×

Zakrztuszenie dziecka winogronem. Powinny być sprzedawane z instrukcją jak zabawki?

Niedawno przestrzegałam przed pozostawianiem drobnych przedmiotów w zasięgu małych rączek, ponieważ szybko znajdują się one w buzi. Czasami trudno uwierzyć, co połykają dzieci. Jeśli jednak chodzi o spożywanie przez maluchy owoców i warzyw, wydaje nam się, że nic im nie grozi. A to błąd! Chociaż miło jest zobaczyć, jak nasze maleństwo świetnie sobie radzi ze stałymi pokarmami, nie traćmy czujności! Zakrztuszenie dziecka winogronem albo innym tego typu produktem może być równie niebezpieczne, co połknięcie baterii. Jeśli coś nam wpadnie „nie do tej dziurki, co trzeba”, wystarczy kilka głębszych kaszlnięć, ewentualnie poklepanie po plecach. W przypadku dzieci, podobna sytuacja może zakończyć się nawet śmiercią. Dlatego dowiedz się, jak uniknąć zadławienia i co robić, gdy już do niego dojdzie.

Zakrztuszenie dziecka winogronem

Chociaż winogrona są zdrowe, to jednak mogą stanowić niebezpieczeństwo, zwłaszcza dla małych dzieci. Przekonała się o tym mama 5-latka, który owocową przekąskę prawie przypłacił życiem.

Być może nigdy nie poznałybyśmy tej historii, gdyby nie Angela Henderson, australijska blogerka, która na swoim profilu facebookowym umieściła szokujący wpis ze zdjęciem rentgenowskim.

Uwaga Rodzice! Wiecie, co znajduje się na tym zdjęciu rentgenowskim? Winogrono! Winogrono, które dziś utknęło w górnych drogach oddechowych 5-latka. Aby wyjąć winogrono, ten słodki malec musiał być operowany przy znieczuleniu ogólnym. Miał jednak BARDZO dużo szczęścia, bo część jego dróg oddechowych była otwarta. W przeciwnym wypadku, to mogło skończyć się tragedią.

Henderson apelowała, aby uważać na dzieci, ponieważ nie wszystkie potrafią dobrze przeżuwać jedzenie albo jedzą w pośpiechu.

Proszę uważacie. Jeśli nie macie pewności, po prostu krójcie te cholerne winogrona, pomidorki koktajlowe i inne podobne produkty.

Wyjaśniła również, że jest wdzięczna lekarzowi, który udostępnił zdjęcie i mamie chłopca, że pozwoliła wykorzystać je do ostrzeżenia innych rodziców.

Zakrztuszenie dziecka winogronem – dlaczego do tego dochodzi?

Winogrona stanowią trzecią najczęstszą przyczynę śmierci w wypadkach związanych z żywnością. Wynika to z kształtu i rozmiaru owocu, przez co łatwo można się nim zakrztusić i zatkać tchawicę.

Zdaniem kanadyjskich i amerykańskich badaczy najbardziej narażone na zakrztuszenie są dzieci w wieku poniżej 3 lat:

Stwierdziliśmy, że twarde, okrągłe pokarmy o wysokiej elastyczności lub śliskich właściwościach, znacznie zwiększają ryzyko. Uwzględnienie kluczowych cech najbardziej niebezpiecznej żywności może znacznie zmniejszyć urazy obturacji dróg oddechowych. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa żywności może pomóc pediatrom i rodzicom w wyborze, przetworzeniu i nadzorowaniu odpowiedniej żywności dla dzieci w wieku poniżej 3 lat, aby uczynić je bezpieczniejszymi dla populacji.

Lista innych produktów, które są najczęstszymi przyczynami zadławień wśród dzieci:

– parówki (ze względu na swój walcowaty kształt mogą potencjalnie zakorkować drzewo oskrzelowe, szczególnie jeśli są jedzone w pośpiechu),

– ryby (głównie z powodu ości),

– borówki amerykańskie, wiśnie, agrest (podobnie jak winogrona ze względu na swoją miękkość i kulisty kształt mogą przyczynić się do niedrożności dróg oddechowych),

– twarde owoce i warzywa (m.in. jabłka, surowe marchewki, z których dziecko może odgryźć zbyt duży kawałek trudny do pogryzienia i przełknięcia),

– oliwki, fasola, groszek, kukurydza itp.,

– orzechy (nie zaleca się podawania ich do 4 roku życia, ponieważ zbyt twarde kawałki mogą podczas pospiesznego, nieumiejętnego połkania trafić zamiast do przełyku, do tchawicy bądź oskrzeli),

– suche płatki śniadaniowe (są niebezpieczne, ponieważ po połknięciu miękną, przywierają do ścianek oskrzeli i naprawdę trudno doprowadzić do ich odklejenia),

– niektóre słodycze, jak gumy do żucia, żelki, lizaki czy landrynki (są absolutnie zakazane przynajmniej do 4 roku życia i to nie tylko ze względu na ich niezdrowy skład),

– ziarna (np. popcorn, słonecznik – nawet jeśli jest na tyle małe, że nie zadławi dziecka, może spowodować zachłyśniecie się, utknąć głębiej w drogach oddechowych i wywołać infekcję).

Trzeba zwiększyć świadomość wśród rodziców na temat możliwości zakrztuszenia się dziecka winogronem

Brytyjscy lekarze: Amy J. Lumsden oraz Jamie G. Cooper twierdzą, że brak świadomości wśród rodziców i opiekunów dzieci przyczynia się do ich śmiertelnych zakrztuszeń. Są przekonani, że gdyby dorośli zdawali sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą podawanie dzieciom winogron w całości, to udałoby się uniknąć wielu tragedii.

Dr Cooper (ze szpitala dziecięcego The Royal Aberdeen) jest współtwórcą broszury informacyjnej, której głównym hasłem jest: „jeśli nie wiesz, jak podać – nie rób tego”. Uczula on rodziców, aby przed podaniem małym dzieciom – a nawet tym starszym, kilkuletnim – okrągłych owoców oraz warzyw, tj: winogrona, pomidory cherry, wiśnie, czereśnie albo innych tego typu, zawsze kroić je na ćwiartki.

Ostrzeżenia na opakowaniach winogron

Lekarz sugeruje nawet, że supermarkety sprzedające kiście winogron (i inne owoce lub warzywa mające kształt „małych kulek”), powinny informować, że produkt ten spożywany nieodpowiednio i bez uwagi rodziców może prowadzić do śmierci dziecka.

Idealne byłoby ​​umieszczenie etykiet ostrzegawczych o zagrożeniu zadławienia, podobnie jak w przypadku zabawek oraz instrukcji, jak należy je kroić przed spożyciem.

Jak uniknąć zakrztuszenia się dziecka winogronem?

Wiele zadławień winogronem można by było uniknąć, gdyby wcześniej zostało ono pokrojone. Jednak sposób, w jaki rozdrabnia się owocowe również ma znaczenie.

Winogrono przekrojone na pół w poprzek ma dokładnie taką samą średnicę, jak całe. Dlatego trzeba to zrobić wzdłuż (koniecznie!). Niestety wielu dorosłych nie wie, że należy kroić okrągłe owoce przed podaniem ich dzieciom ani nie ma świadomości, jak robić to w odpowiedni sposób.

Sophie Jackson stara się edukować rodziców, po tym, jak jej niespełna 3-letni synek omal nie stracił życia, jedząc przygotowane przez nią winogrona

Tylko dzięki szybkiej reakcji domowników, chłopiec przeżył. Udzielono mu pierwszej pomocy i wezwano pogotowie, a w szpitalu okazało się, że dziecko miało wiele szczęścia i jest w dobrym stanie.

Jednak tego dramatycznego popołudnia Jackson już nigdy nie zapomni. Ma nadzieję, że historia jej synka będzie przestrogą dla innych, dlatego apelowała na Facebooku o rozwagę. Udostępniła też zdjęcie pokazujące, w jaki sposób należy kroić winogrona:

Piszę to jeszcze raz, żeby uświadomić wszystkim, jak wielkie niebezpieczeństwo może czyhać w tak niepozornej przekąsce, jaką jest winogrono. Proszę, nie podawajcie ich dziecku w całości. Przekrójcie na pół. I przekażcie swoim znajomym, żeby tak robili. Nie ryzykujcie.

Ogólne zasady, których przestrzeganie znacznie ograniczy ryzyko zakrztuszenia się

Każdym produktem można się zadławić. Dlatego ważne jest, aby już od najmłodszych lat wpajać dziecku, że w czasie jedzenia i picia należy zachować szczególną ostrożność.

Ponadto, przestrzegaj następujących zasad:
1. Gdy dziecko je, bądź obok (nie zostawiaj malucha samego nawet „na chwilę” i pilnuj, aby dokładnie przeżuwało i połykało posiłki).

2. Nie pozwalaj mu jeść w samochodzie (nie możesz go wtedy nadzorować, a w razie nagłego hamowania może dojść do zakrztuszenia).

3. Pilnuj, aby maluch podczas jedzenia nie kładł się, nie biegał ani nie śmiał.

4. Naucz dziecko wkładać do buzi tylko tyle jedzenia na raz, ile jest ono w stanie przeżuć (pilnuj, by brało je do ust pojedynczo, a nie garściami czy jeden za drugim).

5. Okrągłe lub twarde pokarmy zawsze krój na mniejsze kawałki (i rób to w rozsądny sposób, jak w przypadku winogron).

Zakrztuszenie dziecka winogronem: pierwsza pomoc

(1) Jeśli dziecko zacznie się krztusić, zachowaj spokój.

(2) Gdy kaszle, nie przeszkadzaj mu! To naturalny odruch obronny!

(3) Jednak, gdy po ok. 2 minutach maluch nie przestaje kaszleć – zacznij działaj!

(4) Stań za plecami dziecka i pochyl je do przodu.

(5) Kilkukrotnie uderz malucha między łopatki dłonią złożoną w łódeczkę.

(6) W przypadku braku reakcji, złóż dłoń w pięść i kilkakrotnie uciśnij brzuch dziecka, tuż nad pępkiem.

(7) Powtarzaj, dopóki przedmiot nie wypadnie z ust dziecka.

(8) Jeśli dziecko nie oddycha, wezwij pogotowie i rozpocznij resuscytację!

Nie trać czujności, nawet jeśli Twoje dziecko skończyło już 3 lata i je te same pokarmy, co inni domownicy. Dzieci są znacznie bardziej narażone na zadławienia niż dorośli

Monika

Gdy zostałam mamą, spełniło się jedno z moich największych marzeń.

Jednak początki macierzyństwa były dla mnie trudne, dlatego doskonale wiem, jak ważne jest wsparcie i konkretna pomoc na początku tej wyjątkowej drogi.

Chciałabym dostarczać Ci rzetelne informacje na temat ciąży, rozwoju niemowląt i dzieci. Pokazywać zabawne zdjęcia, przytaczać wzruszające historie. Razem z Tobą tworzyć serwis MegaMamy, bo właśnie takie jesteśmy...

[M]łode, przynajmniej duchem.
[E]lokwentne, gdy się wyśpimy.
[G]odne podziwu i wyjątkowe.
[A]trakcyjne, zwłaszcza dla swych dzieci.

Po prostu MEGA! ?

Może Cię zainteresować