, że 10- i 11-letnie dzieci urodzone przez matki będące w wieku 35-39 lat, miały gorsze wyniki niż te, które urodziły kobiety w wieku 25-29 lat. Ta tendencja całkowicie odwróciła się w latach 2000–2002.

Wtedy badacze stwierdzili, że dzieci matek, które w momencie porodu miały około 30 lat, radziły sobie lepiej niż dzieci urodzone przez młodsze matki. Potwierdza to tezę, że w przypadku inteligencji dziecka nie tyle chodzi o wiek matki, co o jej dojrzałość, majętność, styl życia i podejście do macierzyństwa. A te cechy kobiet na przestrzeni lat znacznie się zmieniły.

Fakty na temat porodu, o których zazwyczaj się nie mówi. Jak to wygląda naprawdę?

Badania wykazały, że obecnie kobiety rodzące w wieku od 30 do 40 lat mają bardziej inteligentne dzieci niż mamy, które w dniu porodu miały ok. 20-25 lat albo były po czterdziestce. Jednak wiek matki nie jest determinującym czynnikiem, tylko jednym z wielu.

Fotografie: imgur.com, pixabay.com

Monika

Gdy zostałam mamą, spełniło się jedno z moich największych marzeń.

Jednak początki macierzyństwa były dla mnie trudne, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest wsparcie i konkretna pomoc na początku tej wyjątkowej drogi.

Chciałabym dostarczać Ci rzetelne informacje na temat ciąży, rozwoju niemowląt i dzieci. Pokazywać zabawne zdjęcia, przytaczać wzruszające historie. Razem z Tobą tworzyć serwis MegaMamy, bo właśnie takie jesteśmy...

[M]łode, przynajmniej duchem.
[E]lokwentne, gdy się wyśpimy.
[G]odne podziwu i wyjątkowe.
[A]trakcyjne, zwłaszcza dla swych dzieci.

Po prostu MEGA! ?

Może Cię zainteresować