Kategorie NiemowlęPorady

Zawijanie niemowląt w powijaki może okazać się bardzo niebezpieczne. Eksperci ostrzegają!

Zawijanie niemowląt w powijaki, to sztuka prostego owinięcia maluszka w kocyk lub becik dla utrzymania ciepła i poczucia jego bezpieczeństwa. Na całym świecie zdesperowani rodzice pozbawieni snu wykorzystują tę technikę, aby ich dzieci mogły uspokoić się i w końcu zasnąć. To metoda stosowana od lat, również przez nasze babcie. Niestety okazuje się, że zawijanie niemowląt zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej!

Zawijanie niemowląt może zwiększyć ryzyko wystąpienia u nich nagłej śmierci łóżeczkowej

Tak pokazują badania naukowe opublikowane w czasopiśmie „Pediatrics”. Nie wiadomo dlaczego do niej dochodzi i dlaczego dziecko w trakcie snu przestaje oddychać. Jednak zespół SIDS jest główną przyczyną śmierci wśród dzieci do 12 miesiąca życia.

W Polsce z powodu śmierci łóżeczkowej umiera prawie 200 niemowląt rocznie, a w Stanach Zjednoczonych niemal 3,5 tys.!

zawijanie niemowląt
Curejoy.com

Wyniki badań

Naukowcy analizowali dane z czterech badań, które obejmowały 2519 niemowląt. W 760 przypadkach śmierć przypisano zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej, a aż 133 z tych maluszków było zawijane w powijaki.

Wykazano również, że owinięte maluchy umieszczone na brzuchu były dwukrotnie bardziej narażone na śmierć niż inne niemowlęta zostawione w tej samej pozycji do snu, ale bez zawijania.

Ponadto, ryzyko śmierci niemowląt w wieku 6 miesięcy lub starszych, które miały większą szansę na samodzielne okręcenie się do pozycji na brzuchu w powijakach było większe!

zawijanie niemowląt
Curejoy.com

Pozostawianie niemowląt w pozycji na wznak do snu jest uważane za kluczowy element w zapobieganiu wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej

Chociaż eksperci medycyny nie wiedzą, co dokładnie jest przyczyną tego zjawiska, jedną z najbardziej znanych teorii jest kombinacja trzech czynników:
– niezauważonej wcześniej genetycznej nieprawidłowości,
– fazy rozwojowej niemowlęcia,
– stresorów środowiskowych, takich jak spanie na żołądku, narażenie na dym tytoniowy i przegrzanie.

Pomimo badań, eksperci zgadzają się, że owijanie dziecka może być korzystne i bezpieczne, ale rodzice powinni mieć świadomość zagrożeń i kierować się wyobraźnią.

zawijanie niemowląt
Curejoy.com

Najlepszym czasem, aby zaprzestać zawijanie niemowląt jest ukończenie przez nie 2 miesiąca życia. Potem odruchy dziecka stają się silniejsze, a potencjalne ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej wzrasta!

Źródło: curejoy.com | Fotografie: Curejoy.com
×