Kategorie NiemowlęPorady

Wizyta u noworodka – co robić, a czego należy unikać podczas odwiedzin

Trzy dni temu urodziłaś dziecko. Jesteś obolała, zmęczona, ale szczęśliwa. Szczególnie teraz, gdy wychodzisz ze szpitala, by w spokoju wraz z mężem nacieszyć się swoim maleństwem. Prawie w spokoju, bo oczami wyobraźni widzisz te kolejki swoich krewnych, babć, cioć, znajomych i sąsiadów. Wszyscy chcą Ci pogratulować i zobaczyć Twoje nowo narodzone dziecko. Możliwe, że tak, jak ja kiedyś, obawiasz się, czy będziesz potrafiła prosić o przestrzeganie podstawowych zasad, tj. umycie rąk, nie całowanie i nie budzenie noworodka… Pozwól, że Ci nieco pomogę. Spisałam podstawowe reguły, dzięki którym wizyta u noworodka będzie komfortowa zarówno dla Ciebie, maleństwa, jak i gości. W dobie Internetu, wystarczy, że udostępnisz je na swoim profilu społecznościowym. Będzie to delikatna sugestia, co robić, a czego unikać podczas odwiedzin.

wizyta u noworodka
Imgur.com

Jak powinna przebiegać wizyta u noworodka? Oto 10 porad, co robić a czego należy unikać podczas odwiedzin:

#1 Nie odwiedzaj malucha, gdy jesteś przeziębiony

Nie chcesz, żeby noworodek zaraził się od Ciebie, prawda? Poczekaj, aż poczujesz się lepiej i dopiero wtedy odwiedź maluszka.

Nowo narodzone dziecko ma mniejszą odporność niż dorosła osoba, dlatego jest znacznie bardziej narażone na infekcje.

#2 Nie spóźniaj się

Nawet jeśli masz zamiar być u nowo narodzonego dzieciątka tylko dwie minuty, pamiętaj, aby się nie spóźnić.

Może to zostać źle odebrane przez świeżo upieczonych rodziców, którzy zazwyczaj są niewyspani i bardzo zajęci opieką nad maluchem.

wizyta u noworodka
Freepik.com

#3 Nie bierz innych dzieci ze sobą bez zaproszenia

Zostanie mamą może być przytłaczające, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. Nie zabieraj innych maluchów, nawet jeśli są dobrze wychowane. To zawsze będzie dodatkowy rozgardiasz, który może zdenerwować noworodka lub jego rodziców.

Poza tym, dzieci kilkuletnie mogą być źródłem groźnych dla noworodków i ich matek infekcji (a mogą zarażać zanim pojawią się u nich pierwsze obawy choroby).

#4 Nie zapominaj myć rąk

Jest to podstawowa zasada przed dotykaniem malutkiego dziecka, ponieważ na Twoich dłoniach gromadzą się liczne bakterie.

Nie myjąc dokładnie rąk narażamy noworodka na wiele chorób (tj. pasożyty, salmonella, żółtaczka i wiele innych wirusowych zapaleń wątroby typu A).

mycie rąk
Freepik.com

#5 Nie budź dziecka

To niesamowite uczucie, kiedy patrzysz w piękne i duże oczy niemowlaka, ale budzenie go tylko dlatego, że chcesz je ujrzeć to lekkomyślność. Niemowlęta, zwłaszcza noworodki, muszą spać około 18 godzin dziennie, co pomaga ich rozwojowi.

Ponadto, rodzice prawdopodobnie spędziliby wiele czasu usypiając dziecko ponownie.

#6 Nie całuj noworodka

Niemowlęta są tak słodkie, że masz ochotę je przytulać, a nawet schrupać. Jednak kierując się zdrowym rozsądkiem nie należy całować tak maleńkiego dziecka, zwłaszcza w usta!

To najbardziej niehigieniczny sposób wyrażania miłości do noworodka, który może zagrażać jego życiu.

wizyta u noworodka
Freepik.com

#7 Nie bierz gorących rzeczy do ręki, gdy trzymasz dziecko

To straszne uczucie dla mamy dziecka, gdy zobaczy kogoś trzymającego maleństwo na jednym ramieniu, jednocześnie przykładającego do ust gorącą kawę lub herbatę drugą ręką. W głowie pojawia się jedynie pytanie: „A co jeśli gorący napój rozleje się na dziecko?”.

Nie narażaj młodej mamy na takie lęki, a noworodka na ryzyko poparzenia!

#8 Nie pal papierosów

Palenie tytoniu przed samą wizytą u noworodka, a zwłaszcza podczas jej trwania jest wielkim faux pas. Toksyny i przykry zapach papierosa pozostaną na dłoniach, a także na ubraniach.

Nie zapominaj również, że narażasz dziecko na bierne palenie.

zakaz palenia
Freepik.com

#9 Nie dawaj niepotrzebnych porad

Dawanie porad, które są znane lub zbędne mamie dziecka i ciągłe wymądrzanie się nie będzie dobrze odebrane przez świeżo upieczonych rodziców.

Nawet, jeśli znasz świetną metodę na płaczącego noworodka, nie narzucaj się. Bądź dla nich jedynie podporą, a z pewnością będą Ci za to wdzięczni.

#10 Nie wlepiaj wzroku w matkę karmiącą piersią

Wiele świeżo upieczonych matek karmi piersią swoje maleństwa. Jednak na początku bywa to dla nich stresującą i nie do końca opanowaną czynnością (zwłaszcza jeśli to pierwsze dziecko).

Dlatego, jeśli podczas Twoich odwiedzin przyjdzie czas na karmienie, nie skupiaj wzroku na młodej mamie.

wizyta u noworodka
Freepik.com

Dzięki powyższym zasadom, wizyta u noworodka będzie znacznie bardziej przyjemna zarówno dla Ciebie, jak i maleństwa oraz jego świeżo upieczonych rodziców?

Źródło: mumslife.pl | Fotografie: Freepik.com, Imgur.com
×